Dom LifeStyle

Jak kawa wpływa na nasze zdrowie? Zobacz, dlaczego warto ją pić.

Kawa to kluczowe źródło kofeiny oraz jedna z najpopularniejszych używek. Rynek kawowy pod względem obrotu jest drugim na świecie zaraz po ropie naftowej. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy, która nie tylko zachęca nas do życia, ale pita w odpowiednich ilościach, zbawiennie wpływa na nasze zdrowie. Jak trafnie twierdzono do tej pory, z kawą nie można przeholować, jednak coraz więcej badaczy przekonuje nas do jej picia.
espresso

Pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie.

Kawa jest niezwykle fascynującym produktem, o którym powiedziano już wiele, jednak codziennie dowiadujemy się o niej czegoś nowego. Oczywistą informacją znaną chyba każdemu jest to, że kawa działa na nas pobudzająco. Wypicie filiżanki kawy jest jedną z najlepszych metod na zwalczenie zmożenia i senności. Wszystko przez kofeinę, która jest zawarta w kawie. Co więcej kawa działa świetnie na naszą psychikę. U ludzi pijących kawę, podnosi się poziom serotoniny i dopaminy, co wywołuje uczucie szczęścia. W dodatku kawosze są mniej narażeni na występowanie depresji.

Tymczasem kawa posiada również właściwości, które mogą nas ochronić przed znacznie poważniejszymi chorobami. Przy spożyciu kawy w ilości 4 filiżanek na dzień zmniejsza się ryzyko postępu cukrzycy typu 2 nawet o 50% w zestawieniu z kawowymi abstynentami. Kawa może nas ochronić przed niektórymi nowotworami. Okazuje się, że przy regularnym piciu kawy zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, piersi, prostaty i wątroby. Jest to zasługa polifenoli i antyoksydantów zawartych w ziarnach kawy. 

Choroba Parkinsona to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Cierpią na nią głównie osoby starsze. Jednak na podstawie testów przeprowadzonych przez naukowców można stwierdzić, że przyjmowanie kofeiny, która jest zawarta w kawie, zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 60%. 

Według japońskich naukowców picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Oddziałuje to na poprawę naszej wydolności. Korzystny wpływ kawy na naczynia krwionośne powoduje również, że mężczyźni mogą uniknąć zaburzeń erekcji. Wedle badań, osoby pijące 2-3 filiżanki kawy dziennie rzadziej miewają problemy z życiem seksualnym. W dodatku, jeśli staramy się o potomstwo, kawa może wyraźnie pomóc. Naukowcy z Sao Paulo twierdzą, że kawa natęża ruchliwość plemników, co pozytywnie wpływa na rozrodczość u mężczyzn. 

kawa

Jak wiadomo, picie kawy wywołuje przebarwienia zębów. Natomiast zmniejsza ona ryzyko występowania nowotworów jamy ustnej, a także chroni przed próchnicą.

Jeśli dotychczasowe argumenty nie nakłaniają Was do picia kawy, to kolejny niewątpliwie przemówi do każdego. Hiszpańscy naukowcy doszli do bardzo ciekawych wniosków, które poprzedziło 18 lat badań. Według nich picie 4 filiżanek kawy dziennie wydłuża nasze życie, a konkretniej zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 64% w porównaniu z osobami, które kawy nie piją.

Pijąc kawę, musimy jednak pamiętać, żeby robić to z umiarem. Kawa potrafi działać na nas bardzo pozytywnie, ale wyłącznie, gdy jest spożywana w adekwatnych ilościach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *