LifeStyle Mój głos w sprawie

Place zabaw wczoraj i dziś. Jak urządzić atrakcyjny plac zabaw.

Dzieci je kochają, rodzice… niekoniecznie. To tam dzieci chciałyby spędzać jak najwięcej czasu. Są kojarzone z beztroską i radosnym dzieciństwem. Tam kierujemy swoje kroki z maluchem w wózku by poznał to miejsce, jeszcze zanim samodzielnie do niego wkroczy. Montujemy je w prywatnych ogrodach i na działkach by cieszyły najmłodszych.

Place zabaw dawniej nie były zbyt atrakcyjne wizualnie, ani specjalnie bezpieczne. Metalowe rurki pomalowane kolorową, tanią farbą, kilka desek i to tak naprawdę wszystko, na co dzieci mogły liczyć. Były to miejsca, gdzie dzieciństwo upływało nam radośnie i bezstresowo. Z kluczem na szyi przesiadywało się z przyjaciółmi na huśtawkach czy trzepakach, pilnowało się młodszych.

Dziś mamy czasy, kiedy dzieci na plac zabaw chodzą praktycznie wyłącznie z rodzicami. Place zabaw są wyposażone w bezpieczne sprzęty, odpowiednie nawierzchnie i ogrodzenia. Coraz częściej również wykorzytujemy przydomowe ogródki lub działki by zorganizować strefę zabawy dla maluchów.

Na rynku możemy znaleźć całą gamę produktów. Drewniane, metalowe, plastikowe lub dmuchane. W zależności od aktualnych potrzeb i posiadanego miejsca, możemy dobrać coś dla siebie. Jeśli chcemy zaprojektować plac zabaw dla większej ilości dzieci np. w przedszkolu lub zagospodarować miejsce na osiedlu, warto przyjrzeć się takim, które zapewnią dobrą zabawę i wszechstronny rozwój korzystającym z nich dzieciom: 

Tradycyjne huśtawki i zjeżdżalnia połączone ze ścianką wspinaczkową, drabinkami, linami czy formą domku na drzewie, który można wykorzystać jako miejsce naukowe (np. do obserwacji nieba, drzew, ptaków itp.) to świetna propozycja na kreatywne spędzanie czasu.

Chcąc zaś zapewnić frajdę własnym dzieciom i przy okazji ochronić je od zabawy w miejscach niebezpiecznych takich jak nasypy kolejowe, pobocza ulic czy brzegi jezior i rzek można pokusić się o stworzenie strefy zabawy we własnym ogródku. W tym przypadku idealnie sprawdzą się małe plastikowe kompozycje dla młodszych:

lub nieco większe i bardziej skomplikowane formy takie jak wieża z drabinką i wysoką zjeżdżalnią:

Na zaprezentowanych powyżej zdjęciach możecie obejrzeć place zabaw z: Ogrodosfera.pl

Dla każdego z nas – rodziców ważny jest prawidłowy i harmonijny rozwój naszych dzieci. To tam – na placu zabaw, nasze pociechy spożytkują energię, będą szlifować swoje umiejętności i pokonywać ograniczenia. Przy naszym wsparciu i niegasnącej wierze w ich możliwości. I mimo, że nie bardzo je lubimy, a w każdym sprzęcie upatrujemy nabitego guza czy złamanej ręki, przypomnijmy sobie nasze czasy beztroskiego dzieciństwa i to, jak te miejsca były nam do szczęścia potrzebne.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. bardzo ciekawy wpis. na pewno skorzystam z porad!

  2. W naszym domu plac zabaw nie ogranicza się tylko do domku ze zjeżdżalnią. Przede wszystkim zainwestowaliśmy w duże boisko do piłki nożnej, wyposażone w profesjonalne bramki i piłkochwyty. Dzięki temu nasze dzieci czują się jak prawdziwi piłkarze i jak tylko dopisuje pogoda to godzinami przesiadują na dworze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *