DZIECKO Pielęgnacja dziecka Zdrowie dziecka

Karmienie piersią a butelka – istotne fakty.

Obecnie spotkać można dużo opinii na temat różnych sposobów karmienia niemowląt. Wielu ekspertów zdrowia uważa, że mleko matki jest najlepszym wyborem dla niemowląt. Dla niektórych decyzja o karmieniu piersią lub mlekiem modyfikowanym zależy od poziomu komfortu, stylu życia i konkretnych sytuacji medycznych. Tak naprawdę, każdy sposób odżywiania niemowlaka ma swoje wady i zalety.

karmienie piersią
Mother laying with baby daughter

Obawy świeżo upieczonych rodziców

Dla matek, które nie mogą karmić piersią lub nie zdecydują się na to, mieszanka dla niemowląt jest jedyną alternatywą. Formuła zapewnia maleństwom składniki odżywcze potrzebne do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Niektóre matki martwią się, że jeśli nie będą karmić piersią, nie zbudują więzi emocjonalnej z dzieckiem. Ale prawda jest taka, że kochające mamy zawsze tworzą szczególną więź ze swoimi dziećmi. A karmienie – nie ważne jakie – jest świetnym momentem na wspólne spędzanie czasu i umocnienie poczucia bezpieczeństwa i przywiązania do rodziców.

Wszystko o karmieniu piersią

Jak widać karmienie i pielęgnacja maluszka może być wspaniałym doświadczeniem zarówno dla matki, jak i dziecka. Wiele organizacji zajmujących się zdrowiem – w tym Instytut Matki i Dziecka czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią nowonarodzonych dzieci przez jak najdłuższy okres czasu. Optymalnie przez minimum 6 miesięcy. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań dla mamy i malec jest chętny do ssania piersi, to oczywiście ten czas można wydłużyć nawet do 1 roku.

U dzieci karmionych naturalnie zaobserwowano mniejszą ilość zachorowań i infekcji niż u niemowląt odżywianych mlekiem modyfikowanym. Organizm maluszka otrzymuje wraz z pokarmem szereg przeciwciał, które wzmacniają układ odpornościowy i czynnie uczestniczą w walce z zarazkami.To z kolei pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji ucha czy dróg oddechowych. Minimalizują się również szanse pojawienia się biegunki, a nawet zapalenia opon mózgowych. Karmienie piersią może również chronić dzieci przed alergią, astmą,     cukrzycą, otyłością czy zespołem nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Naturalne karmienie jest szczególnie korzystne dla wcześniaków.

Wartości odżywcze i łatwość trawienia

Często nazywane „doskonałym jedzeniem” dla układu pokarmowego dziecka, składniki mleka matki takie jak laktoza, białko (serwatka i kazeina) oraz tłuszcz – są łatwo trawione przez noworodka. Niemowlęta karmione piersią mają mniejsze trudności z trawieniem niż te karmione mieszanką. Mleko matki jest łatwiej przyswajane, więc dzieci karmione piersią mają mniej napadów biegunki lub zaparć. Wysoka zawartość witamin i minerałów pomaga budować silne i zdrowe ciało. Jedynym wyjątkiem jest witamina D, która zaleca się suplementować w ciągu pierwszych 2 miesięcy życia.

Zalety naturalnego mleka mamy

Zdrowotne korzyści dla dziecka to tylko jedne z wielu zalet odżywiania naturalnym mlekiem, które nie kosztuje ani grosza. Budowanie naturalnej bariery ochronnej to również mniejsza szansa na częste wizyty w gabinecie lekarskim i wydawanie dużej ilości pieniędzy na kosztowne leki.

Matki karmiące zwykle potrzebują od 300 do 500 dodatkowych kalorii dziennie, które powinno pochodzić z bogatej gamy dobrze zbilansowanych pokarmów. Taki zabieg wprowadza różne smaki w dietę niemowlaków, co ułatwia im przyjmowanie pokarmów stałych. Gdy już podrosną będą bardziej chętne na spróbowanie warzyw czy owoców.

Mleko mamy jest zawsze świeże i dostępne bez względu na to, czy jest się w domu, czy poza nim. Nie ma też potrzeby mycia butelek ani podgrzewania pokarmu w środku nocy.

Badania wykazały, że dzieci karmione wyłącznie piersią mają nieco wyższe IQ niż te karmione mieszanką.

Wiele mam naprawdę cieszy się bliskością swoimi dzieci. A kontakt skórny może wzmocnić emocjonalny związek między rodzicielką a niemowlęciem.

Zdolność do całkowitego odżywienia dziecka może pomóc świeżo upieczonej mamie poczuć się pewnie w jej zdolności do opieki nad dzieckiem. Karmienie piersią powoduje również spalanie kalorii i pomaga zmniejszyć macicę, dlatego matki karmiące mogą szybciej wrócić do  figury sprzed ciąży. Ponadto badania pokazują, że naturalne odżywianie dziecka pomaga zmniejszyć ryzyko raka piersi, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy i chorób układu krążenia, a także może pomóc zmniejszyć ryzyko raka macicy i jajników.

Butelka antykolkowa i karmienie mlekiem modyfikowanym

Komercyjnie przygotowane preparaty dla niemowląt są odżywczą alternatywą dla mleka matki, a nawet zawierają szereg witamin i składników odżywczych, które dzieci karmione piersią muszą otrzymywać z suplementów.

Produkowane w sterylnych warunkach formuły są w duże części powieloną wersją naturalnego mleko matki, złożoną z łańcuchów białek, cukrów, tłuszczów i witamin.

Wprowadzanie mieszanki mleka modyfikowanego jest rozwiązaniem dla mam, które z różnych powodów medycznych czy zdrowotnych, nie mogą odżywiać swojego dziecka przy pomocy piersi.

Stosowanie butelki antykolkowej umożliwia rodzicowi lub innemu opiekunowi, podanie pokarmu w dowolnym momencie. Mama może dzięki temu dzielić obowiązki związane z opieką nad maluchem. A partnerowi pomaga to poczuć się bardziej zaangażowanym w kluczowy proces karmienia i budowania więzi emocjonalnej z niemowlakiem.

Nowe modele butelek zmniejszają również przykre dolegliwości związane z karmieniem i trawieniem. Chodzi o popularne kolki, które pojawiają się w trakcie ssania piersi czy smoczka, gdzie malec połyka zbyt dużą ilość powietrza. To skutkuje nadmiarem gazów oraz powstaniem w wielu wypadkach wzdęć oraz bolesnych skurczów jelit, których efektem jest płacz dziecka. Antykolkowe butelki pomagają usunąć nadmiar powietrza z jej wnętrza, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia kolki. Większość modeli posiada otwory wentylacyjne, które są odpowiedzialne za jego odpływ.

Butelka antykolkowa to również duża elastyczność w przygotowaniu wartościowego posiłku dla dziecka. Mama może zostawić dziecko z tatą, babcią lub opiekunką i mieć pewność, że ta osoba poda maluszkowi jedzenie, gdy on poczuje się głodny. Nie ma potrzeby zostawania z niemowlakiem 24 godziny na dobę lub karmienia go w miejscach publicznych, gdzie można poczuć się niekomfortowo.

Dużym plusem karmienia mieszanką jest jego sytość. Ze względu na bogactwo składników, taki posiłek jest dłużej trawiony niż naturalne mleko. To z kolei sprawia, że dzieci jedzą rzadziej.

Mamy również mogą poczuć się bardziej swobodnie jeśli chodzi o dietę i jeść potrawy, które do tej pory nie były tolerowane przez organizm dziecka.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *