Przydatne gadżety Zdrowie dziecka

Nebulizator Nebi 3.0 marki Lionelo pod lupą!

Zanim zostałam mamą nie miałam pojęcia o ich istnieniu. Kiedy jednak urodziła się starsza córka polecono mi zakupić to urządzenie jako must have domowej apteczki. Dziś nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niego. Stał się elementem wystroju wnętrza w okresie jesień-zima-wiosna, gdyż jest w ciągłym użyciu . Zdecydowanie każdy rodzic powinien go posiadać – nebulizator. Dziś kilka słów o tym, co to jest, do czego służy i prezentacja wybranego modelu!

Co to jest nebulizacja i jak działa inhalator do nebulizacji?

Jak podaje wikipedia nebulizacja to rodzaj zabiegu medycznego. Polega na podawaniu pacjentowi płynnych leków w postaci rozpylonej mgiełki (aerozolu) metodą inhalacji poprzez usta bezpośrednio do układu oddechowego. Służy do tego inhalator do nebulizacji. Zaletą stosowania tej metody jest przyspieszenie działania leku oraz zmniejszenie wielkości dawki podawanego leku, co pozwala ograniczać możliwe niekorzystne efekty uboczne terapii. Z nebulizacji może korzystać każdy we własnym domu, niezależnie od wieku (zabieg nie wymaga koordynacji wdechowej). Sprawdza się zarówno przy podawaniu leków (np. w astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, mukowiscydozie), jak i w profilaktyce przeziębień (inhalacje z soli fizjologicznej).

Nebulizatory rozpylają lek do postaci aerozolu zawierającego krople o odpowiedniej wielkości, zależnej od zastosowanej w nim dyszy rozpylającej. Środkiem do rozpylania leku za pomocą nebulizatora jest sprężone powietrze lub sprężony, czysty tlen.

Miejsce najlepszego wchłaniania leku jest zależne od wielkości kropelek, prezentowany poniżej nebulizator podaje cząsteczki wielkości <4 mikronów czyli lek wchłaniać się będzie najlepiej w oskrzelach i oskrzelikach. Nasz stary, wysłużony nebulizator poszedł na służbę do innych potrzebujących, zaś nam zaproponowano przetestowanie urządzenia Nebi 3.0 marki Lionelo. Poniżej garść sądzę, że przydatnych informacji.

Nebi 3.0 marki Lionelo Care czyli przygoda z wielorybem

nebulizator

Wiele dzieci ma problem z inhalacjami. Piszecie, że maluchy boją się tego urządzenia, które zwykle jest dosyć głośne i mało atrakcyjne. Producenci powoli wychodzą nam rodzicom na przeciw i wprowadzają różne udogodnienia. W przypadku naszego Nebi pierwszym co rzuca się w oczy jest przyjazny wygląd. Kto nie polubi uśmiechniętego wieloryba w przyjemnym, niebieskim kolorze i roześmianych oczach. Solidnie wykonany, a jednocześnie pozbawiony ostrych krawędzi jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu.

Wróćmy do głośności. To niestety zmora większości tych urządzeń. Nasz poprzedni chodził jak kosiarka, kiedy młodsza była całkiem mała nakładaliśmy na niego poduszkę by jakoś zagłuszyć ten wzbudzający w dziecku niepokój dźwięk. Testowany przez nas Nebi jest zdecydowanie cichszy, pracuje wydając jednostajny dźwięk nie przekraczający < 60 dB, zdarzyło się, że uśpił córkę.

Są osoby, które zwracają uwagę na wagę urządzenia. Jest to szczególnie istotne jeśli nebulizator jedzie z nami w podróż np. na wakacje zagraniczne. Nebi waży 1,5 kg, mało czy dużo? Sami oceńcie 🙂

Zbiorniczek do podawania leków ma 10 ml, co w parze z porządną sprężarką daje nam w zależności od potrzeb długą i ciągłą pracę urządzenia. Jest to ważne przy długich inhalacjach. Umieszczony z tyłu urządzenia uchwyt na zbiorniczek z maską pozwoli na komfortowe przechowanie urządzenia. Jest to świetnie pomyślane i przyznam, że ta opcja bardzo przypadła mi do gustu. Do tej pory kombinowałam i wieszałam maskę na meblach, teraz problem mam z głowy.

Koszt urządzenia to niespełna 100 zł (warto zwrócić uwagę na fajne promocje), w tej cenie dostajemy nebulizator, 3 maski (dwie dla dzieci, jedna dla dorosłego), rurka 1,5 metra, ustnik oraz część nosowa do różnych rodzajów nebulizacji oraz 5 wymiennych filtrów. Fajne, wydajne urządzenie z bogatym zestawem akcesorów w dobrej, przystępnej cenie. 

Jeszcze kilka danych technicznych w zestawieniu od producenta:

 • Typ: kompresorowy
 • Zakres przepływu: od 0,4 do 0,8 ml/min
 • Wielkość cząstek (MMAD): < 4 mikronów, wyłapuje nawet najmniejsze cząstki
 • Pojemność zbiorniczka do podawania leku: 10ml
 • Zakres ciśnienia sprężarki:  >29 Psi; niezawodna sprężarka przystosowana do ciągłej pracy
 • Zakres ciśnienia roboczego: 8 do 16 Psi
 • Zasilanie: 230V / 50 Hz
 • Poziom hałasu: < 60 dB
 • Wymiary: 285*195*142mm
 • Waga: 1,5kg

Zaletą korzystania z nebulizatora jest brak konieczności skoordynowania wdechu użytkownika z momentem podania leku. Zastosowane w tych urządzeniach rozwiązania sprawiają, że aplikacja leków za ich pomocą jest łatwa, bezpieczna i przyjemna. Często pomijany w wyprawkowych zestawieniach zdecydowanie powinien w nich zając ważne, wysokie miejsce. Submarka Lionelo Care stoi na straży zdrowia maluszków i ułatwia rodzicom opiekę nad nimi. W ofercie Lionelo Care znajdują się między innymi nianie elektroniczne, laktatory i monitory oddechu jak również prezentowany nebulizator Nebi. Zachęcam do zapoznania się z propozycjami marki Lionelo!

Możesz również polubić…

2 komentarze

 1. Beata says:

  My już od 7 lat mamy i z powodzeniem używamy microlife. Jest niezbędny przy infekcjach.

 2. Justyna says:

  No i mnie uświadomiłaś i muszę kupić! Dzięki! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *