Wszawica to choroba, która budzi skrajnie negatywne skojarzenia i bywa powodem wstydu. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ może się nią zarazić właściwie każdy, nawet osoby drobiazgowo dbające o higienę. Wszawica najczęściej dotyka młodsze dzieci, które uczęszczają do żłobka, przedszkola oraz pierwszych klas szkoły podstawowej. Do zarażenia może dojść także na koloniach, podczas obozu, rodzinnego wyjazdu wakacyjnego czy… w przymierzalni w sklepie. Warto zatem wiedzieć, że leczenie wszawicy nie jest wcale ani trudne, ani długotrwałe czy nieprzyjemne, a po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.
Jak rozpoznać wszawicę?
Większość osób wie, że wszawica objawia się silnym, uporczywym świądem skóry głowy, na karku i za uszami. Trzeba natomiast podkreślić, że objawy te nie występują od razu po zarażaniu, ale dopiero po około 10-14 dniach od „złapania wszy”, kiedy jaja pasożytów (gnidy) przejdą w postać larw i dorosłych osobników.
Rozpoznanie wszawicy jest natomiast możliwe jeszcze przed wystąpieniem nieprzyjemnych objawów. W tym celu należy regularnie przeprowadzać przeglądy głowy dziecka – zwłaszcza, gdy placówka, do której uczęszcza pociecha, wywiesiła ostrzeżenie, że panuje wszawica.
Do przeglądu używamy gęstego grzebienia i dokładnie przeczesujemy pasma włosów przy dobrym oświetleniu. Warto podłożyć białą kartkę. Jeśli zauważamy na niej drobne, białoperłowe kuleczki (gnidy), to możemy mieć pewność, że na głowie dziecka bytują pasożyty. Nie pozostaje więc nic innego, jak przystąpić do leczenia wszawicy.
Żadnych domowych sposobów!
Leczenie wszawicy tzw. domowymi sposobami nie jest dobrym pomysłem. Może narazić dziecko na nieprzyjemne doznania, a przede wszystkim niepotrzebnie wydłużyć proces zwalczania pasożytów.
Nie stosuj takich sposobów jak:
- Płukanie włosów roztworem octu i wody;
- Olejowanie włosów;
- Ścinanie włosów do samej skóry;
- Traktowanie pasożytów wysoką temperaturą, np. od suszarki do włosów.
Te metody po prostu nie działają. Są znacznie lepsze metody leczenia wszawicy.
Sięgnij po specjalistyczny preparat na wszy i gnidy
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się problemu wszawicy jest zastosowanie preparatu leczniczego, który możesz kupić w dobrych aptekach oraz online. Wybór środków na wszy i gnidy jest spory, dlatego kieruj się opiniami innych rodziców oraz kryterium bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na to, aby preparat nie zawierał substancji owadobójczych, był bezpieczny dla ludzi i środowiska oraz posiadał atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Polskiego Zakładu Higieny.
Dobre preparaty działają natychmiast, eliminując wszystkie stadia wszy już po pierwszej aplikacji. Pod tym względem dystansują np. popularne szampony na wszy – zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko nie znosi myć włosów.
Po zastosowaniu preparatu wystarczy tylko użyć gęstego grzebienia, aby usunąć martwe wszy i gnidy. Dodatkowo zaleca się przeprowadzenie kuracji u wszystkich członków rodziny, którzy także mogą być już nosicielami wszy, nawet nie mając żadnych objawów.
Eliminacja wszy i gnid z otoczenia
Leczenie wszawicy nie kończy się wraz z eliminacją pasożytów na głowie. Warto wiedzieć, że wszy mogą przeżyć nawet 48 godzin poza organizmem żywiciela, bytując np. na ubraniach, pościeli czy tapicerowanych meblach.
Stąd kluczowym elementem leczenia wszawicy jest przeprowadzenie wielkich porządków w domu/mieszkaniu. Wypierz ubrania, pościel, ręczniki i inne tkaniny, z którymi miała kontakt osoba zarażona, w temperaturze powyżej 60°C lub z dodatkiem specjalnego środka eliminującego pasożyty. Dokładnie odkurz dywany, tapicerowane meble i materace.
Przedmioty, których nie można wyprać, takie jak zabawki tekstylne, odizoluj na kilka dni, np. zamykając je w szczelnych workach plastikowych.
Zapobieganie ponownemu zarażeniu
Po wyleczeniu wszawicy kluczowe jest zapobieganie jej nawrotowi, zwłaszcza jeśli w otoczeniu nadal występuje ryzyko zarażenia (dziecko uczęszcza do przedszkola/szkoły). Najlepiej będzie sięgnąć po specjalistyczny preparat odstraszające wszy, który tworzy na włosach barierę ochronną uniemożliwiającą pasożytom zasiedlenie głowy nowego nosiciela i złożenie jaj.
Po nieprzyjemnych doświadczeniach z wszawicą warto również przekazać dziecku podstawowe zasady profilaktyki choroby i m.in. uczulić je, aby nie pożyczało koleżankom i kolegom grzebieni, gumek do włosów, czapek czy ręczników. Posyłając dziecko do żłobka, przedszkola czy pierwszych klas szkoły podstawowej zadbaj też o odpowiednią fryzurę – krótko obcięte (u chłopca) lub ciasno związane włosy minimalizują ryzyko bezpośredniego zarażenia wszawicą poprzez kontakt z włosami nosiciela lub pośredniego, poprzez dotykanie powierzchni, na których bytują pasożyty.
Więcej sprawdzonych informacji o leczeniu wszawicy i zapobieganiu chorobie znajdziesz na stronie internetowej pod adresem https://nitolic.pl/leczenie-wszawicy/.
Zmora pierwszych lat szkolnych, Nitolic dobrze nam znany. Bardzo ciężko to zwalczyć szczególnie gdy ktoś inny w grupie dzieci o to nie dba.