logopeda rozwój mowy u dziecka rodzicielnik.pl
Logopeda

Logopeda radzi: ROZWÓJ MOWY DZIECKA – OKRES SWOISTEJ MOWY DZIECIĘCEJ – dziecko 5 letnie.

ROZWÓJ MOWY DZIECKA – OKRES SWOISTEJ MOWY DZIECIĘCEJ – dziecko 5 letnie.

Rozwój mowy dziecka 5-letniego jest dalszą kontynuacją etapu swoistej mowy. Mowa ulega większej specjalizacji i zróżnicowaniu. Dziecko 5-letnie potrafi powiedzieć wszystko, co zostało opanowane na etapie 4 lat, jeśli mowa prawidłowo się rozwija.

5-latek jest w pełni zrozumiały dla otoczenia. W dalszym ciągu rozwija się słownictwo dziecka oraz kształtuje umiejętność odmiany wyrazów. Oznacza to, że na tym etapie normą jest:

  • zniekształcanie form wyrazów
  • nieznajomość niektórych słów

W tym okresie szlifuje się wymowa głosek szumiących, czyli: sz, ż, cz, dż oraz może pojawiać się głoska „r”, która jest jedną z trudniejszych głosek do opanowania i dlatego często pojawia się jako ostatnia.

W mojej pracy bardzo często spotykam dzieci 5-letnie, które nie wymawiają głosek szumiących ani „r”. Co zatem robić? Nie jest to wielki powód do zmartwienia, ponieważ w dalszym ciągu ćwiczone są narządy mowy i tym samym zwiększa się ich sprawność. Z tym, że na tym etapie powinno się rozpocząć profilaktyczne ćwiczenia z dzieckiem w celu usprawnienia pracy narządów mowy, jeśli dziecko ma trudność z wymową niektórych głosek. W takich przypadkach zalecana jest kontrola logopedyczna w celu stwierdzenia, czy brak głoski jest normą rozwojową, czy może występują czynniki, które zakłócają jej wybrzmienie.

Na co zwrócić uwagę w mowie 5-latka?

  • czy mówi głoski szumiące
  • czy nie zamienia szeregów np. zamiast „smok” mówi „szmok”, zamiast „cebula” mówi „czebula” itp.
  • czy nie zamienia głosek dźwięcznych na bezdźwięczne w wyrazach np. g na k, d na t, b na p, w na f, z na s, ż na sz (pierwsza a parze dźwięczna, druga bezdźwięczna) czyli zamiast „góra” – „kóra”, zamiast „buty” – „puty” itp.
  • czy mówi głosekę „r” (może jeszcze nie występować, ale warto sprawdzić przyczynę)
  • czy nie wysuwa języka podczas mówienia

W następnym artykule omówię mowę 6 i 7 –latka. Do poczytania 😉

autor: Agnieszka Siołek

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *