fizjoterapeuta porady masaż niemowląt
Fizjoterapeuta

Okiem Fizjoterapeutki: masaż niemowląt.

Masaż niemowląt

 shutterstock_138983345

Dotyk to najszybciej i najlepiej rozwinięty zmysł z którym dziecko rodzi się i dzięki któremu poznaje świat. Bezpośredni kontakt dotykowy z matką stanowi dla niemowlęcia źródło doznań czuciowych i ruchowych oraz bodziec stymulujący rozwój układu nerwowego.

Podczas masażu dziecko doznaje wielu wrażeń sensorycznych, szczególnie czucia głębokiego, które dają mu poczucie świadomości własnego ciała, kształtu poszczególnych jego części i odczucia granic swojego ciała. Schemat ciała rozwija się stopniowo, w ściśle określony sposób, dziecko wie że coś posiada jeśli to poczuje, doświadczy.

Masaż również uspokaja niemowlę, wpływa pozytywnie na relacje matki z dzieckiem, zacieśnia więź i daje poczucie bezpieczeństwa. Pozwala wyciszyć maluszka i uspokoić, wspomaga trawienie i łagodzi kolki. Prowadzony w odpowiedni sposób może też pomóc w normalizacji napięcia mięśniowego. Dziecko uczy się, że kontakt z drugim człowiekiem można nawiązać przez dotyk, później łatwiej mu nawiązać relację z otoczeniem, zachować otwartość w grupie, zmniejsza się również nadwrażliwość czuciowa.

Podczas masażu należy przede wszystkim słuchać dziecka, skupić się na jego potrzebach, nigdy nie możemy wykonać masażu gdy widzimy, że to sprawia dyskomfort dziecku, a nawet doprowadza do płaczu. Ruchy powinny być płynne i powolne na początku lżejsze następnie mocniejsze i głębsze by pobudzić różne receptory na powierzchni skóry oraz w mięśniach. Masaż nie powinien być wykonany bezpośrednio po jedzeniu, najlepiej znaleźć czas kiedy dziecko jest wypoczęte, chętne na pieszczoty i nawiązanie kontaktu. Możemy użyć specjalnych olejków do masażu niemowląt lub naturalnych olei jadalnych. Są różne techniki masażu niemowląt, wykonywane bezpośrednio na skórze dziecka albo takie które możemy również wykonać przez ubranie, ale tak naprawdę jeśli dziecko jest zdrowe i nie wymaga masażu specjalistycznego to wystarczy czuły dotyk mamy i matczyna intuicja która będzie prowadziła rękę po ciele i to wystarczy by sprawić dziecku przyjemność, zrelaksować je i samemu się odprężyć patrząc na szczęście dziecka. Jeśli chcemy dziecko dodatkowo postymulować, zapoznać z różnymi fakturami możemy do masażu również użyć pędzli, miękkich szczoteczek, aksamitnego kawałka materiału lub piłek z kolcami.

Autor: Joanna Henzel Trawińska

Fizjoterapeuta dziecięcy, terapeuta NDT-Bobath

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *