LifeStyle

Dlaczego rodzice masowo wybierają foteliki samochodowe z ISOFIX?

Wybór fotelika samochodowego to zawsze bardzo odpowiedzialne, a dla wielu osób także stresujące zadanie. W końcu chodzi o bezpieczeństwo najważniejszej osoby na świecie. Oferta fotelików jest ogromna: mamy modele z różnych kategorii wagowych, w bardzo szerokim przedziale cenowym. Pierwszym krokiem powinno być zdecydowanie się na konkretny sposób mocowania. Pod tym względem wyraźną przewagę zyskują foteliki samochodowe z ISOFIX. Przyglądamy się ich najważniejszym zaletom, które decydują o popularności tego rozwiązania.

Czym właściwie jest ISOFIX?

ISOFIX to specjalny system mocowania fotelika dziecięcego w samochodzie, który został opracowany już w 1991 roku. Natomiast od roku 1999 producenci aut są zobowiązani, by wszystkie nowo produkowane modele posiadały punkty montażowe ISOFIX.

Zasada działania tego systemu jest dość prosta. W samochodzie, najczęściej na tylnej kanapie (ale w niektórych autach także na przednim fotelu pasażera) znajdują się mocowania ISOFIX, czyli po prostu stalowe pręty połączone z konstrukcją samochodu. Są estetycznie ukryte pod tapicerką, a ich obecność zdradza metka z symbolem ISOFIX. Czasami można się spotkać z plastikowymi klapkami, które dodatkowo ułatwiają montaż.

W te punkty należy wczepić uchwyty znajdujące się albo w samym foteliku, albo w bazie ISOFIX – jest to uzależnione od kategorii wagowej fotelika. Dodatkowo w modelach dla najmłodszych dzieci stosuje się stopę stabilizującą, która opiera się na podłodze samochodu. W niektórych fotelikach wymagane jest przypięcie konstrukcji pasem Top Tether.

Czemu ma to właściwie służyć?

Odpowiedź jest prosta: system ISOFIX stworzono po to, aby wyeliminować błąd ludzki przy montażu fotelika. Ze statystyk wynika, że nawet 90% fotelików klasycznie mocowanych na pasy samochodowe, nie jest prawidłowo zamontowanych! Trudno się zresztą dziwić, skoro naciągnięcie pasów wymaga użycia dużej siły, z czym nie każdy sobie poradzi.

Foteliki samochodowe z ISOFIX montuje się natomiast w taki sposób, że praktycznie nie da się popełnić tutaj żadnego błędu. O poprawnym mocowaniu informują  specjalne znaczniki – gdy zmienią kolor na zielony, to wiadomo, że fotelik został zamontowany prawidłowo. Proste, intuicyjne i przede wszystkim bardzo bezpieczne!

Oczywiście nie jest tak, że foteliki mocowane na pasy zapewniają dziecku mniejszy poziom ochrony przed skutkami wypadku. Tutaj jednak problemem są właśnie powszechnie popełniane błędy podczas mocowania konstrukcji. Można sobie łatwo wyobrazić, co w czasie wypadku stanie się z fotelikiem (i siedzącym w nim dzieckiem), który nie jest dostatecznie dociągnięty pasami. Każdemu rodzicowi powinno to dać do myślenia.

Na tym jednak zalety fotelików samochodowych z ISOFIX się nie kończą. Ten system, choć stworzony głównie w celu poprawy bezpieczeństwa przewożenia dzieci, jest również bardzo przyjazny rodzicom.

Foteliki samochodowe z ISOFIX to super wygoda

Dobrze wiedzą o tym ci rodzice, którzy mają porównanie, bo wcześniej wozili pociechę w foteliku mocowanym na pasy. Pod względem wygody oba systemy dzieli przepaść. Mocowanie fotelika na pasy jest nie tylko trudne, ale też czasochłonne. W przypadku ISOFIX sprawa wygląda zgoła odmiennie.

Poprawne zamontowanie fotelika z ISOFIX w samochodzie zajmuje kilkanaście sekund. Osoba bez doświadczenia zrobi to w nie dłużej niż minutę, z czego najwięcej czasu trzeba poświęcić na zlokalizowanie i odsłonięcie punktów mocowania umieszczonych pod tapicerką.

Teraz wystarczy sobie wyobrazić sytuację, z którą wielu rodziców ma na co dzień do czynienia. Mamy na myśli przepinanie fotelika z jednego auta do drugiego, np. wtedy, gdy dziadkowie chcą zabrać wnuczka na wycieczkę. Dzięki ISOFIX cała „operacja” zajmuje chwilę i może to zrobić nawet wątła kobieta, która na pewno nie dałaby sobie rady z poprawnym zamocowaniem fotelika na pasy. Analogicznie będzie wtedy, gdy rodzice posiadają dwa samochody i jeden fotelik, który co jakiś czas wędruje do drugiego auta.

Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo popularne foteliki obrotowe 360° są dostępne wyłącznie z mocowaniem typu ISOFIX. Jeśli więc celujecie w taki model, to nie macie żadnego wyboru.

ISOFIX to świetny system, ale trzeba pamiętać o jednym

Nawet najlepiej oceniony w testach fotelik samochodowy z ISOFIX nie zapewni dziecku najwyższego poziomu bezpieczeństwa, jeśli zostanie nieprawidłowo dobrany do samochodu i pociechy. Wbrew pozorom foteliki nie są do końca uniwersalne – kanapy samochodowe mają różne kąty nachylenia. Popełnienie błędu przy wyborze skutkuje później m.in. efektem opadającej główki podczas snu.

Aby tego uniknąć, najlepiej jest wcześniej przymierzyć upatrzony fotelik do samochodu. W tym celu warto się wybrać do sklepu z fotelikami oferującego bardzo duży wybór różnych modeli – będzie wówczas można sprawdzić kilka fotelików i postawić na ten, który po prostu pasuje najlepiej.

Ważne jest przy tym, aby w poszukiwaniach pomógł specjalista, który zna zasady dopasowywania fotelika do kanapy samochodu. Sprawdzonym adresem na Śląsku jest sklep Dziecięce Marzenia w Będzinie. Z ofertą fotelików można się również zapoznać online na www.dziecięcemarzenia.pl.

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. Właśnie czeka nas ten zakup, Bardzo przydatne informacje 🙂

  2. Ciekawy i pożyteczny wpis

  3. Droższy wydatek, ale na pewno prostszy w obsłudze 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *