Potrzeby gospodarstwa domowego, w którym zamieszkuje jedna osoba, znacznie różnią się od potrzeb wieloosobowej rodziny, zwłaszcza z małymi dziećmi – dotyczy to praktycznie wszystkich sprzętów domowych.
Jednym z nich jest pralka – kiedy maluchy stawiają pierwsze kroki, ubranka szybko się brudzą i wymagają częstego prania. Na czym oprzeć wybór najbardziej wydajnej, energooszczędnej pralki, która spełni wymagania rodziny?
Pralka 12 kg – czy to nie za dużo?
Najmniejsze pralki dostępne na rynku mają zwykle ładowność 3 kg. Takie sprzęty sprawdzą się w kawalerkach zamieszkiwanych przez jedną osobę, ponieważ w takich przypadkach pranie odbywa się najczęściej co kilka dni. Należy też pamiętać o tym, że piorąc, nigdy i tak nie wrzucamy do pralki wszystkiego na raz – rzeczy przed praniem powinny zostać odpowiednio posegregowane, dlatego w przypadku jednej osoby minimalna ładowność na pewno będzie wystarczająca. Inne popularne średnie ładowności bębna to 4 i 6 kg – biorąc pod uwagę segregację odzieży na kolory, a także tkaniny i wymagania pod względem temperatury, taka ładowność pralki jest zwykle popularna wśród par czy młodych rodzin z jednym dzieckiem. Bardziej pojemne sprzęty, takie jak pralka 12 kg, sprawdzą się w wieloosobowych rodzinach, zatem w sytuacjach, kiedy w skład jednorazowego prania pomimo segregacji i tak wchodzi duża ilość ubrań. Trzeba pamiętać, że razem z dziećmi rosną również ich ubrania, które z czasem zaczynają zajmować coraz więcej miejsca, a więc wzrasta też częstotliwość prania.
Dlaczego ładowność bębna jest kluczowa?
Ładowność bębna powinna być uzależniona nie tylko od ilości używających pralki osób, ale też od częstotliwości jej używania. Ten czynnik wiąże się ze zwiększonym zużyciem wody i prądu, a co za tym idzie, także z rachunkami. Z tego powodu przy wyborze pralki, zwłaszcza tak dużej, jak pralka 12 kg, warto zwracać uwagę na klasę energooszczędną. Najtańsze są pralki klasy A, jednak jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu na rachunkach za wodę i prąd, warto zwrócić uwagę na pralki o wyższej klasie energetycznej, czyli A+, A++ i A+++. Te rodzaje są nieco droższe, jednak ich wybór opłaci się, zwłaszcza jeśli często pierzemy – im wyższa cena sprzętu, tym niższe rachunki będziemy otrzymywać, zatem taka inwestycja na pewno się zwróci. Najlepsze dla rodzin pralki znajdziesz w ogólnodostępnej ofercie wielu producentów, takich jak Samsung, Whirlpool czy Electrolux. Dobra pralka 12 kg znajdzie się na pewno wśród nowej generacji pralek Samsung AddWash czy też w ofercie Beko.
Zwracaj uwagę na istotne przy użytkowaniu przez Twoją rodzinę funkcje i, przede wszystkim, bezpieczeństwo – jeśli masz dzieci, odpowiednio zabezpiecz przed nimi pralkę oraz środki chemiczne do prania. W naszym domu łazienka jest miejscem, w którym dzieci nie przebywają same. Wszelkie środki do prania również są odpowiednio zabezpieczone. Starsze dzieci należy również uczulać, że pralka nie jest miejscem do zabawy np. w chowanego!
Co sądzicie o tak pojemnej pralce? Ja wygląda pranie w Waszym domu?
Pralka z 12kg wsadem? Toż to urządzenie idealne dla mnie! Ja nasze ubrania zwykle piorę na 3 razy, bo mam taką z wsadem 5kg. Mi się marzy też suszarka.
Ja piorę raz w tygodniu ale 4 pralki :O także jak będziemy iść na swoje to wyłącznie taka pralka!
12kg? O, to coś dla nas, bo chyba codziennie piorę.
Podziwiam, ja piorę raz, max dwa razy w tygodniu ale cztery pralki często. Wsad 12 kg będę kupować jak tylko przeniesiemy się na swoje 🙂
Ja jednak wolę pralki o mniejszej ładowności
My mamy małą przez wzgląd na malutką łazienkę, duża nowa stoi w piwnicy i czeka na własne M3 🙂
Och taka to moje marzenie 12 kg żeby jeszcze prasowała 😉
Ja nie prasuję 😉 więc taka też by się przydała 😉
Warto do zakupu pralki dobrze się przygotować bo przy dzieciach staje się ona członkiem rodziny 😉
Prawie tak 😉
Ooo a kupić dobra pralkę to wbrew pozorom nie jest wcale taka prosta sprawa… Niby wybór ogromny ale tylko pozornie 🙂
Marzy.mi się wymiana pralki ma nowsza u bardziej energooszczędna
U nas przy rodzinie 2+1 sprawdza się standardowa pralka, jak sama zauważyłaś najlepsza dla takiego składu 🙂
Marzy mi się taka bardziej energooszczędna. Piorę 2-3 razy w tygodniu po 2 pralki. Z racji tego, że mamy malutką łazienkę w grę wchodzi pralka ładowana od góry.
U nas pranie codziennie oprócz weekendu, bo w weekend czeka sterta prasowania
Nienawidzę prasować i robię tylko jak naprawdę MUSZĘ 😉
Przydatny wpis. Teraz jest tyle pralek na rynku, że nie wiadomo co wybrać. 🙂
Wezmę wpis pod uwagę wtedy, gdy mi się przyda – obecnie nie zakładam rodziny 🙂
Ja mam 6 kg, ale to stanowczo za mało, jednak większa mi się nie zmieści.
Ja właśnie też mam problem z miejscem, dlatego czekam cierpliwie na własne M3 🙂
Moja ma 6 kg wsadu, i chyba mam dzieci, ktore sie nie brudza, bo piore w tygodniu jedno rozowe, jedno biale i jedno ciemne, no i posciel i reczniki 🙂
Myśle, ze to idealna propozycja dla dużych rodzin. Moja teraz ma 6kg wsadu i jest to dla nas dobra opcja 😉 wcześniejsza pralka była rewelacyjna,ale pół roku po zakończeniu okresu gwarancji zepsuła się i serwis stwierdził,ze bardziej opłacalne jest kupić nowa
Dobra pralka to podstawa. U nas jak na razie tylko jedno dziecko w rodzinie, ale używamy pieluch wielorazowych, więc tego prania jest sporo. 😉
Oj podziwiam, serio, szacun! 🙂
ja mam pralko suszarkę z wkładem 7kg i szczerze przy naszej 4 osobowej rodzinie to mogła by być większa
Zazdro tej suszarki 🙂
12 kg? Nie wiedziałam, że takie prali istnieją. Chociaż nie wiem, czy bym chciała. Mam 7 kilową i jest akurat na jedną suszarkę. 12-sto kilowa pewnie potrzebuje 2 i może pojawić się problem, gdzie suszyć takie pranie?
Moi najstarsi synowie piorą już sobie sami, myślę więc, że pralka 12 – sto kilowa nie sprawdziłaby się u mnie.
Chłopcy, którzy piorą sobie sami? Brawo! Ukłon w Twoją stwonę za wychowanie.
Chłopcy, którzy piorą sobie sami? Brawo! Ukłon w Twoją stwonę za wychowanie.