Infekcje dróg moczowych u dzieci to stan zapalny wywołany obecnością bakterii w drogach moczowych. W normalnych warunkach układ moczowy jest jałowy, nie zawiera bakterii z wyłączeniem końcowego odcinka cewki moczowej. Zakażenie dróg moczowych może występować w kilku postaciach.
Czym są infekcje dróg moczowych?
O infekcji dróg moczowych mówimy w przypadku obecności w nich drobnoustrojów, najczęściej bakterii. W warunkach prawidłowych drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe, jednak w niektórych sytuacjach dochodzi do wnikania i namnażania się drobnoustrojów, czego efektem są powstałe stany zapalne.
Czynniki sprzyjające zakażeniu dróg moczowych u dzieci to:
- przebyte wcześniej zakażenie układu moczowego
- obecność rozpoznanej wady wrodzonej układu moczowego, w tym odpływ pęcherzowo-moczowodowy (OPM)
- nieprawidłowe wyniki badań ultrasonograficznych (USG) w wywiadzie, w tym wykonanych prenatalnie
- dodatni wywiad rodzinny w kierunku zakażenia układu moczowego (rodzice, rodzeństwo)
- dodatni wywiad rodzinny w kierunku wad wrodzonych układu moczowego, w tym OPM
- cewnikowanie pęcherza
- zaburzenia mikcji (nietrzymanie moczu, częste lub rzadkie mikcje, parcia naglące)
- zaparcia, nietrzymanie stolca
Jak objawiają się infekcje dróg moczowych?
Infekcje dróg moczowych objawiają się m.in. częstomoczem, pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu, silnym uczuciem parcia na pęcherz przy jednoczesnej niemożności oddania moczu lub wydalaniu bardzo niewielkiej ilości moczu, bólem w okolicy lędźwiowej, gorączką, dreszczami, ale także mogą przebiegać bezobjawowo nie dając wyżej wymienionych symptomów. Objawy zakażenia dróg moczowych często zależne są od wieku dziecka. Przy młodszych niemowlętach (do 1 r.ż.) mogą pojawić się: wymioty, brak apetytu, brak przyrostu masy ciała, niepokój i płacz, nadmierna senność oraz zmiana przejrzystości, zapachu i barwy moczu. Szczyt zapadalności na infekcje dróg moczowych u dzieci przypada między 2 a 6. rokiem życia. Ryzyko zakażenia jest 10-30 razy większe u dziewcząt w porównaniu z chłopcami. Spowodowane jest to krótszą cewką moczową u dziewcząt, a więc krótszą dla patogenów drogą do pokonania.
Czy wczesne wykrycie infekcji jest możliwe w warunkach domowych?
Jest to test paskowy, umożliwiający przeprowadzenie badania na dwa sposoby. Strumieniowo, czyli poprzez umieszczenie końcówki testu pod strumieniem moczu na 1-2 sekundy oraz poprzez zanurzenie paska testowego w próbce moczu zebranego do czystego i suchego naczynia. Na teście widnieją dwa pola reakcyjne, które po przeprowadzeniu badania ulegają zabarwieniu. Wyniki w okienku przypisanym azotynom odczytujemy po upływie 60 sekund, w przypadku leukocytów należy odczekać 120 sekund. Odczyt porównujemy ze skalą barwną umieszczoną na teście. Musimy zrobić to w ciągu 2 minut, ponieważ interpretacja wyników uzyskana po dłuższym niż 2 minuty czasie nie jest już wiarygodna.
Dziękuję za ten wpis. Nie miałam pojęcia że są takie testy
Dobrze wiedzieć, że jest taki test, oby się nigdy nie przydał, ale dobrze by było mieć go w domu w razie czego 🙂
Nie miałam pojęcia o istnieniu takich testów
Dobrze wiedzieć, że taki test jest dostępny. Myślę, że wielu rodzicom może się ta wiedza bardzo przydać.
Nawet nie wiedziałam, że są takie testy. 🙂