LifeStyle

Witaminy dla zwierząt – co wybrać?

Opiekunowie czworonogów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zwykła karma nie zawsze wystarcza. Wiek, rasa, aktywność fizyczna i ewentualne choroby czy przewlekłe schorzenia sprawiają, że dodatkowo trzeba wzmacniać pupila witaminami i suplementami diety. Dobrze dobrane specyfiki pozwolą futrzakowi zachować nie tylko odpowiednią kondycję, ale także zdrowie.

witaminy
Little dog maltese and black and white cat eating natural, organic food from a bowl at home

Jakie witaminy są najważniejsze dla zwierząt?

Oczywiście wiele zależy od stanu zdrowia kompana, ale w przypadku psów i kotów dobrze sprawdzają się witaminy z grupy A. Zalecane są przede wszystkim zwierzętom z problemami skórnymi lub przy wypadaniu sierści. Witamina A działa pozytywnie również na wzrok i reguluje pracę układu rozrodczego (dlatego warto podawać ją sukom w trakcie ciąży). Witaminy z grupy K to najlepsze rozwiązanie dla pupili z problemami krzepnięcia krwi i anemią, gdyż odpowiadają w organizmie właśnie za te procesy. Z kolei witamina C powinna być stosowana u psów i kotów po przebytych urazach. Oczywiście nie wolno zapominać też o witaminie E, D oraz B. Pierwsza jest przeciwutleniaczem, więc hamuje proces starzenia. Druga to pomoc w walce z problemami stawów czy mięśni (dlatego dobrze stosować ją u dorastających szczeniąt). Natomiast witamina B poprawia kondycję i działa na układ nerwowy.

Jakie witaminy wybrać?

Nie należy zapominać o tym, że suplementacja powinna być dobierana przez lekarza weterynarii. Niektóre witaminy w nadmiarze mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne dla zwierząt, dlatego nie powinno stosować się ich samemu. Przy wyborze witamin bierze się pod uwagę kilka czynników. Pierwszym jest naturalnie stan zdrowia futrzaka, ale nie bez znaczenia będzie również jego wiek, rasa i wielkość. Młodym i dorastającym pupilom należy dostarczyć fosforu i wapnia, a także witaminy B, K oraz D. Dorosłe osobniki powinny mieć ściśle dobieraną suplementację przez specjalistę, ponieważ każdy z nich będzie miał inne zapotrzebowanie. Jednak właściciele małych i średnich ras powinni szczególnie obserwować zwierzaki w trakcie zmian pór roku – sporo futrzaków w zależności od okresu będzie wymagało innej suplementacji. Należy kontrolować zwłaszcza sierść i zwracać uwagę na jej kolor. Duże rasy potrzebują wspomagania kości oraz stawów, dlatego trzeba postarać się o to, by otrzymywały dużo wapnia i glukozaminy. Z kolei u pupilów-seniorów dobrze wspomagać układ trawienny oraz podawać im witaminy spowalniające proces starzenia.

W jakiej formie najlepiej podawać witaminy?

Dobrej jakości karma (m.in. taka jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Karma-dla-psa/158) musi być wspomagana suplementami, jeżeli zależy opiekunowi na dobrym zdrowiu pupila. Na szczęście do wyboru są witaminy i minerały w różnej postaci, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb zwierzaka. Płyny sprawdzą się zwłaszcza w przypadku seniorów i młodych czworonogów, ale nie zaszkodzić im także podanie sproszkowanej formy. Z kolei dorosłe osobniki powinny poradzić sobie z tabletkami.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Też staram się kupować moim kociakom karmę najwyższej jakości – nie tą zachwalaną w reklamach, a taką, która faktycznie ma dobry skład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *