Kontakt z kulturą

Się dzieje – Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza!

Zima w mieście w Muzeum Fryderyka Chopinamini6
W trakcie trwania ogólnowarszawskiej akcji Zima w mieście, organizowanej podczas ferii zimowych, w Muzeum Fryderyka Chopina odbędą się lekcje muzealne, organizowane we współpracy z Biurem Edukacji Urzędy Miasta Stołecznego Warszawy.

Wstęp wolny. Zajęcia odbywają się od 2 do 12 lutego (wtorek-piątek) o godz. 10.00 i 12.00. Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1.

Sztuka słuchania: »Przed Koncertami Urodzinowymi«
Melodie mazurków Chopina są tak skonstruowane, że prowokują słuchacza do zanucenia ich. Zaśpiewanie linii melodycznej jednego z tych utworów to doświadczenie, które pozwoli usłyszeć go na nowo. Podczas spotkania pianistka Karolina Czechowska wykona Mazurek D-dur op. 33 nr 3 Fryderyka Chopina, zarówno w wersji instrumentalnej, jak i chwilę później wraz ze śpiewaczką Olgą Siemieńczuk jego wersję wokalno-instrumentalną, czyli opracowanie na głos i fortepian autorstwa Pauline Viardot – przyjaciółki Fryderyka Chopina. Obie artystki poprowadzą również warsztat, podczas którego słuchacze będą mogli zaśpiewać lub zanucić melodię tego właśnie mazurka. To porównanie pozwoli obecnym na spotkaniu na pełniejsze uchwycenie niuansów i subtelności Chopinowskiej melodyki. Tego typu osobiste doświadczenie umożliwi słuchaczom późniejszy bardziej świadomy i pełniejszy odbiór muzyki Chopina; wychwycenie subtelności interpretacji jego mazurków, choćby w wykonaniu mini5laureatów ostatniej edycji Konkursu Chopinowskiego, którzy wystąpią w ramach tegorocznych Koncertów Urodzinowych. Całość spotkania poprowadzi i komentarzem muzykologicznym opatrzy Paweł Siechowicz.

23 lutego, godz. 18.00. Wstęp wolny. Prowadzenie: Paweł Siechowicz, śpiew: Olga Siemieńczuk, fortepian: Karolina Czechowska. Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1.

Oprowadzania tematyczne

Oprowadzania tematyczne to okazja, aby zapoznać się z barwną ekspozycją Muzeum Fryderyka Chopina. Animatorzy ekspozycji opowiedzą o życiu i twórczości kompozytora, historii kolekcji oraz wybranych obiektach muzealnych.

3 lutego, godz. 18.00 – Czy artysta potrzebuje odbiorcy – motywacje twórcze Chopina, prowadzenie: Natalia Czekała
10 lutego, godz. 18.00 – Ponadczasowa magia fortepianu, prowadzenie: Paulina Wójcik
17 lutego, godz. 18.00 – Geniusz – Pianista – Pedagog. O konwencjach w przedstawianiu Fryderyka Chopina, prowadzenie: Maciej Tybus
24 lutego, godz. 18.00 – »Zrobię furorę, bom wirtuoz pierwszego kalibru«. Fryderyk Chopin – poeta fortepianu w epoce wirtuozów, prowadzenie: Julia Starostecka.
Oprowadzania tematyczne w Muzeum Fryderyka Chopina (ul. Okólnik 1), odbywają się
w każdą środę o godz. 18.00. Wstęp w cenie biletu ulgowego.

Muzeum bez bariermini3

Jak w każdą trzecią środę miesiąca zapraszamy na oprowadzenia dla osób niepełnosprawnych. Lutowe oprowadzanie pt. Chopin w powieściach i korespondencji George Sand odbędzie się z audiodeskrypcją.

17 lutego, godz. 16.00, Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1. Prowadzenie: Marek Łuszczyk. Wstęp wolny.

Mała Akademia Chopinowska

Rusza 4. edycja artystycznych sobót w Muzeum Chopina, przeznaczonych dla dzieci w trzech grupach wiekowych: 3-4 lata, 5-6 lat, 7-10 lat.

20 lutego: gr. I-III – Ślady na śniegu

27 lutego: gr. I-III – Kolory fugi i Jan Sebastian Bach

Zajęcia odbywają się w każdą sobotę w trzech grupach wiekowych: gr. I dzieci 3-4 lata (godz. 11.15-12.15); gr II dzieci 5-6 lat (godz. 12.15- 13.45); gr. III dzieci 7-10 lat (godz. 12.15 13.45). Koszt: 18 zł/zajęcia.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, ul. Tamka 43, 00-355 Warszawa, www.chopin.nifc.pl

Więcej informacji na temat wydarzeń, realizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina na stronie: www.chopin.nifc.pl oraz telefonicznie i mailowo: Jakub Lis: jlis@nifc.pl, tel. 608 364 164, Ewa Chamczyk: echamczyk@nifc.pl, tel. 664 043 051

Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1, www.chopin.museum

czynne: wtorek-niedziela w godz. 11.00-20.00 (ostatnie bilety sprzedawane są o godz. 19.15). Zwiedzający wpuszczani są na teren ekspozycji stałej do godz. 19.45.Rezerwacje biletów: tel. (22) 44 16 251/(22) 44 16 252 lub mailowo bilety.muzeum@nifc.pl DARMOWY WSTEP DO

MUZEUM: NIEDZIELA

Muzeum Fryderyka Chopina – udogodnienia dla osób niepełnosprawnych: windy i podjazd dla wózków w razie konieczności, wejście dla osób na wózkach inwalidzkich od ul. Tamka. Dla osób niesłyszących udostępniamy na życzenie filmy z tłumaczem języka migowego, a dla niewidomych – tyflografiki wybranych obiektów.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zastrzega sobie prawo do zmian w programie

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *