Histeroskopia pozwala lekarzowi na dokładną ocenę budowy narządów układu rozrodczego kobiety. Wykonanie histeroskopii jest zalecane u pacjentek, u których występują problemy ze zdiagnozowaniem przyczyn niepłodności.
Na czym polega histeroskopia?
Histeroskopia to zabieg, który polega na wprowadzeniu przez pochwę do macicy cienkiego endoskopu. Na jego końcu znajdują się źródło światła oraz kamera odprowadzająca obraz do monitora komputera, na którym specjalista odczytuje obraz. Endoskop jest również wyposażony w przyrządy wprowadzające do organizmu dwutlenek węgla, który rozciąga ściany narządów, by lekarz mógł lepiej poruszać narzędziem i miał lepszą widoczność. Celem zabiegu jest wykrycie nieprawidłowości w budowie żeńskiego układu rozrodczego. Do nieprawidłowości tych należą:
- mięśniaki podśluzówkowe,
- zrosty wewnątrz macicy,
- przegrody macicy,
- polipy endometrialne.
Pacjentce, która poddaje się zabiegowi podaje się znieczulenie. Na życzenie kobiety, w celu zwiększenia komfortu w czasie badania, można podać znieczulenie ogólne. Histeroskopię wykonuje się w czasie ustania krwawienia miesiączkowego, dlatego dokładny termin zabiegu musi być uzgadniany z lekarzem. Histeroskopia trwa zwykle około kilkunastu do dwudziestu kilku minut.
Jak przygotować się do zabiegu?
W związku z podaniem znieczulenia histeroskopia powinna być wykonywana na czczo, dlatego na sześć godzin przed jej wykonaniem nie należy przyjmować żadnych posiłków. Istotne jest również wyczyszczenie pochwy z bakterii – można to zrobić poprzez zlecenie pacjentce przyjmowania globulek dopochwowych na kilka dni przez zabiegiem. Przed samym badaniem pacjentka powinna również opróżnić pęcherz.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia histeroskopii?
Histeroskopię wykonuje się, gdy występują trudności ze zdiagnozowaniem przyczyn niepłodności. Szczególne wskazania do wykonania zabiegu to:
- nieprawidłowy kształt macicy,
- występowanie ciał obcych w macicy (polipy, zrosty, mięśniaki, przegrody),
- zmiany rozrostowe w macicy,
- zaburzenia cyklu miesiączkowania.
Co wolno, a czego nie wolno po zabiegu?
Kobieta, która poddaje się histeroskopii zwykle może opuścić klinikę już kilka godzin po zabiegu. Ze względu na wybudzenie ze znieczulenia wskazane jest, by towarzyszyła jej bliska osoba, najlepiej partner. W okresie po histeroskopii konieczne jest odbywanie wizyt kontrolnych u ginekologa. Unikać należy wzmożonego wysiłku fizycznego oraz dźwigania dużych ciężarów. Jeżeli w czasie histeroskopii pobrane zostały próbki tkanek do badania, wówczas lekarz zaleci przyjmowanie odpowiedniego antybiotyku.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do wykonania badania histeroskopowego jest ciąża lub prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Histeroskopii nie wykonuje się również w czasie miesiączki, jak i podczas stanów zapalnych w okolicach miednicy mniejszej. Lekarz wykonujący histeroskopię powinien zachować szczególną ostrożność w czasie badania młodych dziewcząt, u których macica nie osiągnęła jeszcze pełnych rozmiarów.
Tego badania nie przeszłam, miałam hsg a to chyba coś innego…
Natomiast wiem aż za dobrze co to walka z niepłodnością 🙁
Część lekarzy uważa, że czasami samo badanie może ułatwić zajście w ciążę, że działa udrażniająco na drogi rodne kobiety.
Miałam histeroskopię raz. Jedyny dyskomfort to ból podbrzusza i lekkie plamienia po badaniu. Nie miałam podawanego antybiotyku.
Raczej ujęłabym, że pomaga w diagnostyce przyczyn, a nie leczeniu niepłodności.