mata edukacyjna dla dzieci rodzicielnik.pl
Pediatra

Okiem pediatry – Co zrobić gdy dziecko kaszle?

Najczęstszą przyczyna kaszlu u dziecka jest infekcja górnych dróg oddechowych, głównie wirusowa. Jest to naturalny odruch spowodowany podrażnieniem błony śluzowej oskrzeli przez zalegający śluz oraz inne substancje.Idealny pokój do nauki_2

Objaw ten może występować w formie kaszlu suchego (nieproduktywnego) lub mokrego (produktywnego), z odksztuszaniem wydzieliny. Aby zmniejszyć jego uporczywość należy podawać dziecku dużo płynów, szczególnie ciepłych. By ulżyć dziecku należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, ponieważ suche powietrze nasila kaszel. Jeżeli nie posiadasz nawilżacza wystarczy położyć wilgotny ręcznika kaloryferze. Nie narażaj dziecka na kontakt z dymem papierosowym, który bardzo silnie podrażnia błony śluzowe.

W przypadku kaszlu suchego można podawać dziecku leki łagodzące sam kaszel, natomiast w przypadku kaszlu produktywnego wykorzystuje się leki wykrztuśne, które upłynniają wydzielinę w oskrzelach i ułatwiają jej odkrztuszanie.

Gdy objawowi kaszlu towarzyszą inne (ból ucha lub zatok, gorączka trwająca ponad 3 doby) lub napady kaszlu (kaszel bez przerwy przez 5 minut) nie ustępują i są częste, zgłoś się z dzieckiem do lekarza.

O autorze

Dariusz Mróz

lek. med. Dariusz Mróz
Specjalista pediatra

Absolwent Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego, zajmuje się także szczepieniami ochronnymi, żywieniem oraz oceną prawidłowego rozwoju dzieci zdrowych. Szczególne zainteresowania to choroby płuc oraz alergologia. Doświadczenie zdobył w trakcie pracy w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Dodatkowo od 25 lat prowadzi prywatną praktykę lekarską.

Post realizowany we współpracy z portalem

logo wspólne dzieci

plansza 750 x 100 px

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Marysia says:

  Mój maluch odkąd poszedł do żłobka to często łapie kaszel. Nasza pediatra raz chciała od razu dać antybiotyk ale się sprzeciwiłam. Ona się uparła i dała receptę ale w aptece wcale jej nie pokazałam i poprosiłam o jakiś NATURALNY syrop dla niego. Pani poleciła nam Dicotuss Baby i co? Bez antybiotyku i innych zbędnych substancji przeszło po 3 dniach. Teraz już nie latam do lekarza z byle kaszlnięciem tylko najpierw na każdy rodzaj daje syropek.

  1. Aleksandra says:

   Bo lekarze już tak mają że lubią antybiotyki wciskać. ja też już nie raz odmówiłam. Jak dziecko zaczyna męczyć kaszel to od razu podaje mu własnie Dicotuss aby zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji.

 2. godda says:

  Czasami wystarczają domowe sposoby na kaszel, ale przy ostatnim przeziębieniu mój synek miał tak okropny kaszel, że niczym nie byłam w stanie go złagodzić. Musieliśmy w końcu skonsultować to z lekarzem i okazało się, że potrzebne są nebulizacje benodilem, żeby szybko i skutecznie stan zapalny zlikwidować. Na szczęście lek bardzo dobrze zadziałał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *