Dbam o rozwój DZIECKO

Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w Internecie?

Rozpoczęły się wakacje. W tym czasie nasze dzieciaki mają więcej swobody i wolnego czasu. Choć w teorii pogoda sprzyja spędzaniu czasu wyłącznie na dworze, to prawda jest taka, że dzieciaki zwłaszcza te starsze z chęcią nieco bardziej przykleją się do ekranów. Jak ustrzec je przed ewentualnymi niebezpieczeństwami, na które mogą natknąć się w Internecie? Co tak naprawdę zagraża dzieciom w sieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym artykule.

zagrożenia w internecie

Zagrożenia w internecie – na co narażone są dzieci?

  • cyberprzemoc — to nic innego jak hejt ze strony rówieśników;
  • nieodpowiednie treści — pornografia, przemoc, przekleństwa i inne materiały nieodpowiednie dla osób nieletnich;
  • phishing — próba wyłudzenia danych lub pieniędzy poprzez podszywanie się pod osoby, którym dzieci ufają lub prawdziwe instytucje; Więcej na ten temat pisaliśmy TU
  • uzależnienie od internetu — długotrwałe i niekontrolowane korzystanie z internetu, gier i mediów społecznościowych może prowadzić do uzależnienia;
  • szkodliwe oprogramowanie — klikanie w różne linki oraz pobieranie plików z niesprawdzonych źródeł może spowodować zainstalowanie na urządzeniu oprogramowania, które uszkodzi system lub ukradnie dane;
  • grooming — próba zdobycia zaufania dziecka przez obcą osobę w celu wyłudzenia intymnych zdjęć lub filmików;
  • negatywny wpływ na zdrowie psychiczne — długotrwałe przebywanie w Internecie może narazić dziecko na odczuwanie presji społecznej, porównywanie się z innymi i negatywne komentarze, co w efekcie skutkuje niską samooceną, lękiem lub depresją;
  • straty finansowe — korzystanie z gier online i aplikacji korzystających z mikropłatności może doprowadzić do nieprzemyślanych, przypadkowych wydatków;

Jak ustrzec dziecko przed niebezpieczeństwami w Internecie? 

Choć lista zagrożeń jest imponująca i może przyprawić rodzica o ból głowy, nie decyduj się na radykalne kroki typu — brak dostępu do 18 urodzin. 😉 Internet jest miejscem, w którym dziecko musi nauczyć się poruszać, a naszym zadaniem jest przygotowanie go do tego. Co powinien w takim razie zrobić rodzic, by przygotować dziecko do bezpiecznego korzystania z internetu?

social media

Rozmawiaj z dzieckiem

Choć ta rada może brzmieć banalnie, prawda jest taka, że zwykłe rozmowy z dzieckiem o internecie są niezwykle ważne. Wyjaśnij mu, co może znaleźć w sieci, jakie zagrożenia w internecie może napotkać, ale także czego warto szukać i jak korzystać z internetu w sposób bezpieczny.

Korzystaj z aplikacji dla rodziców

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej  — są to aplikacje, które pomagają monitorować i kontrolować aktywność dziecka w internecie. Popularny Google Family Link daje możliwość ustawienia limitów korzystania z urządzeń oraz zarządzać aplikacjami, które dziecko chce pobrać.

Zwracaj uwagę na klasyfikacje wiekowe gier i aplikacji

Upewniaj się, że Twoje dziecko korzysta wyłącznie z aplikacji i gier odpowiednich dla jego wieku. Klasyfikacja PEGI zawiera pięć kategorii wiekowych:

  • PEGI 3 – gry dla wszystkich, bez elementów nieodpowiednich dla małych dzieci.
  • PEGI 7 – gry dla dzieci od 7 lat, mogą zawierać głośne dźwięki i straszne sceny.
  • PEGI 12 – gry dla dzieci powyżej 12 lat, mogą zawierać bardziej realistyczną przemoc, nagość i łagodniejsze wulgaryzmy.
  • PEGI 16 – gry dla odbiorców powyżej 16 lat, mogą zawierać realistyczne przedstawienia aktywności seksualnej, przemocy, używki oraz elementy związane z popełnianiem przestępstw.
  • PEGI 18 – gry wyłącznie dla dorosłych, przeznaczone dla odbiorców powyżej 18 lat.

Naucz dziecko tworzyć silne hasła

Wytłumacz dziecku, dlaczego ważne jest, by nie ustawiać tych samych haseł w różnych seriach oraz czemu należy je regularnie zmieniać.

Kontroluj czas spędzany przed ekranem

Wspólnie ustalcie jasne zasady dotyczące czasu, jaki dziecko może spędzać przed ekranem. Bądź przy tym elastyczny i wyrozumiały – przecież sami nie przerywamy oglądania odcinka serialu w połowie tylko dlatego, że wybiła godzina 23.

Blokowanie niechcianych treści i osób 

Poproś dziecko by za każdym razem gdy natknie się na niewłaściwe treści lub osoby, informowało cię o tym. Pokaż, jak samodzielnie można blokować niechciane osoby na portalach społecznościowych.

Pamiętaj również, że większość portali społecznościowych jest przeznaczona dla użytkowników powyżej 13 roku życia. Wiek ten nie jest przypadkowy. Nie ma potrzeby, by młodsze dziecko posiadało konto na Instagramie czy tik toku. 

Dbaj by dziecko spędzało czas także offline

Nie tylko zachęcaj dziecko do aktywności poza internetem, ale dawaj mu  przykład. Dziecko widząc rodziców, którzy uprawiają sport, czytają książki czy grają w planszówki — prędzej czy później zacznie je naśladować. To naprawdę tak działa.

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w internecie to zadanie, które wymaga od nas, rodziców, sporego zaangażowania i świadomego podejścia. Bądź czujny, regularnie sprawdzaj, co Twoje dziecko robi w sieci. Nie namawiamy oczywiście do czytania prywatnych wiadomości! Bądź również na bieżąco z nowymi zagrożeniami, aby skutecznie chronić swoje dziecko. Dzięki odpowiedniej edukacji i wsparciu dzieci mogą korzystać z internetu bezpiecznie i odpowiedzialnie, czerpiąc przy tym mnóstwo korzyści. Internet to narzędzie, które pomimo czyhających zagrożeń jest wspaniałym źródłem wiedzy i rozrywki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *