Już za chwilę, bo 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji, po raz kolejny, fundacja JiM realizuje ogólnopolską akcję „Polska na niebiesko”. Dlaczego? Wszystko po to, by przybliżyć Polakom temat autyzmu i zmienić naszą postawę wobec osób chorych na autyzm. Mówiąc głośno o autyzmie zwiększamy świadomość, a także tolerancję wśród społeczeństwa.
Czym jest autyzm? Oswój nieznane.
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Autyzmu nie da się wyleczyć. Dotyka wielu obszarów życia i powoduje, że dzieci rozwijają się inaczej.
To ogromny problem społeczny. Autyzm diagnozuje się już u 1 na 100 dzieci. Dzieci z autyzmem często nie mówią lub dużo później niż inne dzieci wypowiadają pierwsze słowa. Nie wchodzą w relacje i interakcje np. nie zwracają uwagi na pokazywane zabawki, nie reagują na imię i unikają kontaktu. Mogą przejawiać stereotypowe zachowania i zabawy takie jak trzepie rączkami, używanie nietypowych przedmiotów do zabawy (np.: śrubokręta, kombinerek, widelca), układanie zabawek w długie rzędy, fascynujące może stać się obracające się kółko samochodu czy inne powtarzalne czynności.
Osoby z autyzmem inaczej odbierają otaczający je świat. Autyzm może powodować nadwrażliwość na bodźce. Nawet delikatny dotyk może sprawiać realny i fizyczny ból lub odwrotnie – nawet silne uderzenie jest ledwo wyczuwalne. Nadwrażliwość na dźwięki czy kolory sprawia, że dzieci i osoby z autyzmem czują się przytłoczone.
Wczesna diagnoza i konsekwentna terapia dają dzieciom z autyzmem szansę na rozwój i samodzielność.
(źródło www.polskananiebiesko.pl)
Cel tegorocznej edycji akcji „Polska na niebiesko”
Tegoroczna akcja, realizowana pod hasłem „Autyzm. Na całe życie” ma na celu uświadomienie odbiorców, że osoby dotknięte autyzmem muszą z nim żyć do końca życia. To nie jest choroba, którą można leczyć i wyleczyć, czy stan przejściowy. Stąd inicjatywa fundacji JiM, która ma na celu podniesienie świadomości i wytłumaczenie czym jest autyzm i jak można pomóc osobom z tym zaburzeniem. Kluczem do sukcesu i powodzenia całej akcji jest zrozumienie specyfiki autyzmu oraz zdobycie wiedzy w tym zakresie. Niestety, my Polacy mamy bardzo pobieżną wiedzę na temat tego zaburzenia. Wyniki „Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu” z grudnia 2017 pokazały, że 95% z nas nie potrafi wyjaśnić czym jest autyzm, a 54% czerpie wiedzę z filmów i seriali. Późniejsze uprzedzenia czy stereotypy są generowane właśnie przez niski stan naszej świadomości.
Najważniejszym elementem akcji jest spot, który ma na celu uwrażliwić każdego z nas na problem społeczny związany z autyzmem. To historia osiemnastoletniego Emila, chłopaka, którym fundacja JiM opiekuje się od kilku lat. Emil niebawem skończy szkołę i nie wiadomo co będzie potem. Jego rodzina to tylko jedna z tysięcy innych potrzebujących pomocy.
Pomóc mogę ja i możesz również Ty. Fundacja JiM przygotowała szereg działań i materiałów edukacyjnych dotyczących akcji. Na przykład możesz wydrukować list do lokalnych władz swojego regionu, informujący o idei akcji i zachęcający do współpracy, ale przede wszystkim warto zwrócić się z prośbą o podświetlenie budynku na niebiesko. Nauczyciele mogą przeprowadzić autorską „Lekcję Autyzm” z dwoma scenariuszami dla dzieci z różnych grup wiekowych. Fundacja poinformuje wszystkie placówki edukacyjne w całej Polsce o możliwości zorganizowania takiej sesji. Aby przygotować taką lekcję wystarczy pobrać materiały dostępne na stronie akcji (KLIK) i wyznaczyć jeden dzień poprzedzający 2 kwietnia, kiedy uczniowie ubiorą się na niebiesko. W ramach nagrody można tego dnia odwołać wszelkie sprawdziany i kartkówki oraz odpytywanie, a zamiast tego przeprowadzić luźną lekcję tłumaczącą czym jest autyzm. Warto również porozmawiać o spektrum autyzmu z dziećmi w przedszkolach. Autyzm jest zaburzeniem bardzo złożonym i trudnym do przedstawienia małym dzieciom. Niemniej jednak, na co dzień na pewno spotykają one inne dzieci z autyzmem, bądź słyszą o autyzmie, dlatego też warto zwiększyć ich świadomość na ten temat. Zaangażuj placówkę edukacyjną swojego dziecka by wspólnie z nami obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!
Fotografiami uwieczniającymi inicjatywę można podzielić się bezpośrednio z organizacją (naniebiesko@jim.org). Warto zmienić tego dnia również zdjęcie w tle na Facebooku (plik także jest dostępny na stronie).
Im więcej osób przyłączy się do akcji, tym większą siłę będą miały realizowane działania! Mam nadzieję, że mogę liczyć na każdego z Was. Mocniejszy wydźwięk wpłynie pozytywnie na świadomość społeczeństwa o autyzmie, a to znacząco podniesie jakość życia osób z tym zaburzeniem. Pokażmy, że jesteśmy otwarci na to, by wspierać osoby dotknięte autyzmem i ich rodziny; że nie boimy się nieznanego ale poszukujemy wiedzy; że nasze dzieci swoją postawą uczymy tolerancji i poszanowania dla każdego człowieka.
I jeszcze jedna ważna sprawa, na stronie akcji znajdziecie mapkę z formularzem do wypełnienia. Przesyłając swoje dane w formularzu jednocześnie zostawia się swój niebieski balonik na mapie – przesłaniem akcji jest zrobienie „całej Polski na Niebiesko”. Za każdy balonik (wypełnienie formularza) sponsor (Westernacher Group) przekazuje 1 zł na diagnozę autyzmu w całej Polsce. Ja już wsparłam :), nie zwlekaj!
O fundacji JiM
Fundacja JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Opiekuje się ponad 3 000 dzieci z całej Polski, zapewniając i finansując niezbędną terapię. Co roku, lekarze z Kliniki JiM diagnozują bezpłatnie kilkaset maluchów. Ponadto Fundacja wspiera ponad 4000 rodziców dzieci z autyzmem z całego kraju, należących do Klubu Rodziców JiM, zapewniając im wiedzę, szkolenia i pomoc prawną. Fundacja JiM prowadzi przedszkole i szkoły dla dzieci z autyzmem oraz wspiera osoby dorosłe. Tworzy kampanie społeczne niosące wiedzę o autyzmie, takie jak Polska na Niebiesko.
Bardzo szczytna i potrzebna akcja!
Dziękuję za ten wpis. Potrzeba jeszcze wiele takich akcji. Wiem co mówię, bo na codzień borykam się z brakiem świadomości, zacofaniem, krytyką że strony wielu ludzi. Mam dziecko z autyzmem.
Wrócę jeszcze do Ciebie i spróbujemy coś wspólnie podziałać 🙂
Świetna akcja, przyłączam się do niej.