Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, przedstawiamy Wam drugą część krótkiego poradnika na temat pierwszej pomocy. Tym razem uwagę poświęcimy zdecydowanie poważniejszym sytuacjom, czyli pomocy w przypadku zadławienia, skręcenia kończyny lub udaru cieplnego.
Pierwsza pomoc przy zadławieniu
Zadławienie to poważny stan, który może prowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci. O zadławieniu mówimy w sytuacji gdy dochodzi do zamknięcia dróg oddechowych przez ciało obce. Szczególnie narażone na nie są małe dzieci, które ze względu na naturalną ciekawość i chęć poznawania świata, wkładają do buzi różne przedmioty, a także zbyt szybko i łapczywie spożywają pokarmy.
Zadławienie u niemowląt
Jeśli dziecko kaszle, to dobrze, zachowaj spokój i zachęcaj je do dalszego kaszlu. Jeśli uznasz, że sytuacja wymaga pomocy medycznej — zadzwoń na numer alarmowy. Nie podawaj dziecku picia.
Jeśli dziecko nie może oddychać, musisz jak najszybciej przystąpić do pomocy. Wykonaj 5 uderzeń nasadą nadgarstka w plecy dziecka, między łopatkami, trzymając je na swoim przedramieniu z głową skierowaną do dołu. Kciukiem i palcem wskazującym trzymaj buzie dziecka za żuchwę — nie za szyję!
Jeśli ciało obce nie wypadło, obróć dziecko na plecy, nadal trzymając je na przedramieniu. Główka dziecka w dalszym ciągu musi być niżej od reszty ciała, trzymaj główkę za potylicę. Dwoma palcami wykonaj 5 uciśnięć około 1 cm poniżej linii sutków.
Obie czynności powtarzaj naprzemiennie do chwili usunięcia ciała obcego lub przyjazdu karetki pogotowia. W przypadku utraty przytomności musisz rozpocząć reanimację.
Zadławienie u dzieci powyżej 1 roku życia
U dzieci, które ukończyły 1 rok życia, należy postępować podobnie jak w przypadku niemowląt:
- jeśli dziecko kaszle, nakłaniaj je do dalszego odkasływania;
- uderz 5 razy nasadą nadgarstka w plecy w okolicy międzyłopatkowej, mniejsze dziecko możesz przełożyć przez swoje uda, starsze dziecko wystarczy, że się pochyli;
- jeśli wykonanie uderzeń nie pomogło wykonaj chwyt Heimlicha.
Chwyt Heimlicha
Stając za dzieckiem, obejmij je oburącz. Jedną rękę zaciśnij w pięść umieść nad pępkiem, a poniżej linii mostka. Drugą dłonią chwyć za swoją pięść. Następnie wykonaj energiczny ucisk do siebie i nieco ku górze. Powtórz 5 razy.
W przypadku braku efektu obie czynności powtarzaj naprzemienne, aż do skutku.
Jeśli dziecko utraci przytomność, rozpocznij reanimację.
Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym
Udar cieplny to stan zagrażający życiu, który może wystąpić, gdy organizm dziecka nie jest w stanie odpowiednio się ochłodzić. Szczególnie narażone na niego są małe dzieci, których układ termoregulacji nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.
Objawy udaru cieplnego to m.in.:
- wysoka gorączka (powyżej 39°C),
- ból głowy,
- nudności i wymioty,
- zawroty głowy,
- dezorientacja, splątanie,
- w cięższych przypadkach drgawki lub utrata przytomności.
W przypadku podejrzenia udaru cieplnego natychmiast wezwij pomoc medyczną. W międzyczasie przenieś dziecko do chłodnego i zacienionego miejsca, zdejmij z niego nadmiar ubrań, przyłóż chłodne okłady (np. zmoczone zimną wodą ręczniki). Jeśli dziecko jest przytomne, podawaj mu do picia, małymi łykami chłodną wodę.Nie umieszczaj dziecka w chłodnej kąpieli!
Pamiętaj, aby chronić dziecko przed nadmierną ekspozycją na słońce, zwłaszcza w najgorętszych porach dnia (między 11:00 a 16:00). Niemowlęta do 6 miesiąca życia w ogóle nie powinny być eksponowane na słońce!
Pierwsza pomoc przy skręceniu kostki
Skręcenia stawów to jedne z najczęstszych urazów, które mogą przydarzyć się dzieciom podczas zabawy i aktywności fizycznej. Objawy skręcenia stawu to m.in.:
- ból
- obrzęk
- zasinienie
- trudności w poruszaniu stawem lub całkowita niemożność poruszania
W przypadku skręcenia stawu:
- unieruchom staw za pomocą opaski elastycznej
- przyłóż zimny okład do miejsca urazu.
- podnieś kończynę wyżej
- podaj lek przeciwbólowy np. ibuprofen
- udajcie się do lekarza
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo skręcenia stawu, zadbaj o odpowiednie obuwie i odzież ochronną podczas uprawiania sportów i aktywności fizycznej.
Wakacje to czas beztroskiej zabawy, ale dla nas rodziców, to również czas zwiększonej czujności i odpowiedzialności. Dzięki odpowiedniej wiedzy i szybkiej reakcji (część pierwszą poradnika znajdziecie TU), w razie nieprzewidzianych sytuacji, zapewnimy dziecku bezpieczne i radosne lato, pełne niezapomnianych chwil.