poród rodzinny
Poród Strefa Taty

Tata przy porodzie: praktyczny poradnik

Poród to wyjątkowy moment w życiu każdej rodziny. Choć to kobieta odgrywa główną rolę, tata przy porodzie ma również ogromne znaczenie. Twoja obecność może przynieść ukojenie, wsparcie i siłę rodzącej partnerce. Jak jednak przygotować się do tej roli? Co powinieneś zabrać ze sobą i jak możesz pomóc, by nie przeszkadzać? Oto praktyczny poradnik, który przygotuje na poród rodzinny każdego tatę.

Przygotowanie partnera do porodu rodzinnego

Od momentu gdy dowiesz się, że zostaniesz tatą, do chwili porodu jest naprawdę wiele czasu. Nie zmarnuj go. Masz przed sobą kilka miesięcy, by towarzyszyć partnerce w kolejnych etapach ciąży, jednocześnie przygotowując się do dnia porodu. Decyzję o tym czy chcecie rodzić razem, czy jednak nie, podejmijcie we dwoje. Nie sugerujcie się szumnymi hasłami z kolorowych gazet o tym co dla kogo jest najlepsze. To Ty i Twoja partnerka znacie się na tyle, by wiedzieć jak dokładnie ma wyglądać poród Waszego dziecka. 

Doskonałym sposobem na odpowiednie przygotowanie się do porodu jest dobra szkoła rodzenia. Tam pod okiem położnych dowiedzie się wszystkiego na temat porodu, jego faz, wsparcia partnerki i możliwych sytuacjach nagłych. 

Torba do porodu dla partnera? Zdecydowanie tak!

Wiadomo, że kilka tygodni przed planowanym terminem porodu należy przygotować torbę do szpitala dla mamy i maluszka. Jeśli planujecie poród rodzinny, koniecznie musicie przygotować też (zdecydowanie mniejszą) torbę dla osoby towarzyszącej!

Co w takiej torbie/ plecaku powinno się znaleźć?

  • ubranie na zmianę — dwa T-shirty, spodnie, bielizna — warto po wszystkim przebrać się w czyste ubranie;
  • środki higieniczne — szczoteczka do zębów, pasta, dezodorant i niewielki ręcznik pozwolą Ci odświeżyć się gdy nastanie taka potrzeba;
  • ładowarka do telefonu — z całą pewnością w dniu porodu i przez kolejnych kilkanaście godzin staniesz się hubem informacyjnym dla rodziny i przyjaciół, nie możesz pozwolić na to, rozładował Ci się telefon;
  • woda, przekąski — towarzysząc przy porodzie, musisz pamiętać o swoich potrzebach, zmęczony i głodny nie będziesz dobrym wsparciem, weź ze sobą butelkę wody oraz ulubione przekąski, które pozwolą Ci szybko uzupełnić braki energetyczne;
  • gotówka — choć teoretycznie wszędzie można płacić kartą, lepiej w dniu porodu nie dowiedzieć się, że w szpitalnym sklepiku płatność jest jedynie gotówką i nie możesz kupić sobie kawy…

Jak wspierać partnerkę podczas porodu?

Nie będziemy tu wypisywać rzeczy, których z pewnością dowiesz się ze szkoły rodzenia. Technik masażu i właściwego oddechu nauczysz się od położnych właśnie w trakcie tych zajęć. Jak jeszcze możesz wspierać partnerkę podczas porodu?

  • bądź uważny — poród to proces długi i lubiący zwroty akcji. Podążaj za wydarzeniami i skup się na potrzebach partnerki.
  • bądź blisko — sama Twoja obecność daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa.
  • jesteś blisko po to, by pomagać — czasem podasz wodę, czasem partnerka powie Ci, żebyś dał jej spokój….
  • nie panikuj — choć sytuacja może przybrać różny obrót, zachowaj spokój i słuchaj poleceń lekarzy i położnych. Pamiętaj jeśli poczujesz, że sytuacja Cię przerasta, a Twoja obecność może przynieść więcej szkód niż pożytku, zawsze możesz wyjść.
poród rodzinny

Jak się przygotować emocjonalnie do porodu rodzinnego?

Poród rodzinny to ogromny przywilej, a nie obowiązek. Choć wiemy doskonale, jak wielkie znaczenie ma dla wielu kobiet obecność partnera podczas narodzin dziecka, czasem wybór innej osoby towarzyszącej może być lepszym rozwiązaniem. Nie umniejsza to w żaden sposób Twojej roli! Wykorzystaj czas trwania ciąży na właściwe przygotowanie do tego dnia. Szukaj informacji na temat przebiegu porodu, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym ciążę, z położną podczas zajęć szkoły rodzenia. Zapytaj przyjaciół o ich przeżycia z dnia porodu dzieci. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, podziel się nimi z partnerką. Z własnego doświadczenia wiemy, że podejście do porodu rodzinnego potrafi zmienić się nie tylko pomiędzy kolejnymi porodami, ale nawet w ostatniej chwili przed wielkim dniem. 

Poród to wyjątkowy moment w życiu każdej rodziny. Bycie tatą przy porodzie to wyzwanie, ale także ogromny przywilej, który pozwala na jeszcze większe zbliżenie się do partnerki i nowo narodzonego dziecka. Twoje wsparcie, obecność i spokój mogą uczynić ten moment mniej stresującym i bardziej komfortowym dla was obojga. Pamiętaj, że nawet jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z planem, najważniejsze jest to, że jesteście razem

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *