Lato na dobre zagościło w Polsce, a wraz z nim wysokie temperatury często przekraczające te, do których przywykliśmy. Mamy za sobą pierwsze upalne dni oraz tropikalne noce, które potrafią być naprawdę dokuczliwe. Montaż klimatyzacji jest kosztowny i nie każdy może sobie na to pozwolić. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ochłodzenie mieszkania bez klimatyzacji. Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych wskazówek jak przygotować mieszkanie na upały.
Nie dopuść do nagrzania wnętrza domu
Podstawą walki z wysoką temperaturą jest zapobieganie nagrzaniu wnętrza pomieszczeń. W tym celu należy ograniczyć napływ gorącego powietrza. Jak to zrobić?
- Zamontuj rolety, żaluzje lub zawieś zasłony zaciemniające Jest to najskuteczniejszy sposób na utrzymanie chłodu we wnętrzu mieszkania i domu. Najlepiej się sprawdzą żaluzje zewnętrzne, które zatrzymają promienie słoneczne od zewnątrz, dzięki czemu nie nagrzeją się nawet okna. Jeśli mamy dużo okien, montaż będzie kosztowny. Poza tym nie każda administracja wyraża zgodę na ich zainstalowanie. W takim przypadku można zamontować rolety wewnętrzne termoizolacyjne, zwane też termicznymi. W internecie z łatwością można znaleźć szereg firm, które mają je w swojej ofercie. Decydując się na ich zakup, warto wybierać te w jasnych kolorach, ponieważ będą one dodatkowo odbijać promienie słoneczne. Jeśli z jakichś względów nie chcesz lub nie możesz zamontować na swoich oknach takich rolet, możesz powiesić na karniszach zasłony termiczne.
- Uszczelnij okna. Nawet najlepsze rolety termiczne nie przyniosą oczekiwanego efektu jeśli gorące powietrze będzie się przedostawać przez źle domknięte okno. Jeśli okna w Twoim domu są nieszczelne, wezwij fachowca, który wymieni uszczelki na nowe.
- Wietrz mieszkanie nocą i o poranku. W ciągu dnia zamknij szczelnie okna i opuść rolety. Natomiast nocą otwieraj okna szeroko, by ochłodzić mieszkanie.
- Zasadź drzewa i krzewy wokół domu. Wiemy, że nie jest to rada, z której może skorzystać każdy. Jednak jeśli masz dom lub przydomowy ogródek zasadź w nim rośliny, które w dłuższej perspektywie czasu zacienią teren wokół domu.
- Zamontuj markizy lub postaw parasol na tarasie/balkonie. Zacieniając przestrzeń w ten sposób, zyskasz chłodniejsze miejsce do wypoczynku na zewnątrz, jednocześnie obniżysz temperaturę powietrza dostającego się do mieszkania.
Obniż temperaturę wewnątrz
Samo przeciwdziałanie nagrzaniu mieszkania, nie wystarczy. Jeśli wysoka temperatura utrzymuje się od wielu dni, a nocami nie spada poniżej 20 stopni. Nawet stosując się do wcześniejszych rad, zaczyna robić się nieprzyjemnie gorąco. Co wówczas? Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?
- Nawilżaj powietrze. Nawilżacz sam w sobie nie obniża temperatury powietrza, jednak sprawia, że upał jest mniej dokuczliwy.
- Używaj wentylatorów. Powszechnie używane wentylatory powodują cyrkulację powietrza. Wprawdzie nie obniża to temperatury, jednak daje odczucie chłodu.
- Wywieś mokre pranie. Może brzmi zabawnie, ale to naprawdę działa. Dodatkowo można nakierować nawiew wentylatora na suszarkę z wywieszonymi mokrymi ręcznikami.
- Rozważ kupno klimatyzera. Jest to urządzenie przenośne, tańsze od klimatyzacji stacjonarnej. Chłodzi poprzez przepuszczanie zassanego powietrza, przez mokry wkład.
Co pomoże przetrwać upał?
Każdy z nas ma inną tolerancję dla wysokich temperatur. My w redakcji w chwili gdy słupek rtęci przekracza 24 stopnie czujemy znaczny dyskomfort, i przechodzimy w tryb przetrwania. Jak zatem poprawić swoje samopoczucie w upalne dni?
- Nie wychodź na zewnątrz między 11 a 17.
- Ubieraj się w lekkie, przewiewne, naturalne tkaniny. Długie luźne lniane spodnie czy sukienka dają większy komfort w upale niż krótkie jeansowe szorty.
- Pij dużo wody. Schłodzona woda nieważne czy gazowana, czy niegazowana, doskonale nawadnia. Dorosły człowiek powinien wypić minimum 1.5 litra wody dziennie.
- Bierz chłodne prysznice i stosuj zimne okłady. To naprawdę działa. Gdy temperatura jest już nie do wytrzymania, zimny prysznic lub okład na kark pomaga zwiększyć, choć na chwilę komfort.
- Noś przy sobie wachlarz. To tanie i fajne rozwiązanie, by móc poczuć powiew wiatru gdy powietrze na zewnątrz nawet nie drgnie.
- Używaj wody termalnej. Jest to bardzo przyjemny sposób na odświeżenie się podczas podróży, na plaży czy podczas spaceru.
Walka z upałem to także troska o nasze zdrowie. Gdy temperatury są zbyt wysokie, czujemy się źle, gorzej śpimy i funkcjonujemy. Szczególną uwagę należy poświęcić niemowlętom, osobom starszym oraz cierpiącym na choroby serca, ponieważ dla nich upał może stanowić poważne zagrożenie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji poczujecie się choć trochę lepiej pomimo niesprzyjających warunków.