Moczenie nocne, zwane także enurezą, to opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu, które dzieje się mimowolnie. Problem ten dotyczy około 15–20% pięciolatków, 10% siedmiolatków oraz 8% dziewięciolatków i może mieć poważny wpływ na rozwój oraz zachowanie dziecka w postaci np. utraty poczucia własnej wartości, problemów natury społecznej, problemów dotyczących procesów poznawczych oraz innych problemów psychologicznych, jak również na członków ich rodzin.
Moczenie nocne czym jest i jakie są przyczyny występowania
Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub ukończyły pięć lat. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata).
Czynników, które powodują moczenie nocne jest kilka, zarówno fizjologicznych jak i psychologicznych. Czasem zdarza się, że jedne i drugie. Do niektórych przyczyn tego zaburzenia należą: niewielka pojemność pęcherza moczowego, niski poziom hormonu antydiuretycznego wydzielanego podczas snu, zaparcie, stres, trudności w budzeniu się i czynniki genetyczne. Wiele tak naprawdę zależy od organizmu.
Pęcherz moczowy to nic innego jak worek wykonany z tkanki mięśniowej, który jest stopniowo wypełniany moczem napływającym z nerek. W nocy zwykle następuje zmniejszenie produkcji moczu, natomiast wzrasta zdolność jego magazynowania w pęcherzu. Ponieważ pomiędzy mózgiem i pęcherzem moczowym istnieje komunikacja, w chwili gdy pęcherz musi zostać opróżniony, następuje wybudzenie. Niestety w niektórych przypadkach nie następuje spowolnienie nocnej produkcji moczu i/lub sygnał do przebudzenia nie dociera do mózgu. Brak równowagi pomiędzy nocną produkcją moczu i pojemnością pęcherza prowadzi do moczenia nocnego.
Moczenie nocne to trudność natury psychologicznej zarówno dla dzieci, jak i dla rodzin. Jest źródłem stresu i niepokoju, a w konsekwencji może wywoływać zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Należy podkreślić, że zaburzenia te są w większości przypadków konsekwencją, a nie przyczyną moczenia nocnego. Rodzice często bagatelizują ten problem i nie zgłaszają się do lekarza. Wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba u specjalisty, jest jednak konieczna!
Co, gdy lekarz bagatelizuje problem?
Często rodzice o tym nie wiedzą, ale absolutnie pierwszym kontaktem powinien być lekarz pediatra/lekarz rodzinny. Są to specjaliści, którzy w ramach swoich kompetencji mają wszystkie narzędzia i procedury, by zdiagnozować i leczyć najczęstszą przyczynę moczenia nocnego. Istotne jest to, aby rodzice (nawet gdy spotkają się z „umiarkowanym” zainteresowaniem ich problemem ze strony lekarza pierwszego kontaktu) nie dali się odesłać z niczym. Jeśli lekarz (a sporadycznie może się to zdarzyć) uzna że „z tego się wyrasta” lub stwierdzi „by iść z dzieckiem do psychologa”, rodzicie powinni być na tyle świadomi, by uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie do lekarza specjalisty nefrologii lub urologii dziecięcej.
Co możemy zrobić jako rodzice?
Warto przygotować się wcześniej do takiej wizyty. Fajnym narzędziem jest serwis suchyporanek.pl, którego zadaniem jest zapewnianie wsparcia i udzielanie porad rodzicom oraz dzieciom pragnącym dowiedzieć się więcej na temat moczenia nocnego. Część informacji zamieszczonych w serwisie podana jest w formie odpowiedniej dla dzieci na wypadek, gdybyście chcieli pokazać je swoim pociechom.
W serwisie znajdziecie między innymi do pobrania kalendarz moczenia aby odnotować suche i mokre noce. Pomoże to lekarzowi w postawieniu prawidłowej diagnozy, wesprze proces terapeutyczny oraz pozwoli monitorować przebieg i skuteczność leczenia. Kolejnym dostępnym na stronie narzędziem jest dziennik mikcji, który pozwoli odnotować wszystkie czynności pęcherza moczowego i jelit w ciągu doby. Umożliwi to lekarzowi sprawdzenie, czy u Waszego dziecka występują jakiekolwiek schorzenia pęcherza.
Serwis suchyporanek.pl to skarbnica wierzy dla rodziców z problemem moczenia nocnego lub podejrzewających taki problem. Znajdziecie tam również garść cennych porad, pomocną wyszukiwarkę lekarzy oraz informacje jak powinna wyglądać wizyta u lekarza.
Strona posiada również aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwi Wam stały dostęp do ważnych danych.
Poradnia online
W wybrane dni na stronie suchyporanek.pl będzie dostępny online specjalista, który odpowie na wszelkie pytania lub wątpliwości, dlatego warto zanotować sobie poniższe terminy:
22.05 godz. 11-14
23.05 godz. 11 -14
24.05 godz. 11 -14
28.05 godz. 11 -14
29.05 godz. 9 – 14
31.05 godz. 11 -14
4.06. godz. 11 – 14
5.06 godz. 11 – 14
Co ważne – pytania będzie można zostawiać również poza godzinami pracy poradni on-line.
Budujmy świadomość w tym trudnym i rzadko poruszanym temacie
Już 29 maja Światowy Dzień Moczenia Nocnego, przyłączcie się do akcji udostępniając ten artykuł i wspierając osoby, które zmagają się z tym problemem. To świetna inicjatywa, która ma na celu zgłębienie i omówienie tematu związanego z niekontrolowanym, mimowolnym opróżnianiem pęcherza moczowego podczas snu. Problem moczenia nocnego dotyczy bardzo dużej grupy dzieci i jest drugim najczęstszym, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłym zaburzeniem. Rozpoznanie jego jest wciąż niewielkie i trudne ze względu na lekceważenie objawów ze strony rodziców oraz brak należytej uwagi ze strony lekarza.
Światowy Dzień Moczenia Nocnego jest obchodzony od 2015 roku w ostatni wtorek maja. Jego celem jest zwiększenie świadomości pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej na temat tego schorzenia, które można, a nawet trzeba leczyć! Stanowi również inicjatywę skierowaną do rodzin, jako zachętę do omówienia problemu z lekarzem i uzyskania niezbędnej pomocy. Jest to niewątpliwie wstydliwy problem, niejako temat tabu, z którym rodzice niechętnie udają się do lekarza, błędnie myśląc, że dziecko z tego wyrośnie. Warto więc zwiększać świadomość społeczeństwa i tym samym wskazywać właściwą drogę postępowania.
Kiedyś się o tym tak nie mówiło. Moja siostra miała w dzieciństwie problem z moczeniem nocnym. Potem już z tego wyrosła. Moje dzieci na szczęście nie mają tego problemu.