Dbam o rozwój DZIECKO Zdrowie dziecka

Nerwowość, bezsenność i problemy z koncentracją przy AZS – czy można im zaradzić?

Atopowe zapalenie skóry objawia się ogniskami zapalnymi na skórze, jej nadmierną suchością, łuszczeniem się, pękaniem i lichenizacją. Jednak u chorych mogą występować także problemy ze snem, koncentracją oraz zwiększona drażliwość. Z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić? Oto krótki poradnik.
azs
Crying baby do not want to sleep

Dlaczego chorzy na AZS mają problemy z zasypianiem?

Podstawową przyczyną kłopotów ze snem jest w tym przypadku świąd, który towarzyszy problemom skórnym. Warto zaznaczyć, że skóra atopowa swędzi mocno i uporczywie, gdyż jest przesuszona i łatwo ulega podrażnieniom. Swędzenie znacznie nasila się natomiast w godzinach wieczornych, dlatego chory, zamiast się wyciszyć, zrelaksować i spokojnie zasnąć, zastanawia się, jak ukoić nieprzyjemne dolegliwości skórne. Tymczasem nieprzespana noc, a szczególnie kilka czy kilkanaście z rzędu, to dalsze konsekwencje dla samopoczucia: zmęczenie, słaba koncentracja, nerwowość, potrzeba odespania w ciągu dnia, co nakręca błędne koło, gdyż dzienne drzemki raczej nie ułatwiają zaśnięcia wieczorną porą.

Jak zwalczyć swędzenie skóry, które przeszkadza w spokojnym zaśnięciu? Zacznij od emolientów!

Swędzenia skóry i problemów ze snem na pewno nigdy nie można uznawać za problem błahy, bo może negatywnie odbijać się na codziennym funkcjonowaniu. Tymczasem istnieje wiele skutecznych sposobów redukcji świądu i podrażnienia. Podstawową jest stosowanie emolientów, czyli preparatów natłuszczających i nawilżających, które wspierają funkcje barierowe skóry. Emolientów należy używać codziennie, nawet 3 razy dziennie. Jeśli dokucza nam świąd skóry, warto wybrać taki preparat, którego formuła została opracowana specjalnie z myślą o jego złagodzeniu. Dlategi przed zakupem należy zapoznać się ze składem. Komponentem, którego właściwości z powodzeniem wykorzystuje się w terapii objawów AZS, jest na przykład olej konopny. Działa silnie nawilżająco, pomaga w odbudowaniu płaszcza hydrolipidowego skóry oraz ma działanie przeciwzapalne.(1) Ponadto cennymi emolientami są olej canola, awokado, ryżowy i wiele innych, które uzupełniają w skórze lipidy, odżywiają ją i przynoszą ulgę w dolegliwościach.

Pamiętaj, że dostępne emolienty mają nie tylko formę kremów i balsamów do natłuszczania ciała, ale także produktów do mycia. Na pewno warto mieć pod ręką Preparat 3w1 Emotopic, który spełnia funkcję emulsji do kąpieli, preparatu do mycia pod prysznicem albo natłuszczania ciała. Zawiera między innymi olej konopny, olej canola oraz masło shea. Kąpiel z dodatkiem tego wyjątkowego produktu jest przyjemnym, kojącym rytuałem, który pomaga łagodzić swędzenie i podrażnienia skóry, zapobiega suchości i uczuciu napięcia, przez co poprawia ogólny komfort chorego.

Co jeszcze pomaga w łagodzeniu świądu?

W terapii AZS od lat specjaliści zalecają wilgotne okłady z gazy, które nawilżają, chłodzą i stanowią fizyczną ochronę przed drapaniem zmian, które może jeszcze pogorszyć objawy, gdyż sprzyja rankom i nadkażeniom. Działanie łagodzące świąd i uspokajające jednocześnie mają także leki przeciwhistaminowe, które lekarze czasami zalecają przed snem.(2) Ponadto trzeba pamiętać o ogólnej higienie snu i unikaniu w godzinach wieczornych czynności, które raczej pobudzają, niż wyciszają: oglądania telewizji, korzystania z elektroniki, jedzenia, picia kofeinowych napojów. Sypialnia powinna być również czysta, wolna od alergenów, przewietrzona, aby chory nie musiał męczyć się w nieprzyjaznym klimacie. Pomocne w wyciszeniu się może być także czytanie książki lub słuchanie relaksującej muzyki.

Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno można znacznie zredukować problemy ze snem i tym samym wpłynąć korzystnie na samopoczucie w ciągu całego dnia.

Piśmiennictwo:

  1. Ladin B. Science Takes on Skin Care with Cannabis – and It Works Beautifully. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/cannabis-oil-cbd-moisturizer data dostępu: 6.12.2019.
  2. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 6.12.2019.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *