Każdy etap rozwoju dziecka ma inne potrzeby i inne zainteresowania. Nie warto trzymać się kurczowo książkowych wytycznych jak powinien wyglądać rozwój naszego dziecka, bo to kwestia indywidualna. Zawsze jednak należy się przyglądać, trzymać rękę na pulsie, a o wszelkich wątpliwościach informować lekarza pediatrę.
Rozwój malucha możemy podzielić na kilka etapów i dla każdego z nich są również dedykowane odpowiednie zabawki, które ten rozwój mają za zadanie wspierać. Odpowiednie pogrupowanie znajdziecie np. na stronie Smily Play, zaś poniżej kilka propozycji odpowiednich do wieku. Warto również dać dziecku możliwość zabawy improwizowanej, by rozwijać w dziecku kreatywność i twórcze myślenie.
3-6 miesięcy
Dla niemowląt w tym wieku polecane są piszczące zabawki, karuzele z pozytywką, specjalne lusterka, które umożliwią mu obserwowanie samego siebie oraz grzechotki. Ciekawą propozycją są grzechotki zakładane na rączki lub nóżki (zobacz), które dzieci bardzo lubią. Podczas zabawy warto również w tle włączyć spokojną, relaksacyjną muzykę.
6-9 miesięcy
W tym wieku maluchy zaczynają interesować się ruchomymi zabawkami, to również czas na pierwsze miękkie książeczki opowiadane przez rodzica, kolorowe maty z różnymi, ciekawymi dla dziecka zawieszkami i elementami o różnych fakturach materiału. Mata (zobacz)sprawdzi się przez cały pierwszy rok życia dziecka, a nawet dłużej. Niemowlę bacznie obserwuje kolorowe kształty zabawek podwieszonych na pałąkach. Stopniowo zaczyna wyciągać do nich rączki, próbując je złapać. Siedzące dzieci chętnie poznają przybory kuchenne, np. drewniane łyżki czy rondle, które świetnie sprawdzą się jako bębenki.
9-12 miesięcy
To czas wzmożonej aktywności i szlifowania nowych umiejętności. Dzieci próbują zmieniać pozycję ciała na stojącą. Często podnoszą się i próbują stawiać pierwsze kroki. Wtedy przydają się różnego rodzaju zabawki do pchania przed sobą jak np. wielofunkcyjny miś – fotel – pchacz (TUTAJ). Zabawka ta ma wiele funkcji, może być wygodnym fotelem ze stoliczkiem lub pchaczem pomagającym stawiać pierwsze kroki.
W tym wieku bardzo atrakcyjna jest również zabawa w piaskownicy i pierwsze interakcje z rówieśnikami.
Wiek 1-3 lata
To czas budowania z klocków, zabawa w poznawanie kształtów za pomocą różnego rodzaju sorterów, wspólne czytanie książek oraz ćwiczenie motoryki małej poprzez pierwsze próby rysowania i kolorowania. W kręgu zainteresowań dziecka są zabawki z siodełkami np. lokomotywa Rośnij ze mną (zobacz). Jest to multifunkcyjna, muzyczna zabawka wspomagająca dziecko podczas nauki chodzenia. Zabawka „rośnie” razem z dzieckiem. Dla siedzących dzieci jest interaktywnym centrum zabawy, następnie zamienia się w chodzik, zapewniający solidne oparcie przy stawianiu pierwszych, samodzielnych kroków. W końcu staje się jeździkiem. Zabawka wyróżnia się żywymi, kontrastującymi kolorami.
Przedszkolaki
Dla naszych starszaków warto rozejrzeć się za rowerem, zainwestować w różnego rodzaju przybory malarskie czy zabawki konstrukcyjne. Lalki, puzzle czy gry zręcznościowe, wszystko to, co uczy logicznego myślenia, zachęca do nauki języków, uwrażliwia zmysł słuchu. Szlifowanie i doskonalenie posiadanych umiejętności oraz rozwijanie nowych to cele zabawek wieku przedszkolnego. Przykładem może być polsko-angielska książeczka (zobacz), która będzie doskonała do nauki podstaw języka angielskiego.
Zabawa to nieodłączna część dzieciństwa. Każdy rodzic pragnie by jego dziecko rozwijało się prawidłowo, a jego dzieciństwo było przepełnione radością i zwyczajnie szczęśliwe. Zabawki są w tym pomocne, jednak pamiętajmy, że nic nie zastąpi czasu wspólnie spędzonego z dzieckiem.
Artykuł w punkt. Akurat szukam takich informacji co kupić małej w sumie myslałam, żeby matę kupić już teraz i karuzelę jak ma 3 miesiące
Ach kiedy to było, dzieci tak szybko rosną. Dopiero rodziłam, a mała już niebawem kończy dwa latka!!
U nas prawie wszystkie te zabawki były na samym początku i na pewno sprzyjają w jakimś stopniu rozwój. Ale od siebie też wiele trzeba dać.
Czas spędzony z dzieckiem jest nieoceniony i żadna zabawka nie zrekompensuje tego braku.
Śiwtne inspiracje dla rodziców maluszków.Tak się zastanwiam kiedy to zleciało jak ja wyierałam takie zabawki.
To straszne, jak czas szybko leci a dzieci nam dorastają 🙂
Same zabawki sprawy nie załatwią. Chociaż kupowaliśmy naszemu synkowi edukacyjne maty czy pchaczki, to kluczową rolę zagrał tu nasz upór. Oczywiście tego typu zabawki to spore ułatwienie, więc jak najbardziej polecam je mamom.
Fajne inspiracje. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia mamy 🙂
Moje dzieci bardzo lubiły maty edukacyjne i dlugo nam służyły
Moja roczna córeczka uwielbia się bawić wózkiem dla lalek. Polecam w tym wieku również zabawki na sznureczku, które można ciągnąć. To jest dopiero frajda 🙂
Super podpowiedzi 🙂 dziękuję!