Pediatra

Okiem pediatry – co to jest zaparcie?

Przez zaparcie rozumiemy utrudnione oddawanie stolca przez ponad 3 dni. Może być ono wywołane czynnikami:049 Полина

  • dietetycznymi niewielka ilość błonnika w diecie, zbyt mała podaż płynów,
  • zmianą warunków życia -np. rozpoczęcie zajęć w szkole, unieruchomienie z powodu innych chorób, pobyt w szpitalu czy silne emocje,
  • lekami

Zaparcia u dzieci nie są rzadkim zjawiskiem, występują wtedy gdy dziecko wypróżnia się rzadziej niż dwa razy na tydzień. Do najczęstszych objawów zaparć należy oddawanie twardego stolca, ból przy defekacji i brudzenie bielizny,.

Co robić w razie wystąpienia objawów zaparcia?

Po pierwsze trzeba dojść do przyczyny zaparć, jeżeli są one spowodowane błędami dietetycznymi należy wzbogacić posiłki w dodatkową porcje błonnika np. wprowadzenie razowego chleba, owoców i większej ilości warzyw, a do tego podawać większą ilość płynów do picia. W okresie występowania zaparć należy także zachęcać dziecko do aktywności fizycznej i ruchu, które stymulują pracę jelit i ułatwiają oddanie stolca. Należy przeprowadzać z dzieckiem próby defekacji, najlepiej po około 10 minutach po każdym posiłku, ponieważ wtedy jest najskuteczniejszy odruch żołądkowo-okrężniczy i największa szansa na sukces.

 

O autorze

Dariusz Mróz

lek. med. Dariusz Mróz
Specjalista pediatra

Absolwent Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w chorobach wieku dziecięcego, zajmuje się także szczepieniami ochronnymi, żywieniem oraz oceną prawidłowego rozwoju dzieci zdrowych. Szczególne zainteresowania to choroby płuc oraz alergologia. Doświadczenie zdobył w trakcie pracy w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Dodatkowo od 25 lat prowadzi prywatną praktykę lekarską.

plansza 750 x 100 pxArtykuł we współpracy z portalem wspólnedzieci.pl

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. U mnie córka miała jakiś czas problemy, popuszczała w majty itp. Zaczęłam stosować różne sposoby – suszone śliwki, ziółka,jabłuszka i soki z jabłek 🙂 Teraz jest dużo lepiej 🙂

  2. krysia says:

    oj te zaparcia to cieżki problem. My stosowaliśmy u córki dicopeg junior bo żadne diety niestety na jej stan nie działaly.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *