Jadłospis dziecka
Dietetyk

Dietetyk radzi – „Weaning time”. Co to takiego?

Dlaczego wprowadzamy nowe produkty do jadłospisu niemowlęcia?

Wraz ze wzrostem dziecka, rośnie jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Powoli kończą się zapasy organizmu zgromadzone podczas życia płodowego, dlatego nie przerywając karmienia dziecka odpowiednim mlekiem powinniśmy dostarczyć mu nowe produkty. Flora bakteryjna jelit powoli się stabilizuje. Wymagana jest również stymulacja procesów żucia poprzez zmianę konsystencji posiłków. Zatem czy ważne jest w jaki sposób podajemy dziecku nowe produkty?

„Weaning time” to określenie etapu w życiu niemowlęcia, zazwyczaj pomiędzy 4 a 6 miesiącem, podczas którego pierwszy raz następuje wprowadzanie nowych produktów do jadłospisu. Dotąd karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem zastępczym dziecko poznaje nowe smaki. Jest przez to również nastawione na działanie nowych alergenów, dlatego ważne jest aby podawać produkty w odpowiedni sposób.

Jak wprowadzać nowe pokarmy do jadłospisu dziecka?

Pierwszą najważniejszą zasadą „weaning time” jest ilość nowego pokarmu podawanego dziecku. Powinny być to nie więcej 2-3 łyżeczki. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie wiemy na co może być uczulone nasze dziecko. W sytuacji gdy podamy niemowlęciu np. cały słoiczek posiłku, którego wcześniej jego organizm nie znał możemy wywołać poważną reakcję alergiczną. Układ pokarmowy dziecka w tym okresie nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty, więc duża ilość nowego pokarmu spowodowałaby wystąpienie niestrawności i biegunki.

Bardzo istotną kwestią jest również odpowiedni odstęp pomiędzy wprowadzanymi produktami. Podając dziecku kolejne, nowe posiłki powinniśmy zachować kilkudniowy odstęp. Da nam to możliwość i czas na obserwację dziecka i jego reakcji na nowe pokarmy. Powinniśmy zwrócić uwagę na pracę przewodu pokarmowego czyli częstość ulewań, kolki, bóle brzuszka, konsystencję i ilość stolca. Nie zapominajmy również o dokładnej obserwacji skóry dziecka. Pokrzywki, zaczerwienienia, krostki mogą być pierwszymi objawami alergii. Jeśli zadbamy o to, żeby nowy posiłek składał się tylko z jednego produktu (np. przecier marchewkowy) łatwiej zaobserwujemy ewentualne zmiany i od razu będziemy mogli wyeliminować niesłużącą dziecku potrawę.

Jakie nowe produkty może jeść niemowlę?

    W okresie „weaning time” nie powinniśmy wprowadzać produktów, które powszechnie uważane są za alergizujące. Należą do nich: owoce cytrusowe, czekolada, orzechy, soja itp. Ze względu na niewykształcony układ immunologiczny oraz pokarmowy dziecka istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na te produkty. Zacznijmy od posiłków takich jak: soki i przeciery owocowo-warzywne, zupy i papki jarzynowe, gluten, mięso, żółtko i białko jaja, rosół, twaróg.

MonikaAutor: Monika Frank – dietetyk poradnia Mój Dietetyk w Pozaniu

Specjalizuję się w poradnictwie żywieniowym dla dzieci i całych rodzin.

Zobacz naszą ofertę OFERTA DLA DZIECI

Zapraszam do kontaktu

tel. 696 884 351

mail: monika.frank@mojdietetyk.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *