Okiem specjalisty Zdrowie dziecka

Pediatra radzi – Czym są drgawki gorączkowe?

trzydniowka_640Jest to odpowiedź niedojrzałego układu nerwowego – przede wszystkim mózgu na podwyższoną temperaturę ciała. Pojawiają się zwykle w fazie narastania gorączki powyżej 38,5ºC.

Drgawkami gorączkowymi nazywamy takie, które występują w związku z gorączka, jednak gdy ta nie jest związana z infekcją ośrodkowego układu nerwowego. Tego typu drgawki mogą wystąpić u dzieci pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia. Zazwyczaj napad drgawek gorączkowych występuje jednorazowo, jest uogólniony i trwa zwykle krócej niż 10 minut.

Najczęstszymi chorobami, w przebiegu których występują drgawki gorączkowe jest zapalenie dróg oddechowych – np. zapalenie płuc, ciężki nieżyt żołądkowo-jelitowy, zapalenie ucha środkowego czy choroby zakaźne.

Gdy u dziecka wystąpią drgawki w trakcie infekcji należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia infekcji takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgowia. Stąd konieczna jest konsultacja pediatryczna.

Co robić gdy dziecko ma drgawki gorączkowe? Po pierwsze należy zmniejszać temperaturę ciała. W tym celu powinno się podawać leki przeciwgorączkowe, wspomagająco można stosować chłodne okłady lub chłodną kąpiel. Gdy dziecko ma drgawki należy wezwać karetkę pogotowia.

Autor: Dariusz Mróz

lek. med. Dariusz Mróz
Specjalista pediatra

Absolwent Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego, zajmuje się także szczepieniami ochronnymi, żywieniem oraz oceną prawidłowego rozwoju dzieci zdrowych. Szczególne zainteresowania to choroby płuc oraz alergologia. Doświadczenie zdobył w trakcie pracy w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Dodatkowo od 25 lat prowadzi prywatną praktykę lekarską.

Post we współpracy z portalem www.wspolnedzieci.pl

plansza 750 x 100 px

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *