Ogólna pielęgnacja roślin
Przede wszystkim rośliny będą potrzebowały większej dozy wody niż w chłodnych miesiącach, ale to równa się podlewaniu ogrodu lub doniczek nawet codziennie. Koniecznie więc trzeba sprawdzić czy miasto lub gmina zamieszkania nie wydała rekomendacji na temat użytkowania wody w zakresie podlewania ogrodów w okresie wakacyjnym. Coraz więcej miast wprowadza nakaz ograniczenia używania wody w godzinach popołudniowych, ponieważ gdy wszyscy na raz podlewają ogrody i korzystają z kąpieli wieczornych to ciśnienie wody się obniża i w wielu domach jej po prostu nie ma. Szczególnie kurorty turystyczne mogą być narażone na braki w dostawie wody lub rekomendowane ograniczenie do użytku ogrodniczego Dlatego, aby nie narazić się na wysokie kary warto sprawdzić komunikaty w Urzędzie Miasta lub Gminy.
Warto też w lipcu rozpocząć już porządki. W sprzyjających warunkach nie tylko zasadzone warzywa, owoce i rośliny ozdobne dobrze rosną, ale też chwasty wyrastają w dużej ilości i trzeba się ich pozbyć. Po tradycyjnym wypieleniu grządek warto rozłożyć na przykład warstwę ściółki, która utrudni rozwój chwastów. Jeśli w ogrodzie mamy róże warto usunąć pędy z podkładek i przekwitłe kwiatostany oraz zastosować nawóz do róż. Także żywopłoty trzeba przystrzyc, a młode pędy skrócić co najmniej o połowę. Jednak korzystniej będzie to zrobić w pochmurny dzień, ponieważ słońce może poparzyć świeżo przycięte końcówki pędów i je uszkodzić.
Byliny, rośliny sezonowe i cebulkowe
W lipcu można też z powodzeniem zająć się przesadzaniem i rozmnażaniem bylin czy roślin okrywowych. Także można podzielić byliny kwitnące latem, a po dwóch tygodniach od podziału należy je wykopać, sprawdzić ukorzenienie i posadzić we właściwe miejsce. Warto pamiętać, że po przycięciu np. tojadu czy szałwii szkarłatnej te rośliny zakwitną ponownie.
W pierwszej połowie lipca sieje się też rośliny jednoroczne, jakie będą kwitnąć wczesną jesienią. A także rośliny dwuletnie np. malwa, które zakwitną dopiero na przyszły rok. W tym okresie trzeba też posiać popularną w Polsce maciejkę. W lipcu kwitną też mieczyki, które warto ściąć jeszcze w formie pąku do wazonu. Gdy przekwitną trzeba je obciąć.
Trzeba też wykopać cebule tulipanów oraz czosnków ozdobnych, narcyzów, szafirków czy zimowitów. Po leżakowaniu przez 2-3 tygodnie w suchym miejscu trzeba je oczyścić i schować na zimę, aby nie wymarzły czy nie zgniły w ziemi.
Autor artykułu: Autorem artykułu jest zespół sklepu www.sklepdlaogrodu.pl – internetowego sklepu ogrodniczego. |
Ogród jest piękny w sezonie. Kocham kwiaty.