DZIECKO Gry planszowe - recenzje

My first activity i Activity Junior planszowe propozycje od Piatnika

Firma PIATNIK powstała w 1824 roku w Wiedniu. Początkowo był to niewielki zakład, gdzie karty do gry malowano ręcznie. Pod koniec XIX wieku został przekształcony z tradycyjnej manufaktury w przedsiębiorstwo przemysłowe. Przybrało ono nazwę FERD. PIATNIK & SOHNE kiedy trzech synów Ferdynanda PIATNIKA włączyło się w prowadzenie firmy.

Kalambury w nowej odsłonie

Piatnik kojarzyłam głównie z kart do gry, zostałam jednak mile zaskoczona. Gry, które chciałabym Wam dzisiaj zaprezentować to kultowa gra Activity w wersji dla najmłodszych czyli My first Activity dedykowana dzieciom w przedziale wiekowym 3-7 lat, oraz Activity Junior dla nieco starszych

gra planszowa
Gra zdobyła główną nagrodę w XII edycji konkursu Świat przyjazny dziecku

Dwa wesołe słonie wędrują przez dżunglę do wodopoju. W podróży pomagają im gracze, którzy muszą umiejętnie pokazać i odgadnąć przedstawione na kartach hasła. Wygrywa ten gracz, który pierwszy doprowadzi swojego słonia do wodopoju.

W zestawie znajdziemy planszę składającą się z dwustronnie zadrukowanych części, które można ze sobą składać. Przedstawione na nich niebieskie, żółte i czerwone ślady słoni wskazują drogę. Na jednej części znajduje się pole startowe, na innej meta.

gra planszowa
Ile czasu potrzeba graczom na przedstawienie hasła ustalamy zależnie od ich wieku

Kolejnym elementem są karty do gry, każda z nich przedstawia rysunek z hasłem. Na drugiej stronie znajduje się ślad słonia w kolorze niebieskim, czerwonym lub żółtym. Przed pierwszą grą z młodszymi graczami warto obejrzeć wszystkie karty i zapisane na nich hasła w celu zapoznania i ewentualnie odłożenia tych trudniejszych.

Do gry potrzebne są drużyny składające się co najmniej z dwóch graczy. Drużyny losują kto rozpocznie grę i każda z nich otrzymuje jednego słonia. Pierwszy gracz bierze kartę z wierzchu stosu, robi to tak by inni nie widzieli co na niej jest. Następnie musi przedstawić swojej drużynie hasło z karty tak, by nie wypowiedzieć go na głos. Przedstawianie haseł odbywa się na trzy sposoby: pokazywanie czyli gracz przedstawia hasło w formie pantomimy, w tym czasie nie może mówić, ani wskazywać na żadne przedmioty, ale może wskazywać własne części ciała; rysowanie podczas którego nie można nic mówić, ani wykonywać żadnych gestów; opisywanie – hasło należy opisać tak, aby nie użyć żadnego z występujących w nim wyrazów. Gracz sam decyduje, w jaki sposób przedstawi hasło swojej drużynie. Jeżeli drużynie uda się odgadnąć hasło, przesuwa swojego słonia do przodu na najbliższe pole w tym samym kolorze. Jeśli zaś hasła odgadnąć się nie uda słonik pozostaje na swoim miejscu. Hasła na karcie są podane w języku polskim i angielskim oraz przedstawione graficznie.

Gra rozwija zasób słownictwa, działanie w zespole, zdolności aktorskie oraz uczy przestrzegania zasad.

gra planszowa activity
Rysowanie, opowiadanie, pantomima co wylosujesz?

Acticity Junior to gra podobna do poprzedniej z tym, że dla starszych graczy. Tu będzie liczył się czas odmierzany przez klepsydrę, a pola na planszy wskażą w jaki sposób demonstrator ma przedstawić hasło swojej drużynie. Jeśli drużynie udaje się odgadnąć hasło przesuwają pionek o tyle pól ile widnieje na karcie. Rolę demonstratorów pełnią po kolei wszyscy członkowie drużyny. Jeśli hasło na karcie jest oznaczone kolorem czerwonym rozgrywana jest „otwarta runda”. Oznacza to, że odgadywać mogą wszystkie drużyny, a ta która pierwsza odgadnie hasło przesuwa swój pionek w kierunku mety. Podobnie jak w wersji dla młodszych, hasła na kartach napisane są w języku polskim i angielskim. Świetna zabawa gwarantowana, szczególnie podczas spotkań z rówieśnikami.

Activity Junior Piatnik

 

Activity Junior Piatnik
Activity Junior Piatnik

Activity Junior Piatnik

Cena za grę to około 60 zł (w promocjach można znaleźć już za 50 zł). Polecam!

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Agnieszka Markowska says:

  Rewelacyjne są te gry. Rozwijają słownictwo, uczą logicznego myślenia, spostrzegawczość ćwiczą. Muszę pomyśleć, by kupić na urodziny synka. Myślę że byłby zachwycony, bo często bawimy się w zgadywanki

 2. Beata says:

  Jak dobrze, że jest ten blog. Dzięki niemu można się dowiedzieć o wielu ciekawych grach. Powiem szczerze, że nie raz korzystałam z pani propozycji i jeszcze się nie zawiodłam 🙂

  1. Staram się jak mogę, a nawet jak nie mogę to się staram 😉 a takie komentarze dają mi jeszcze większą motywację do dalszego działania 🙂 Dziękuję!

 3. Snoch says:

  Wow fajne gry ! Uwielbiamy tak wspólnie spędzać czas….mamy jedną grę od Piatnika wybuchową bombę tik tak buuum i jesteśmy bardzo zadowoleni ! Ciekawa gra i jeszcze czadowy gadżet! Chcielibyśmy wypróbować te kalambury …

 4. Świetna ta gra,z tej firmy nie mamy nic ale …wszystko przed nami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *