DZIECKO Podróże z dziećmi

Wyjazd na wakacje z rodziną – jak się przygotować?

Wakacje! Ach, wakacje! W trakcie zimowej aury za oknem każdy o nich marzy. Czekasz na nie przez cały rok, snując plany o odpoczynku nad morzem albo w górach. Większość z nas długi urlop ma tylko raz w roku. Tym ważniejsze jest, aby wykorzystać go w pełni. Standardem jest, że planujesz: miejsce wyjazdu, sprawdzasz potencjalne atrakcje i wybierasz hotel lub pensjonat. Planowanie samej trasy w dzisiejszych czasach nie jest tak istotne, jak 20—30 lat temu. Wystarczy wpisać lokalizację w nawigację, a później dojechać na miejsce. Brzmi prosto, prawda? Niestety, rzeczywistość bywa nieco bardziej skomplikowana.

Gdzie pojechać? Zaplanuj region, w który chcesz się udać!

Standardowy wybór statystycznego Polaka to: góry, morze, jezioro. Ewentualnie wyjazd poza granice naszego pięknego kraju: Chorwacja, Grecja, Egipt, Turcja. Plan na ogólny zarys wakacji jest bardzo ważny. Taką decyzję warto podjąć wspólnie z całą rodziną, aby każdy był maksymalnie zadowolony. Bez względu na to, jaki kierunek wybierzesz, musisz zdecydować, gdzie konkretnie pojedziesz. Abstrahując od kraju, wybór jest w gruncie rzeczy podobny.

Morze

Bodaj najpopularniejsze miejsce wypoczynku. Dużo atrakcji dla dzieci, plaża, woda. Czego chcieć więcej? Dobrego jedzenia! Polskie morze jest stosunkowo drogie i kapryśne, ale wielu Polaków nie wyobraża sobie innego miejsca na wakacje z rodziną. Dzieciaki mają mnóstwo zajęć również poza plażą. Liczne stragany, automaty do gry, czy popularne „dmuchańce” to tylko nieliczne z atrakcji. Rodzice również nie powinni się nudzić, a przy odrobinie szczęścia spędzą nieco czasu sami.

Góry

Kolejny kierunek — przeciwny zwykle do morza. Wyjazd w ten region wiąże się z większą aktywnością fizyczną. Jeżeli masz młodsze dzieci, zastanów się, czy podołają górskim wycieczkom. Teoretycznie możesz spędzić czas, tylko patrząc bez konieczności wchodzenia na szlak. Jednak, czy po to pojechałeś tak daleko, aby tylko patrzeć na główną atrakcję?

Jezioro

Mazury! Cisza, spokój i szum lasów. Słyszysz to? Nie? No właśnie — tak tu spokojnie! Opcja zdecydowanie dla osób, które chcą wypocząć i uniknąć wielkomiejskiego szumu. Oczywiście wybierając duże i popularne miejscowości, będzie głośno. Jednak w Polsce jest mnóstwo jezior, które są wręcz odcięte od cywilizacji, a nad ich brzegiem stoi raptem kilka domków. To wspaniała forma wypoczynku, jeżeli masz ochotę się wyciszyć.

Pakowanie — jak to wszystko pomieścić?

Przed przystąpieniem do pakowania — zrób listę niezbędnych rzeczy. Dzięki temu nie zapomnisz o niczym, co jest dla Ciebie ważne. Wiadomo, że szczoteczka do zębów, czy odpowiednia ilość bielizny to artykuły podstawowe. A nawet jeżeli ich zapomnisz — można kupić na miejscu. Gorzej, jeżeli zapomnisz ulubionej zabawki swojego dziecka. Albo najwygodniejszych butów. Takie błędy mogą kosztować Cię sporo nerwów.

Jadąc z dzieciakami, warto zaangażować je w cały proces. To dobra praktyka, zwłaszcza jeżeli jesteś rodzicem dziecka 6-letniego lub starszego. Czasami to właśnie samodzielna decyzja młodego człowieka może być tą najważniejszą w procesie pakowania.

Pamiętaj: lepiej zabrać więcej niż mniej. W zależności od tego, ile bagażu pomieści Twój środek transportu. Mając jednak dużego vana, nie zastanawiaj się, ile par butów wziąć. Weź tyle, ile możesz potrzebować. W najgorszym wypadku będą leżały nieużywane. Sam proces układania bagażu w samochodzie wykonaj dzień przed wyjazdem. Nie rób tego na ostatnią chwilę!

Podróż — spraw, żeby była bezpieczna i spokojna

Przygotuj dobrze samochód do wyjazdu. Sprawdź olej, płyny eksploatacyjne, ciśnienie w kołach. Jeżeli masz jakieś wątpliwości — udaj się do mechanika. Kilkaset kilometrów samochodem, który jest bardziej obciążony, niż zwykle (bagaże, komplet pasażerów) może sprawić, że będzie działał nieco inaczej. Zadbaj o bezpieczeństwo.

Ważnym elementem jest zapewnienie dzieciom rozrywki w trakcie jazdy. Wielu rodziców decyduje się na audiobooki. Kubuś Puchatek to jedna z tych pozycji, która zainteresuje słuchaczy w każdym wieku. Kultowy cytaty, które znają dorośli. Emocjonalne historie, które pobudzają wrażliwość, są dla każdego dziecka bardzo wartościowe. Zasłuchani w audiobooka przejedziecie całą podróż szybko i sprawnie. Tylko uważaj: młodzi podróżnicy mogą chcieć słuchać więcej!

Na urlop czeka każdy, większość nie znosi pakowania i podróży, ale po dojechaniu do celu — odpoczywamy. I o to chodzi! Pakowanie bagaży, czy sama jazda samochodem, to uciążliwości, które szybko mijają. Nie przejmuj się drobnostkami. Ciesz się wakacjami i odpoczynkiem. Ech, czemu te przyjemne chwile mijają tak szybko?

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *