Psycholog w przedszkolu to profesjonalista specjalizujący się w zdrowiu psychicznym dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Przeszkolony w zakresie rozpoznawania i rozwiązywania problemów emocjonalnych, behawioralnych i rozwojowych.
Psycholog w przedszkolu jest specjalistą w zakresie rozwoju wczesnodziecięcego. Ma szeroki zakres obowiązków, takich jak ocena i diagnoza dzieci z problemami behawioralnymi lub emocjonalnymi, udzielanie porad rodzicom i dzieciom oraz projektowanie interwencji.
Ważne jest, aby dziecko miało w swoim życiu kogoś, z kim może porozmawiać o swoich uczuciach. Psycholog dziecięcy wysłucha dziecka i wykorzysta te informacje, aby pomóc mu rozwinąć umiejętności i strategie radzenia sobie. Praca psychologa będzie również polegać na współpracy z rodzicami lub opiekunami, aby upewnić się, że wspierają potrzeby dziecka. Może również polegać na pracy nauczycieli z dzieckiem.
W niepublicznym przedszkolu psycholog często jest standardem. Zajęcia adaptacyjne w takiej placówce często odbywają się z jego udziałem. Na szczęście w przedszkolach publicznych coraz częściej pojawiają się spotkania z psychologiem. Często pierwsze spotkanie psychologa z rodzicami odbywa się bez obecności dziecka. W czasie następnych wizyt rodzice przychodzą już z dziećmi.
Obserwacja dzieci – na czym polega
Prowadzenie obserwacji jest ważne dla psychologa przedszkolnego, ponieważ pomaga lepiej zrozumieć dziecko. Daje im również szansę dowiedzieć się, czy dziecko nie potrzebuje pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W publicznych przedszkolach psycholog odwiedza przedszkola raz w tygodniu na około godzinę. Dzieci opowiadają o swoim dniu, a psycholog zadaje im pytania, aby uzyskać więcej szczegółów. Wykonuje z nimi również testy poznawcze, które obejmują rysowanie obrazków, granie w gry i układanie puzzli, dzięki czemu może sprawdzić czy dziecko jest w normie rozwojowej.
Psycholog w przedszkolu musi być bardzo uważny, aby zrozumieć, co mi mówią dzieci, ponieważ często używają rąk lub mowy ciała, aby się skomunikować. Czasami dzieci mają problemy z wypowiadaniem się werbalnie, więc ważne jest, aby mógł czytać między wierszami i rozumieć, co próbują powiedzieć.
Przeczytaj też: Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego dziecka
Zadania psychologa dziecięcego
Psycholodzy w przedszkolach są ważni, ponieważ potrafią wcześnie zidentyfikować problemy rozwojowe lub behawioralne i prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne lub wyrównawcze.
Psycholog w przedszkolu przekazuje wszystkie ważne informacje o dziecku rodzicom, aby mogli wykonywać ustalone zadania w domu. Dzięki ćwiczeniom maluch może przełamywać swój strach, pokonywać bariery, lub łatwiej aklimatyzować się grupie. Poza rozmową z rodzicami także karta nauczyciela jest uzupełniona o najważniejsze aspekty w związku z pracą z dzieckiem, problemy dziecka z którymi wychowawca przedszkola może próbować pracować w trakcie zajęć lub poruszyć je w czasie konsultacji z rodzicami.
Znaczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci
Niektóre dzieci mogą doświadczać traumatycznych wydarzeń w przedszkolu lub otrzeć się o przemoc ze strony rówieśników lub rodziców. Dzieci te sprawiają, że czują się odizolowane, przygnębione lub niespokojne. Poradnictwo psychologiczne może być bardzo skutecznym sposobem, aby pomóc tym dzieciom wyjść z traumy i poczuć, że nie są same.
Najczęstsze rodzaje poradnictwa psychologicznego u dzieci to terapia poznawczo-behawioralna i terapia psychodynamiczna prowadzona przez psychologa. Terapie, zajęcia te pomagają dziecku zrozumieć przyczyny jego uczuć, a następnie zmienić jego myśli lub zachowania, aby poczuć się lepiej.
Istnieje wiele korzyści z poradnictwa psychologicznego u dzieci. Ten rodzaj poradnictwa pomaga dziecku lepiej zrozumieć siebie, nauczyć się radzić sobie z trudnymi emocjami i budować zdrowe relacje z innymi.
Korzyści z korzystania z psychologiczno-pedagogicznych poradni dla dzieci
Wielu przedszkolaków boryka się ze stresem związanym ze przedszkolem, nauczycielami i życiem codziennym. Dlatego potrzebują poradni psychologiczno-pedagogicznych, które pomogą im uporać się z ich problemami.
Poradnie dla dzieci mogą być świetnym źródłem informacji dla rodziców, którzy zmagają się z umiejętnościami wychowawczymi. Specjaliści w tych ośrodkach posiadają wiedzę na temat rozwoju dziecka, dzięki czemu mogą udzielić porady, jak radzić sobie w określonych sytuacjach.
Warto wiedzieć: Co zrobić gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola
Korzyści z zajęć korekcyjnych w przedszkolach i szkołach
Podstawowym celem działań korekcyjnych jest sprawienie, aby uczniowie oraz przedszkolaki byli bardziej świadomi swoich działań i myśli. Pomoże im to zachowywać się lepiej i nauczyć się kontrolować swoje impulsy i emocje.
Zajęcia korekcyjne prowadzone przez psychologa mogą nauczyć dzieci następujących umiejętności:
- Jak rozpoznać ich uczucia
- Jak zidentyfikować przyczynę gniewu lub frustracji?
- Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach
- Jak myśleć o konsekwencjach przed działaniem pod wpływem impulsu?
Przedszkole Montessori Bambini
ul. Mazowiecka 6
60-617 Poznań
tel. 61 841 11 46
https://www.bambini.com.pl/