Jesień i wiosna to dwie pory roku, w których zaleca się kurację zawierającą pyłek pszczeli. Jesienią przyjmowanie pyłku uodparnia na zimowe przeziębienia, grypy i katary. Wiosną zaś wzmacnia organizm, uzupełnia braki witamim i mikroelementów.
Co to jest pyłek pszczeli?
Pyłek pszczeli właściwości
Właściwości odżywcze i terapeutyczne pyłku wynikają z jego bardzo bogatego składu chemicznego. Zidentyfikowano w nim ponad 250 różnych związków chemicznych. Są to: węglowodany, tłuszcze, białka, składniki mineralne, witaminy, rutyna, olejki eteryczne, fitocydy, antybiotyki-inhybiny, hormony, enzymy, kwasy organiczne. Badania przeprowadzone nad pyłkiem pszczelim, szczególnie z ostatnich lat potwierdzają korzystny wpływ pyłku na zdrowie człowieka.
Potwierdzone zostały między innymi następujące właściwości pyłku pszczelego:
- Odżywcze. Pyłek stanowi bardzo cenną odżywkę uzupełniającą dzienne racje żywnościowe w aminokwasy, biopierwiastki, witaminy.
- wzmacnia apetyt, skutek widoczny już po kilku dniach przyjmowania,
- reguluje przemianę materii, doprowadza do normalizacji, spadku wagi osób otyłych,
- wzmacnia organizm, szczególnie zalecany osobom ciężko pracującym w szkodliwych warunkach, dzieciom, osobom starszym, osłabionym, regeneruje,
- działa antyanemicznie (zwiększa liczbę czerwonych ciałek krwi), zwiększa poziom żelaza w surowicy krwi.
- Antyalergiczne. Pyłek pszczeli wspólnie z miodem może służyć do leczenia chorób alergicznych.
- stosowanie pyłku wspólnie z miodem skutecznie leczy katar sienny, astmę lub znacznie łagodzi ich objawy.
- Antybiotyczne. Wyciągi z pyłku kwiatowego mają silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, działają na bakterie, na grzyby.
- jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, szczególnie gdy jest użyty razem z propolisem,
- w przewodzie pokarmowym pyłek niszczy lub wstrzymuje działalność bakterii chorobotwórczych.
- Regulujące trawienie. Pyłek jest stosowany przy rozstroju żołądka.
- wspomaga leczenie silnych zaparć.
- przynosi poprawę w niektórych biegunkach,
- wspomaga leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zmniejsza krwawienia.
- Poprawiające wzrok. Pyłek poprawia ostrość widzenia, jest to skutek dużej zawartości ryboflawiny (wit. B2) i innych bioelementów w pyłku.
- Przeciwzapalne. Pyłek wspomaga leczenie wewnętrznych stanów zapalnych organizmu.
Pyłek pszczeli – jak spożywać
Pyłek pszczeli można kupić w różnych postaciach: wysuszonych obnóży, granulatu, tabletek, mieszaniny z miodem.
Dość ważnym zagadnieniem jest przyswajalność pyłku pszczelego. Jeśli spożywamy pyłek w postaci obnóży, jego przyswajalność może wynosić od kilku do niemal 100 procent. Przyswajalność zależy od przyrządzenia pyłku, który aby został przyswojony przez organizm w maksymalnej dawce przed spożyciem powinien być albo namoczony albo dokładnie zmielony. Doczytałam, że można go podawać dzieciom od 3-ciego roku życia.
Jeśli zakupimy pyłek kwiatowy w postaci obnóży/granulatu można przed spożyciem przygotować miksturę z 1/3 szklanki wody lub mleka (płyn powinien być chłodny, ostudzony) oraz 2-3 łyżeczek pyłku. Tak przygotowaną mieszaninę należy odstawić na kilka godzin, a przed samym spożyciem można osłodzić miodem i ocieplić poprzez dolanie ciepłej wody (temperatura wody nie powinna przekraczać 40 st. Celsjusza). Tak przygotowaną miksturę można spożywać dwa razy dziennie, rano (najlepiej na czczo) i wieczorem tuż przed snem. Dobrą praktyką jest przygotowanie mikstury z pyłkiem rano (do wypicia wieczorem) i wieczorem (do wypicia rano). Taka kuracja powinna trwać 1-2 miesiące i być powtarzana 2 razy w roku. Innym sposobem podawania pyłku pszczelego jest rozprowadzenie go z miodem, mlekiem lub wodą (w proporcjach 1 łyżeczka : 1 łyżeczka), a następnie – przed połknięciem – dokładnie przeżucie tak przygotowanej substancji. Dzieciom można podać pyłek kwiatowy w postaci zmielonej, zmieszany z sokiem (np. porzeczkowym).
Każdy naturalny sposób na wzmocnienie się przed jesienno-zimowymi infekcjami jest godny uwagi i warty wypróbowania, zanim zaczniemy ładować w siebie i dzieci chemię. Ja wciąż czuję oddech infekcji na plecach, dlatego zamówiłam słoiczek pyłku dla naszej rodziny.
Źródła: www.pszczoły.info; www.pasieka.rostkowski.info; www.sekrety-zdrowia.org
Znamy i stosujemy pyłek kwiatowy. Ja dodaje do koktajli, które są u nas prawdziwa bomba witaminowa:)
Pomocny wpis 🙂