mowa dziecka
Logopeda

Logopeda radzi – Gdzie się udać i co sprawdzić, kiedy mowa dziecka nie rozwija się prawidłowo?

Wbrew pozorom, mowa nie jest tylko i wyłącznie związana z prawidłowym funkcjonowaniem aparatu mowy. Kiedy on działa sprawnie, proces rozwoju mowy mogą zakłócić inne obszary, które są z nią bezpośrednio powiązane. A jest ich sporo. To m.in. rozwój układu oddechowego, ruchowego i emocjonalnego. Dlatego podczas diagnozy i szukania przyczyn warto podejść do tematu całościowo i wykluczyć wszystkie opcje. Co zatem zrobić, kiedy zauważysz niepokojące objawy? W pierwszej kolejności udaj się do specjalisty.

mowa dziecka

Logopeda lub neurologopeda

Zdiagnozuje przebieg rozwoju mowy, oceni funkcjonowanie oraz budowę narządów mowy oraz wskarze inne czynniki, które ją opóźniają. Logopeda powinien również skierować rodzica do innego specjalisty (np. do laryngologa, fizjoterapeuty, ortodonty), kiedy uzna, że jest taka potrzeba.

Laryngolog

Wizyta u laryngologa wnosi wiele do terapii mowy poprzez ocenę funkcjonowania górnych dróg oddechowych i aparatu słuchu. Nieprawidłowości w tej sferze mogą znacznie zaburzyć proces rozwoju mowy. Trudności z oddychaniem, niedrożność nosa czy w końcu nieprawidłowy słuch. To wszystko uniemożliwia prawidłową pracę narządów mowy i przez to opóźnia jej rozwój.

Alergolog

Alergie mają wpływ m.in. na tor oddechowy dziecka. Powodują nieżyty nosa, a to w konsekwencji prowadzi to częstego otwierania buzi (oddychania przez usta), co z kolei przekłada się na wysuwanie języka i utrwalanie jego nieprawidłowej pozycji, opóźnianie pionizacji. Wszystko to ma wpływ na realizację głosek i sposób mówienia.

Ortodonta

Nieprawidłowy zgryz to kolejny z czynników, które warto wykluczyć przy ocenie rozwoju mowy, ponieważ w dużym stopniu decyduje o sposobie realizacji poszczególnych głosek. Zachęcam do tego, aby choć raz skorzystać z takiej wizyty w celu profilaktycznym.

Fizjoterapeuta

Jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowego rozwoju mowy jest opóźniony rozwój ruchowy lub nieprawidłowości w jego przebiegu, takie, jak chociażby brak raczkowania lub innego etapu ruchowego. Każdy z nich ma ogromne znaczenie w kontekście rozwoju mowy. Dlatego do fizjoterapeuty warto udać się nie tylko wtedy, kiedy zauważamy pierwsze niepokojące symptomy. Ocena rozwoju ruchowego naszej pociechy zawsze wyjdzie nam na plus.

Psycholog

Mowa dziecka jest ściśle związana ze sferą emocjonalną i jego zachowaniem. Wiele wad i nieprawidłowości w rozwoju mowy kształtuje się właśnie na skutek zewnętrznych czynników psychologicznych, które mają wpływ na emocje dziecka, te zaś na sposób i motywację do mówienia.

Pamiętaj, że najważniejsza jest profilaktyka i wczesne wykluczanie niepokojących objawów. Nigdy nie czekaj i nie zwlekaj, aż coś się samo rozwiąże i wyjaśni, aż dziecko podrośnie i mu samo przejdzie. Kiedy coś cię niepokoi, niezwłocznie udaj się do specjalisty. To właśnie obserwacja, szybka reakcja oraz działanie w porę decydują o sukcesie i zapobiegają rozwijaniu się wad rozwojowych.

O autorze: Agnieszka Siołek-Cichocka – Udzielam pomocy psychologicznej i prowadzę psychoterapię w ujęciu Gestalt. Wspieram i towarzyszę w rozwoju, odnajdywaniu swojego rytmu oraz drodze powrotnej do siebie. Piszę, edukuję i prowadzę warsztaty o rozwoju w rytmie cykliczności. Zapraszam na moją stronę Psychoterapia w Przepływie

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Pianino says:

    Nie wiem czy wiesz, ale tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom, a już wkrótce osiągniesz szczyty wyszukiwarek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *