DZIECKO Zdrowie dziecka

Odpowiednia dieta sposobem na zdrowe zęby u dziecka

Zachowanie zdrowych zębów dziecka w dzisiejszych czasach to spore wyzwanie dla wielu rodziców. Często pomimo odpowiedniej higieny nasze dzieci dotyka problem próchnicy. Słodycze, sztuczna żywność i niechęć maluchów do higieny jamy ustnej niszczą zęby u coraz młodszych dzieci. Warto jednak wiedzieć, że nawet pomimo wyeliminowania słodyczy z diety dziecka może mieć ono problem z zębami, ponieważ przyczyną mogą być niedobory witaminowe. Jak więc mieć zdrowe zęby? Zobacz, co jeść, a czego unikać!

Co jeść, żeby mieć zdrowe zęby?

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko miało zdrowe zęby, musimy o to zadbać jeszcze zanim się pojawią. W grę wchodzą dwa aspekty – odpowiednia dieta oraz higiena jamy ustnej. Dzieci do rozwoju, a tym samym zachowania zdrowych zębów potrzebują szeregu witamin warunkujących ich prawidłowy wzrost.

Aby zapewnić dziecku zdrowy rozwój, a tym samym zdrowe i mocne zęby, musimy wprowadzić odpowiednio zbilansowaną dietę. Pamiętajmy, że zdrowe zęby u dziecka to nie tylko kwestia estetyczna. Witaminy i minerały wpływające na stan zębów warunkują również prawidłowy rozwój układu kostnego.

Rodzice maluchów często zastanawiają się, co jeść na zdrowe zęby i co podawać dzieciom by zapewnić im piękny uśmiech bez próchnicy. Prawdopodobnie każdy wie, że podstawą zdrowych zębów u dzieci jest wapń, jednak aby mógł on być odpowiednio przyswajany przez organizm konieczne jest jednoczesne spożywanie również innych produktów.

Oto lista podstawowych produktów, których nie może zabraknąć w diecie dziecka:

  • przetwory mleczne – zawierają wapń, który stanowi podstawowy budulec kości i zębów. Na zdrowe zęby u dziecka warto podawać swojemu maluchowi jogurty, maślanki, kefiry i żółty ser.
  • produkty zawierające witaminę D – do prawidłowego przyswajania wapnia konieczna jest odpowiednia ilość witaminy D, która warunkuje mineralizację szkliwa zębów oraz ma kluczowe znaczenia dla zachowania gęstych, mocnych kości. Warto podawać dzieciom tłuste ryby morskie bogate w witaminę D, takie jak makrela, pstrąg, czy łosoś. Optymalna ilość ryb jeśli chodzi o zdrowe zęby u dziecka to 2 porcje tygodniowo.
  • produkty zawierające inne witaminy – poza wapniem i witaminą D dla zachowania zdrowych zębów u dziecka konieczne są również witaminy, które współuczestniczą w procesach istotnych do zachowania mocnych kości. Jest to m.in. witamina C, a także witamina K. . Związki te wspierają wchłanianie wapnia, ale także działają wzmacniająco na układ krwionośny, odporność oraz zwalczają bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Znajdziemy je w produktach takich jak np. brokuły, brukselka, pomidory, papryka, kapusta, owoce cytrusowe, jajka czy wątróbka.

Zdrowe zęby – produkty, których należy unikać

Poza wprowadzeniem diety bogatej w produkty, które należy jeść na zdrowe zęby, istnieją również takie, których trzeba unikać. Niektóre warto ograniczyć, inne całkowicie wykluczyć z diety dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć, jak mieć zdrowe zęby, zapomnij o posiłkach zawierających:

  • słodycze – po spożyciu słodkości spada pH w ustach dziecka, co sprzyja rozwojowi bakterii i próchnicy zębów. Jeśli podajesz dziecku słodycze rób to rzadko i zadbaj o mycie zębów zaraz po ich zjedzeniu.
  • słodzone napoje – pamiętaj, że cukry obecne są nie tylko w słodyczach, ale także w soczkach owocowych.
  • sól – produkty zawierające dużą ilość soli, głównie chipsy, także niszczą zęby.
  • mocna herbata – zrezygnuj z podawania dziecku herbaty, która demineralizuje zęby i tworzy osad nazębny. Natomiast herbata zielona działa wręcz odwrotnie i jest bardzo zdrowa dla zębów.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Dobre rady, mojemu dziecku niestety zaczyna się próchnica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *