Najczęściej rodzice udają się do logopedy dopiero wtedy, kiedy u dziecka pojawi się problem z mową. Czyli w okresie, w którym dziecko osiąga wiek 2,5 lat oraz więcej. Natomiast profilaktyczna praktyka logopedyczna to okres na długo przed pojawieniem się pierwszego wyrazu. Zatem do logopedy warto udać się zdecydowanie wcześniej.
Po co noworodkom i niemowlakom logopeda?
Przy ocenie rozwoju maluszka oprócz obszaru ruchowego należy wziąć pod uwagę rozwój funkcji, społecznych, poznawczych i mowy. Ten ostatni może ocenić logopeda. Po to, aby sprawdzić, czy wszystkie funkcje związane z mową Twojego dziecka rozwijają się prawidłowo. I co za tym idzie, już na tak wczesnym etapie, dać rodzicowi informację zwrotną i wyposażyć go w narzędzia oraz wiedzę usprawniającą rozwój mowy jego pociechy.
W trakcie takiego badania logopeda ocenia:
- budowę twarzy i jamy ustnej,
- napięcie mięśniowe,
- głużenie,
- gaworzenie,
- reakcję na bodźce słuchowe i wzrokowe,
- sposób pobierania pokarmów,
- funkcję ssania,
- sposób oddychania,
- wrażliwość twarzy na dotyk.
Wszystkie te elementy są ważnym wskaźnikiem informującym, w jaki sposób przebiega rozwój mowy maluszka. A wychwycenie niepokojących objawów już na tak wczesnym etapie ma kluczowe znaczenia w zapobieganiu wadom wymowy, które mogą ujawnić się dopiero w późniejszym czasie.
O autorze: Agnieszka Siołek-Cichocka – Udzielam pomocy psychologicznej i prowadzę psychoterapię w ujęciu Gestalt. Wspieram i towarzyszę w rozwoju, odnajdywaniu swojego rytmu oraz drodze powrotnej do siebie. Piszę, edukuję i prowadzę warsztaty o rozwoju w rytmie cykliczności. Zapraszam na moją stronę Psychoterapia w Przepływie