LifeStyle

Co musisz wiedzieć przed leczeniem kanałowym? Wyjaśniamy!

Leczenie kanałowe to określenie metody pracy nad zębem z zapaleniem miazgi. Najczęściej wykonuje się je, gdy ząb daje już zaawansowane dolegliwości bólowe, a na jego zewnętrznej części nie ma próchnicy. O czym jeszcze należy wiedzieć, decydując się na leczenie kanałowe?

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Najczęściej przed leczeniem kanałowym pacjent odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. Podstawowym jest długotrwały oraz intensywny ból zęba. Oprócz tego bardzo często pojawia się opuchlizna żuchwy i twarzy, obrzęk dziąseł, nadwrażliwość czuciowa na zimne, ciepłe, słodkie pokarmy i napoje, przebarwienie zęba czy ogólna wrażliwość zęba w trakcie gryzienia posiłków. Oczywiście pojedynczo występujące objawy nie muszą oznaczać konieczności leczenia kanałowego, ale gdy występują, warto skontaktować się z doświadczonym lekarzem dentystą. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że konieczne będzie podjęcie skutecznego leczenia endodontycznego

Na czym polega leczenie kanałowe?

Jest to leczenie wieloetapowe, które zajmuje od 2 do 5 wizyt stomatologicznych. W pierwszym etapie konieczne jest wykonanie szczegółowych badań w tym punktowych zdjęć RVG, CBCT lub panoramicznych. Dzięki nim lekarz dentysta określi stan zęba, korzeni (także ich ilość i długość) oraz zdecyduje o podjęciu leczenia. Następnym etapem jest otworzenie zęba i dokładne oczyszczanie. Zazwyczaj konieczne jest położenie opatrunku, który ma zaleczyć stan zapalny. Na czas pomiędzy kolejnymi wizytami na ząb jest zakładana tymczasowa plomba. Jeśli ząb dobrze zareagował na leczenie, możliwe będzie na następnej wizycie wypełnienie go i zamknięcie. Czasem jednak konieczne jest powtórzenie etapu 2.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Niestety endodoncja jest jedną z droższych metod leczenia. Ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia i precyzji. Najczęściej stomatolodzy korzystają z mikroskopów i drogich narzędzi. Niedoleczenie zęba, niedokładne zalanie kanału czy inne niedopatrzenie może spowodować, że infekcja będzie się nadal rozwijać i w końcu zęba trzeba będzie usunąć. Na koszt leczenia ma wpływ również ilość lekarstw/ wypełnienia, którego się używa. Konieczne do wykonania RTG też tę cenę podnosi.

Czy leczenie kanałowe ma jakąś alternatywę?

Niestety do tej pory nie stworzono lepszej metody leczenia zęba ze stanem zapalnym miazgi niż właśnie kanałówka. Czasem jest ono po prostu konieczne i nie wolno z nim zwlekać, ponieważ doprowadzimy do namnażania się bakterii i w najlepszym wypadku stracimy zęba, w najgorszym dojdzie do zakażenia w obrębie organizmu. Pozytywną informacją jest jednak fakt, że leczenie kanałowe jest skuteczne w ponad 90% przypadków. Pozwala na wyleczenie zęba z jego zachowaniem. Będzie nam on jeszcze służył przez długie lata.

Leczyć kanałowo czy usunąć?

Jedyną alternatywą dla leczenia kanałowego jest ekstrakcja zęba. To metoda ostateczna i nieodwracalna. I choć na wizycie stomatologicznej wydaje nam się opcją tańszą, to w ostatecznym rozrachunku taką nie jest. Musimy bowiem pamiętać, że braku w uzębieniu należy uzupełniać. Protetyka nie jest jednak tania. W przypadku utraty jednego zęba moglibyśmy zdecydować się na most protetyczny lub implant. Koszty sięgają jednak kilku tysięcy złotych. Jeśli zaś postanowilibyśmy nie uzupełniać brakującego zęba, musielibyśmy liczyć się długoterminowo z pojawianiem się takich problemów, jak:

  • bóle głowy,
  • problemy trawienne,
  • zmiana proporcji i kształtu twarzy,
  • nasileniu się zmarszczek wokół ust,
  • trudności z gryzieniem,
  • zmiany w zgryzie i nadmierne ścieranie się innych zębów,
  • trudniejszą higienę jamy ustnej związaną ze zmianami w układzie zębów i ich przesuwaniem się w szczęce.

Gdzie leczyć kanałowo zęby?

Warto podjąć leczenie kanałowe w miejscu, które jest sprawdzone i posiada odpowiednio wykwalifikowaną kadrę lekarską. Powinniśmy również zwrócić uwagę na odpowiednie wyposażenie sprzętowe (nowsze maszyny są dokładniejsze). Dlatego polecamy wybrać klinikę stomatologiczną Fachowy Dentysta, która zatrudnia najwyższej klasy specjalistów oraz ma odpowiedniej klasy sprzęt i doświadczenie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *