DZIECKO Karmienie piersią MAMA

Jak prawidłowo używać laktatora?

Laktator to niezwykle przydatne urządzenie dla świeżo upieczonej mamy, które służy do odciągania mleka. Choć nie jest trudny w obsłudze, to jednak wymaga nauki użytkowania Jak prawidłowo używać laktatora?

Jak prawidłowo używać laktatora? – 5 przydatnych wskazówek

Laktator to urządzenie, który umożliwia odciągnięcie pokarmu z piersi. Przydaje się w sytuacji, gdy mama nie może przystawiać dziecka do piersi oraz przy nawale pokarmu. W późniejszym czasie jest niezbędny, gdy mama chce wyjść lub wrócić do pracy. W ten sposób może odciągnąć swoje mleko, zamiast zamienić je na mieszankę modyfikowaną. Obecnie laktatory są niezwykle łatwe w obsłudze. Jednak wymaga nieco czasu, aby opanować go do perfekcji. Przedstawiamy5  przydatnych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak prawidłowo używać laktatora.

1. Nie spiesz się z odciągnięciem pokarmu.

W ciągu pierwszego miesiąca od narodzin maluszka, obydwoje pracujecie nad procesem laktacji. Jeśli karmienie piersią nie sprawia żadnych problemów, możesz odłożyć laktator do szafki. Skorzystaj z niego dopiero wtedy, gdy będzie taka potrzeba. Nie musisz używać go, aby się nauczyć.  Jeżeli jednak zdarzy się problem z karmieniem lub  będziesz zmuszona wyjść sama np. do lekarza, skorzystaj z urządzenia.

2. Korzystaj z laktatora od razu, gdy dziecko nie może ssać z piersi.

 Mogą zaistnieć sytuacje, które spowodują, że dziecko nie będzie mogło ssać z piersi. Najczęściej dzieje się tak przy wcześniakach lub, gdy przebywacie osobno. Wtedy należy użyć laktatora jak najszybciej po porodzie. Pozwoli on zainicjować proces laktacji. Jeśli Twoja ciąża jest zagrożona i dziecko może urodzić się przedwcześnie, laktator warto zakupić jeszcze przed porodem. Spakuj go do torby do szpitala albo zostaw w domu na wierzchu, aby twój partner mógł go przywieść w każdej chwili.

3. Zaplanuj porę odciągania pokarmu

Odciąganie pokarmu laktatorem powinno być zaplanowane. Przy pierwszej sesji należy odciągać pokarm minimum 15 minut. Pamiętaj, że ilość mleka nie musi być zbyt duża, a wraz z upływem czasy może się zwiększyć. Niektóre mamy odciągają około godziny po karmieniu, bowiem wtedy pojawia się najwięcej mleka. Inne odciągają od razu po karmieniu. Przez pierwsze tygodnie używaj laktatora o różnych porach, aby przekonać się, która  z nich jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

4. Przygotuj potrzebne rzeczy przed odciąganiem pokarmu

Zanim zaczniesz pracę z laktatorem, przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy m.in. coś do picia oraz jedzenia, telefon, pilot i inne. W ten sposób nic Cię nie rozproszy podczas sesji odciągania.

5. Zadbaj o miłą atmosferę

Aby uzyskać jak najlepsze efekty podczas sesji odciągania mleka, zadbaj o miłą atmosferę. Przede wszystkim zrelaksuj się. Dzięki temu uwolnisz oksytocynę, która stymuluje odruch wypływ. W sytuacji dyskomfortu proces ten jest hamowany. Dlatego niezwykle istotne jest, aby ociągane pokarm odbywało się w wygodnym dla Ciebie miejscu. Pamiętaj również o wygodnej pozycji, abyś nie zdrętwiała.

Jeżeli szukasz laktatora wejdź na https://www.philips.pl/c-m-mo/laktatory-i-produkty-do-pielegnacji

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *