DZIECKO Pielęgnacja dziecka Porady Zdrowie dziecka

Kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci

Atopowe zapalenie skóry to zespół skórnych zmian pojawiających się na skutek genetycznego defektu skóry oraz miejscowej nadwrażliwości. Jest to choroba przewlekła, która częściej dotyka dzieci, jednak chorować mogą osoby w różnym wieku. Skóra atopowa źle reaguje na takie czynniki, jak suche powietrze, kurz, pyłki, alergeny pokarmowe zawarte na przykład w jajach, pszenicy czy krowim mleku, stres, a nawet częste mycie.

Kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci

Objawy są różne oraz zależą od fazy choroby. Faza ostra charakteryzuje się swędzącymi grudkami i nadżerkami, w fazie podostrej owe grudki ulegają łuszczeniu, natomiast przewlekłe atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się lichenizacją, czyli zgrubieniem i pomarszczeniem naskórka, na którym występują zwłókniałe grudki. W fazie przewlekłej skóra jest również sucha albo matowa.

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry mogą pojawić się bardzo wcześnie, bo już w trzecim miesiącu życia. Można wtedy zaobserwować rumień widoczny na skórze głowy i kończynach. Największym problemem dla takich maluchów jest uczucie intensywnego swędzenia. Na szczęście w około połowie przypadków objawy te znikają samoistnie przed ukończeniem piątego roku życia.

Kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci

Skórę atopową można jedynie zaleczyć, całkowite wyleczenie jest jeszcze niemożliwe. Terapia koncentruje się na łagodzeniu objawów a także odbudowaniu struktury skóry u maluchów. Oprócz standardowego leczenia glikokortykosteroidami ważną rolę odgrywają odpowiednie kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci.

W codziennej rutynie ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Tu z pomocą przychodzą dobrze dobrane kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci. Atopową skórę powinniśmy przede wszystkich chronić przed przesuszaniem. Należy unikać częstego mycia, a gorąca woda jest całkowicie przeciwwskazana, ponieważ osłabia ona barierę lipidową skóry dziecka. Kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci mają za zadanie dobrze nawilżyć oraz ukoić skórę. Osoby z atopowym zapaleniem dużo intensywniej reagują na alergeny. Zwłaszcza delikatna cera niemowlaków narażona jest na reakcję z różnymi substancjami, dlatego tak ważne jest, aby kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci były hipoalergiczne – czyli nie zawierały składników które mogą powodować uczulenie. W tym przypadku sprawdzi się ATOPIANCE Mixa Baby Łagodzący olejek do ciała i włosów oraz ATOPIANCE Mixa Baby Emulsja łagodząca do twarzy i ciała. Kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci mogą wchodzić w reakcję z lekami, dlatego kluczowa jest konsultacja z pediatrą lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Oprócz codziennej pielęgnacji bardzo ważne bywa unikanie drapania skóry atopowej. W przypadku niemowląt i małych dzieci jest to bardzo trudne, natomiast pomocne może okazać się poklepywanie i uciskanie. Specjaliści doradzają, aby kosmetyki do skóry atopowej dla dzieci zawierały w składzie mentol, ponieważ pomaga on w walce ze swędzeniem.

Poza codziennym nawilżaniem i unikaniem drapania należy odpowiednio przygotować ubranie malucha. Odzież powinna być bawełniana, prana z dodatkiem środków zmiękczających, najlepiej jeśli będzie luźna i przewiewna.

W codziennej pielęgnacji kosmetyki do skóry atopowej odgrywają ważną rolę, ale nie zapominajmy, że – jak przy każdej chorobie – konsultacja z lekarzem, w tym przypadku pediatrą lub dermatologiem, jest kluczowa.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Justyna says:

    My od samego początku nie kremujemy. Natomiast ja, stary człowiek używam tylko emolientu. Szkoda, że nie robią takich 40+ 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *