Jest to okres życia chłopca o najintensywniejszym tempie wzrastania, nie licząc okresu niemowlęcego. Towarzyszą temu szybkie zmiany budowy, sylwetki ciała – wyglądu, a także zmiany emocjonalne i psychiczne.
Często okres ten nazywany jest okresem „burzy i naporu”. U chłopców zmiany związane z dojrzewaniem trwają około 6-7 lat. Pierwsze oznaki dojrzewania pojawiają się pomiędzy 11 a 13 rokiem życia, kiedy następuje powiększenie jąder oraz zmiana wyglądu skóry moszny. W tym czasie pojawia się owłosienie łonowe oraz zmiany proporcji ciała. Skok pokwitaniowy u chłopców zaczyna się najczęściej w wieku 12 lat ze szczytem w 14 roku życia. W tym czasie przyrost wysokości ciała wynosi od 7-13 cm, natomiast masy około 9 kg. Można zauważyć zwiększającą się szerokość barków oraz klatki piersiowej. Pokwitanie właściwe zwykle trwa pomiędzy 13 a 15 rokiem życia, w tym czasie następuje intensywny rozwój narządów płciowych oraz dalszy rozwój owłosienia łonowego i początek owłosienia pachowego. W tej fazie dojrzewania występuje także mutacja. Pierwszy wytrysk nasienia najczęściej występuje w wieku około 14 lat pod postacią polucji – wytrysku nasienia , połączonego z orgazmem, który występuje w czasie snu. Ten moment można uważać za rozpoczęcie czynności plemnikotwórczej jąder oraz czynności gruczołu krokowego. W czasie dojrzewania chłopców może pojawić się także fizjologiczna ginekomastia. Jest to powiększenie gruczołu sutkowego i uwypuklenie sutka, które pojawia się około 15 roku życia i samoistnie ustępuje w ciągu kilku do kilkunastu miesięcy. Może to dotyczyć jednego lub obu gruczołów. Powiększeniu czasem towarzyszy tkliwość i bolesność gruczołów piersiowych. Jest to naturalny element dojrzewania u chłopców, jednak w razie nurtujących wątpliwości należy porozmawiać na ten temat z lekarzem.
Trzeba pamiętać, że istnieje indywidualna zmienność wystąpienia i czasu trwania pokwitania, ponieważ dzieci w tym samym wieku są bardzo zróżnicowane i każde kroczy ku dojrzałości we własnym tempie.
Autor: Dariusz Mróz
lek. med. Dariusz Mróz
Specjalista pediatra
Absolwent Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego, zajmuje się także szczepieniami ochronnymi, żywieniem oraz oceną prawidłowego rozwoju dzieci zdrowych. Szczególne zainteresowania to choroby płuc oraz alergologia. Doświadczenie zdobył w trakcie pracy w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Dodatkowo od 25 lat prowadzi prywatną praktykę lekarską.