DZIECKO Podróże z dziećmi Zdrowie dziecka

Wybór kolejnego fotelika – czym się kierować, na co zwrócić uwagę.

Każdy z rodziców prędzej czy później staje przed wyborem kolejnego fotelika samochodowego dla swojego dziecka. Ważne, by poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, by wybrać właściwie, ponieważ jest to swego rodzaju inwestycja w zdrowie i życie naszej pociechy.

Biorąc pod uwagę fakt, że przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy, wg najnowszej europejskiej normy homologacyjnej, powinno odbywać się do 15 m-ca życia dziecka, nie zawsze fotelik 0-13kg daje nam możliwość jej kontynuowania do tego wieku. Kiedy nasze dziecko wyrasta z pierwszego fotelika/nosidełka, musimy podjąć decyzję co do wyboru kolejnego fotelika, odpowiedniego dla naszego malucha.

Na rynku dostępne są foteliki, które dają nam możliwość przewożenia dziecka wyłącznie tyłem (RWF), ale również są takie foteliki, które dają nam możliwość jazdy przodem i tyłem do kierunku jazdy oraz tylko przodem do kierunku jazdy. Wybór odpowiedniego dla naszego dziecka jest kwestią indywidualną, wbrew pozorom zależną od wielu czynników.

Pasy, isofix, 360 stopni … uporządkujmy!

Foteliki tyłem do kierunku jazdy możemy na potrzeby naszego artykułu roboczo podzielić na trzy różne grupy. Pierwsza grupa fotelików to te montowane za pomocą trzypunktowego pasa samochodowego. Z reguły tego typu foteliki pozwalają wozić dziecko do 18 kg tyłem, w praktyce do około 3,5 r.ż. Następnie fotelik może stać się fotelikiem przodem do kierunku jazdy.

Kolejna grupa fotelików są to fotele montowane za pomocą systemu isofix. W tej grupie możemy dokonać podziału na foteliki montowane na bazie, przestawiane tyłem i przodem do kierunku jazdy; foteliki obrotowe 360 stopni oraz foteliki tylko tyłem do kierunku jazdy. Według najnowszej normy homologacyjnej iSize są to foteliki do 105 cm wzrostu dziecka, natomiast według wskazań producenta do mniej więcej 4 r.ż. Kolejna grupa fotelików to tzw. klasyczne RWF tylko tyłem do kierunku jazdy montowane za pomocą pasów samochodowych oraz pasów stabilizujących. Pozwalają one nam na przewożenie dzieci do 25kg (wzrostowo 115 – 120 cm).

Dobór któregoś z tych fotelików zależy oczywiście od tego, czy pasuje do konkretnego modelu samochodu, do dziecka oraz do całej logistyki rodziny. Ile musi nam zająć miejsca, jaką dużą mamy rodzinę, ile czasu dziecko będzie w nim jeździło, czy będzie przekładany między różnymi autami i wiele innych indywidualnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Nie będziemy tu rozpatrywać fotelików pod względem cen, ani nie będziemy się skupiać na konkretnych markach, ponieważ uważamy, że prawidłowo dobrany fotelik tyłem do kierunku jazdy z każdej wymienionej przez nas grupy, będzie lepszy od najlepszego fotelika przodem.

Są przypadki, że fotelik przodem do kierunku jazdy staje się koniecznością. Wśród fotelików przodem do kierunku jazdy wyróżniamy foteliki 9-18kg, 9-25kg i 9-36kg. One również montowane są za pomocą pasów, isofix oraz toptether’ów. Z reguły tego typu foteliki pozwalają na przewożenie dzieci do 18 kg w wewnętrznych pasach 5-cio punktowych. W zależności od modelu fotelika i od jego homologacji w fotelikach 9-36 powyżej 18 kg dziecko zapinane jest trzypunktowym pasem samochodowym.

Teraz coś dla starszaków

Kolejna grupa fotelikowa są to foteliki w homologacji 15-36kg i są to foteliki, które zapewniają nam wożenie dziecka do 150 cm wzrostu lub 36 kg wagi, czyli do końca ustawowego obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych.

Do tzw ostatniej grupy fotelikowej (grupa II-III) powinniśmy przesadzić dziecko minimum czteroletnie. Tego typu fotelik może być montowany za pomocą systemu isofix oraz dziecko przypinane będzie do fotelika trzypunktowym pasem samochodowym. W zależności od modelu fotelika montaż poprzez isofix nie zawsze jest konieczny. Nie uwzględniamy w ostatniej grupie tzw. podkładek, siedzisk oraz pojawiających się od niedawna na rynku pasków obniżających wysokość pasa samochodowego.

Musimy pamiętać, że do zakupu fotelika samochodowego dla dziecka musimy podejść odpowiedzialnie, zgodnie z obowiązującymi normami, przepisami i zasadami. Do starszego dziecka również należy dopasować fotelik samochodowy i najważniejsza w każdym przypadku jest przymiarka dziecka do fotelika. To, że nasza pociecha jest już duża nie znaczy, że każdy fotelik będzie do niej pasował. Takie myślenie jest częstym błędem, a jego pokłosiem jest np. zakup fotelika przez Internet bez wcześniejszej przymiarki. By mieć pewność, że właściwie dobraliśmy fotelik możemy skorzystać z wiedzy sklepów specjalistycznych, w których nastawiamy się na to, by dobór fotelika był przeprowadzony odpowiedzialnie i dobrze przemyślany.

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. Już niedługo nas to czeka 🙂

  2. Wyglądają bardzo solidnie 🙂

  3. Bardzo wazny temat, fajnie uporzadkowane informacje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *