Wybierając sprzęt AGD do nowej lub remontowanej kuchni bardzo istotną kwestią jest wybór płyty grzewczej. To od niej zależy szybkość i wygoda przygotowywania posiłków. W szerokiej ofercie produktów dostępnych na rynku jest wiele typów i rodzajów tych urządzeń, różniących się od siebie parametrami. Jaki model wybrać do swojej kuchni? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.
Płyta grzewcza to nie tylko praktyczny, lecz również estetyczny element wyposażenia kuchni. Jest to oddzielne urządzenie, nie połączone z piekarnikiem, które jest wbudowywane w blat kuchenny. Wpływa to nie tylko na elegancki i nowoczesny wygląd kuchni, lecz również pozwala na oszczędność miejsca. Do wyboru są cztery typy płyt: gazowe, elektryczne, ceramiczne i indukcyjne.
Płyta grzewcza gazowa
Płyta gazowa do zabudowy to wygodne i relatywnie tanie rozwiązanie, jeśli masz w kuchni podłączony gaz. Płyty gazowe są również dość tanie w eksploatacji i łatwo oraz szybko modyfikować w nich temperaturę. Posiadają nowoczesne i eleganckie wzornictwo. Nowsze modele zostały wyposażone w specjalny czujnik, który powoduje odcięcie gazu by się nie ulatniał w momencie kiedy zgaśnie płomień. Dodatkową zaletą tego typu płyt jest szeroki zakres rozmiarów – standardowe modele mają 4 palniki, np. Bosch POH6B6B10, zaś największe 5, np. Siemens iQ500 EC7A5RB90, z dużą ilością przestrzeni pomiędzy. W ofercie znajdują się również modele 1 lub dwu palnikowe doskonale się nadające do niedużych aneksów kuchennych np. Bosch Domino PRA3A6D70, czy Amica PVC 3410.
Płyta elektryczna
Płyta elektryczna wyposażona w palinki elektryczne mające formę płytek, które są nagrzewane za pomocą spiralnej grzałki o różnej wielkości i mocy. Są sterowane zazwyczaj za pomocą tradycyjnych pokręteł lub przycisków. Mogą być wyposażone w takie funkcje jak:
– termo wyłącznik – włącza i wyłącza zasilanie by utrzymać stałą temperaturę podczas przygotowywania posiłków
– blokada chroniąca przed przypadkowym włączeniem – blokuje przyciski sterujące kuchnią, niektóre modele mogę posiadać specjalny kod, który uruchamia płytę po naciśnięciu odpowiedniej sekwencji przycisków na panelu sterującym,
– czujnik reagujący na obecność naczynia – dzięki niemu włączona płyta zacznie grzać w momencie gdy zostanie na niej ustawione naczynie.
Zaletami takiego sprzętu jest nieduża cena i łatwość w utrzymaniu w czystości.
Płyta ceramiczna
Powierzchnia płyty wykonana została z gładkiego i odpornego materiału ceramicznego, pod którym są zamontowana spirale elektryczne lub lampy halogenowe. Cechują się bardzo dobrym przewodnictwem ciepła a sterowane są za pomocą przycisków dotykowych. Większość modeli jest wyposażona w takie funkcje jak: blokada chroniąca przed dziećmi czy timer, zaś nowsze modele posiadają również czujniki smażenia czy automatyczne programy gotowania.
By ją podłączyć potrzebny jest dostęp do gniazd z napięciem 400 V, inaczej obciążenie sieci elektrycznej jest zbyt duże. Płyty ceramiczne również występują w różnych rozmiarach nieduże – dwupalnikowy np. Amica PH 3200PG czy większe 4 palnikowe jak np. płyta Candy CFID36WIFI.
Płyta indukcyjna
Najnowocześniejszy typ płyty grzewczej. Mechanizm jej działania wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. Szybkie zmiany tego pola między cewkami a garnkiem, powoduje powstawanie prądów wirowych rozgrzewających dno garnka. Dzięki temu powierzchnia cieplna jest ograniczona jedynie do powierzchni dna garnka. Proces ten umożliwia bardzo szybkie podgrzewanie i gotowanie potraw, niskie zużycie energii oraz łatwą i wygodną kontrolę procesu gotowania..
Jednak by móc zamontować taką płytę potrzebny jest, tak jak w przypadku płyt ceramicznych, dostęp do zasilania o mocy 400 V, choć istnieją modele, które można podłączyć do normalnej sieci, będzie ona ją znaczeni obciążać powodując wybijanie korków i zwarcia.
Super wpis, akurat zastanawiamy się nad płytą grzewczą ! <3
Każda ma swoje wady i zalety, ja aktualnie mam indukcyjna i średnio jestem zadowolona
Przymierzamy się do kupna płyty grzewczej gazowej, szukamy właśnie najlepiej pasującego nam modelu. 🙂
Ja mam zwykłą, gazową, ale zastanawiam się nad indukcyjną 🙂
My mamy na dole elektryczną, a na górze indukcyjną, więc mam porównanie w praktyce i powiem, że ta indukcyjna lepiej się sprawdza, choć trzeba pamiętać, ze nie każdy garnek z nią zadziała 🙂
Polecam płytę Indukcyjną ! 😉
Polecam płytę indukcyjną !
Od siebie mogę dodać, że pewnym utrudnieniem jest teraz to, że wiele osób jest przyzwyczajonych do gotowania na gazie. Problem pojawia się, gdy w nowych mieszkaniach gazu już nie ma – wyłącznie prąd. Z jednej strony jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, z drugiej jednak naraża na wyższe rachunki za elektryczność. Niektórzy moi znajomi mieli problem z tym przestawieniem się. Tak, czy inaczej wpis bardzo przydatny – krótki, ale treściwy i zawierający najważniejsze informacje. Podeślę go dalej 🙂
Myślę, że jeśli ktoś raz spróbuje gotowania na indukcji to nie zmieni już nigdy płyty na żadną inną. Kontrola mocy i łatwość utrzymania w czystości to jej główne zalety. Na gazie na pewno będzie taniej, ale moim zdaniem i tak warto.