Zakażenie układu moczowego należy do jednych z najczęstszych zakażeń bakteryjnych u dzieci. W normalnych warunkach układ moczowy jest jałowy, nie zawiera bakterii z wyłączeniem końcowego odcinka cewki moczowej. Zakażenie dróg moczowych może występować w kilku postaciach między innymi zapalenie pęcherza moczowego, które obejmuje znaczną większość zakażeń dróg moczowych u dzieci oraz poważniejsze odmiedniczkowe zapalenie nerek. Warto zaznaczyć, że obecność bakterii w moczu nie zawsze musi oznaczać zakażenie dróg moczowych i nie musi dawać objawów. W takiej sytuacji mówimy o bezobjawowej bakteriurii, która zwykle nie wymaga leczenia.
Zapalenie pęcherza moczowego objawia się częstym i bolesnym oddawaniem moczu. U dzieci młodszych może wystąpić w tym momencie płacz i niepokój. Niekiedy może wystąpić gorączka nieprzekraczająca 38 oC. Dodatkowo mogą pojawić się wymioty, brak apatytu, a także moczenie się u dzieci, które zgłaszają już same potrzebę oddania moczu.
W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek pojawia się gorączka, która jest stałym objawem tej choroby. Dzieci starsze mogą skarżyć się na bóle w okolicy lędźwiowej, promieniujące w kierunku pachwin. U noworodków i młodszych niemowląt może wystąpić posocznica czyli obecność bakterii we krwi, dlatego leczenie zakażeń układu moczowego należy rozpocząć jak najszybciej.
Celem leczenia jest wyjałowienie układu moczowego, przez podawanie antybiotyków przez ok 7-10 dni. Aby zapobiegać zakażeniom w przyszłości należy dbać o właściwą higienę oraz ułatwienie eliminacji bakterii poprzez częste oddawanie moczu i odpowiednią podaż płynów. Jeżeli dziecko często przechodzi zakażenia układu moczowego warto profilaktycznie podawać mu preparaty z żurawiny, które powodują zakwaszenie moczu i tym samym utrudniają
O autorze
Dariusz Mróz
lek. med. Dariusz Mróz
Specjalista pediatra
Absolwent Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego, zajmuje się także szczepieniami ochronnymi, żywieniem oraz oceną prawidłowego rozwoju dzieci zdrowych. Szczególne zainteresowania to choroby płuc oraz alergologia. Doświadczenie zdobył w trakcie pracy w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Dodatkowo od 25 lat prowadzi prywatną praktykę lekarską.
Post we współpracy z portalem wspólnedzieci.pl, fot. www.pinterest.com.