Dbam o rozwój DZIECKO Zdrowie dziecka

Laboratoryjne badania sportowe dla dzieci – zadbaj o bezpieczny trening małego sportowca

Sport sprzyja rozwojowi dziecka, dlatego warto zachęcać swoje pociechy do aktywności. Jednocześnie należy mieć na uwadze to, że jeśli intensywność treningu przekracza możliwości młodego organizmu, a dieta nie dostarcza dostatecznej ilości składników odżywczych, sport może powodować także pewne problemy zdrowotne. Jak im zapobiegać? Pomogą w tym laboratoryjne badania sportowe dla dzieci, umożliwiające monitorowanie różnych parametrów zdrowia i odpowiednie reagowanie w razie wykrycia nieprawidłowości.

Laboratoryjne badania sportowe dla dzieci – dlaczego są ważne?

Sport pomaga dzieciom prawidłowo się rozwijać – wzmacnia układ kostno-stawowy, wspiera odporność organizmu, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała oraz zapobiega rozwojowi wielu chorób. Czerpanie tych korzyści z uprawiania sportu przez dzieci jest uwarunkowane dostosowaniem intensywności treningów do możliwości ich organizmów, stosowaniem zbilansowanej, bogatej w niezbędne składniki odżywcze diety oraz brakiem przeciwwskazań wynikających z ewentualnych problemów zdrowotnych. W przeciwnym razie dziecko może być bardziej narażone na przetrenowanie, kontuzje lub schorzenia, takie jak m.in.:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego;
  • zaburzenia hormonalne;
  • niedobory składników odżywczych i ich konsekwencje dla zdrowia;
  • zaburzenia funkcji nerek i wątroby.

Dlatego przed podjęciem przez dziecko treningów warto zdecydować się na laboratoryjne badania sportowe dla dzieci. Umożliwiają one monitorowanie najważniejszych parametrów zdrowia i odpowiednie zareagowanie w przypadku wystąpienia jakichś nieprawidłowości.

Gdzie wykonać laboratoryjną diagnostykę sportową dla dzieci?

Sportowa diagnostyka laboratoryjna dla dzieci dostępna jest m.in. w ALAB sport. Badania umożliwiające monitorowanie zdrowia aktywnych dzieci, zebrane są w Pakiecie Mały sportowiec, który zawiera 19 badań krwi, ważnych w kontekście:

  • zdrowia serca;
  • funkcji nerek i wątroby;
  • zdrowia kości i mięśni;
  • profilaktyki stanów zapalnych;
  • poziomu składników odżywczych.

Aby skorzystać z badań należy wejść na stronę ALAB sport i dokonać zakupu Pakietu Mały sportowiec. Materiał do analizy w laboratorium dziecko oddaje w dowolnym Punkcie Pobrań ALAB laboratoria (w Polsce dostępnych jest obecnie ponad 600 Punktów Pobrań). Wyniki badań można odebrać przez internet.

Konsultacja wyników z lekarzem – jak pomoże aktywnemu dziecku?

Laboratoryjną diagnostykę sportową dla dzieci w ALAB sport można uzupełnić o dodatkową usługę konsultacji wyników z lekarzem. Na podstawie wyników możliwe będzie wydanie stosownych zaleceń, dotyczących m.in. intensywności treningów, diety czy suplementacji. Wdrożenie zalecanych zmian pomoże obniżyć  ryzyko pojawienia się efektu przetrenowania, wystąpienia kontuzji czy rozwoju u dziecka schorzeń, które mogą wynikać z intensywnego uprawiania sportu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *