Podróże z dziećmi

Nowa Dęba miejsce mojego dzieciństwa. Podróże.

Jestem poznańskim słoikiem ;). Do stolicy wielkopolski przybyłam lat temu czternaście i pozostałam do dziś. Upływem czasu sama jestem zaskoczona. Do domu mojego dzieciństwa wracam niezbyt często, raz w roku – zwykle wiosną zabieram tam moją rodzinę. Muszę przyznać, że ostatnie lata zmieniły to miejsce na plus. Nowa Dęba. Chciałabym Wam ją dziś pokazać, może będziecie przejeżdżać krajową 9-tką na trasie Warszawa-Rzeszów w stronę Bieszczad. Może Wam się spodoba to miasto w lesie i zatrzymacie się na chwilę by je obejrzeć.

Miasto jest położone w północno-zachodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie tarnobrzeskim. Warto się tam zatrzymać, szczególnie w okresie wiosenno-letnim i skorzystać z tego, co oferuje Nowa Dęba.

Zalew

Nad nowodębskim Zalewem każdy znajdzie coś dla siebie, to doskonałe miejsce do uprawiania nordic walking, jogging’u, fitnessu czy kulturystyki. Piękne wiaty, ścieżki spacerowe, ścieżki do biegania i jazdy na rowerze czy rolkach, siłownie pod chmurką, ścieżki tematyczne, a dla najmłodszych niespotykany plac zabaw w postaci statku pirackiego. Spragnieni sportów wodnych mogą popływać kajakiem, łódką czy rowerem wodnym.
 
Wiaty i ścieżki edukacyjne
Wzdłuż ścieżek ustawione zostały tablice tematyczne nawiązujące do zagadnień związanych z Centralnym Okręgiem Przemysłowym, kulturą, przyrodą oraz historią Nowej Dęby. We wiatach zaś można zrobić grilla, zagrać w piłkarzyki, szachy, Chińczyka czy tenisa stołowego. Z dużej wiaty ogniskowej mogą korzystać także grupy zorganizowane liczące nawet ok. 70 osób. Infrastrukturę i tablice edukacyjne uzupełnia mała architektura – ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Wzdłuż ścieżek posadzono także krzewy ozdobne, które dopełniają całości.

Plac im. mjr Jana Gryczmana i Park Miejski

Odnowione planty miejskie stały się miejscem reprezentacyjno – kulturalnym miasta, a ich dotychczasową wypoczynkową funkcję przejął nowy, piękny Park Miejski z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych. Dzieciom niewątpliwie spodoba się fontanna, która jest wyjątkową atrakcją. Zaś klimatyczne oświetlenie nocne nada spotkaniom romantycznego charakteru. Nasza starsza córka jest już z tym miejscem dobrze zaznajomiona, młodsza miała swój debiut :).

Muzeum Bombki Choinkowej

Zwiedzający mogą podziwiać pierwsze narzędzia służące do produkcji bombek choinkowych, które są niemal identyczne jak te z obecnych czasów. Ręczne, precyzyjne i dokładne malowanie ozdób choinkowych zachwyca zarówno dzieci, młodzież szkolną a także osoby dorosłe. Na zwiedzających czeka przewodnik, który opowiada oraz oprowadza po muzeum pokazując zgromadzone skarby. Niezapomniane wrażenia zapewnia samodzielne malowanie bombki, a corocznym hitem okazują się przygotowywane bombki z imieniem czy dedykacją dla bliskich osób.

Przyznam bez bicia, że jeszcze nas tam nie było przez zwyczajne niedopatrzenie. Ale obiecujemy sobie, że następnym razem będzie to obowiązkowy punkt na naszej liście „do zobaczenia” :).

Jedyne i pierwsze w świecie Muzeum Bombki Choinkowej; tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek, setki niesamowitych eksponatów w galeriach; całoroczna możliwość zwiedzania muzeum. Na zwiedzających czeka przewodnik, który opowiada oraz oprowadza po muzeum pokazując zgromadzone skarby. Niezapomniane wrażenia zapewnia samodzielne malowanie bombki, a corocznym hitem okazują się przygotowywane bombki z imieniem czy dedykacją dla bliskich osób. Firma Biliński otrzymała nagrodę „Firma Roku 2011” nadaną przez kontrahenta Christophera Radko – największego potentata dyktującego bożonarodzeniową modę. Ponadto wyroby corocznie zyskują miano rękodzieła artystycznego nadanego przez Krajową Komisję Artystyczną i Etnograficzną Fundacji „Cepelia”. Pragniemy aby zwiedzanie naszego muzeum przyniosło Państwu tyle radości, ile dostarczyło nam jego tworzenie – zachęca jego twórca Janusz Biliński.W muzeum znajdują się:

– stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok,
– setki unikatowych, niepowtarzalnych ozdób,
– sklep z kilkuset wzorami różnych wyrobów,
– wiele innych atrakcji… -> http://ozdobychoinkowe.pl/muzeumbombki/index.php 

„Willa Szypowskiego”

W latach 1937-39 w Nowej Dębie (wówczas Dęba) w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) powstała Wytwórnia Amunicji nr 3. W związku z tym wybudowano w 1937 roku tzw. Białą Willę. Była przeznaczona dla ppłk Jana Szypowskiego, pierwszego kierownika fabryki amunicji.

Po wojnie zamieszkiwali w niej pracownicy Zakładów Metalowych. Później została przekształcona w szkołę, a dziś jest świetlicą szkolną. Już w okresie okupacji zwana była „paulusówką”, a to dlatego, że podobno gościł w niej feldmarszałek Friedrich von Paulus w związku z niemieckimi ćwiczeniami na nowodębskim poligonie przed operacją „Barbarossa” i kampanią stalingradzką. Badania historyczne nie potwierdzają tej informacji.

Z tym miejscem wiążą się moje wspomnienia ze szkoły podstawowej, to właśnie tam miały miejsce różne bale i zabawy klasowe.

Dworek myśliwski

 

Były dworek myśliwski hrabiego Tarnowskiego, zbudowany w 1906 r  który do 2007 r. był siedzibą Nadleśnictwa Nowa Dęba. W pobliżu duża wiata z paleniskiem, wspaniałe miejsce na piknik. W sąsiedztwie stoi 40-metrowa wieża przeciwpożarowa.

Militariada

W trzeci weekend czerwca północne Podkarpacie co roku zamienia się w poligon muzyczno-militarny. Dla fanów tego typu atrakcji to gratka. W tym roku już po raz dziewiąty będzie zorganizowana impreza historyczno-wojskowa o ogólnopolskim zasięgu. By poznać szczegóły śledźcie -> http://www.kultura.nowadeba.pl/

Nowa Dęba to również szlaki rowerowe i piesze. Gmina ma idealne warunki do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej. Znakowane szlaki, ciekawe zakątki i atrakcje. Tereny leśne zachęcają do odprężających spacerów pośród pięknej przyrody.

W centrum znajdziecie również Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji (SOSiR) który oferuje następujące miejsca aktywności sportowej: boiska ORLIK, korty tenisowe, skatepark, stadion sportowy, basen (pływalnia kryta, basen letni), siłownia, ośrodek nad Zalewem.

O stronę kulturalną mieszkańców i turystów dba Samorządowy Ośrodek Kultury (SOK), który organizuje imprezy cykliczne, zaś w swoich murach ma nowoczesną salę kinową oraz bibliotekę miejską. To tam, 20 lat temu, miały miejsce moje pierwsze występy na scenie i zapoznawanie się z literaturą. Dziś dzieci mają możliwość uczestniczenia w szkole tańca, zajęciach plastycznych, fotograficznych i teatralnych. Dla Seniorów Akademia 50+ – gimnastyka, nauka tańca czy zajęcia brydżowe. Więcej informacji znajdziecie na stronie -> http://www.kultura.nowadeba.pl/

Nowa Dęba ugości turystów w kilku miejscach. Dla szukających wygody dostępne są hotele (Szypowski, Dębianka, Magnolia), zaś dla spragnionych miejsca kameralnego, bliżej natury dostępne są dwa gospodarstwa agroturystyczne (Dobre Miejsce w Alfredówce oraz Siedlisko Basiówka w Budzie Stalowskiej).

Pokazałam Wam kawałek mojej historii, chociaż niewiele w tej nowej odsłonie jest „starej” Nowej Dęby z mojego dzieciństwa i lat nastoletnich. Spacerując starymi/nowymi ścieżkami łapię się na tym, że odkrywam to miejsce na nowo. Zadziwiam się miejscami niby znanymi, a jednak ich obraz w pamięci mojej powoli się już zaciera. Jeśli będziecie w tym regionie zachęcam do odwiedzin, bo to jedno z tych miejsc, gdzie czas zwalnia swój bieg.

Źródła informacji i niektórych zdjęć:

 • www.nowadeba.pl
 • http://www.kultura.nowadeba.pl/
 • www.sportnowadeba.pl

Gadżety i dodatki:

Możesz również polubić…

29 komentarzy

 1. Jak tam u Was pięknie! Wspaniale zdjęcia, chce się więcej 🙂

 2. Gosia Rusak says:

  Ciekawie 🙂 A jednak uciekłaś do Poznania 😉

  1. Niestety 14 lat temu tak to miejsce nie wyglądało 🙂

 3. Monika says:

  Pięknie, czysto i zielono 🙂
  Co do bombek – kiedyś dziećmi z przedszkola byliśmy w fabryce bombek w Gnieźnie 🙂

 4. Tak pięknie miałaś i uciekłaś?

  1. Tak to ja lubię mieć na chwilę 😉 a tak to potrzebuję pędu dużego miasta 🙂

 5. Pięknie! Wspaniałe zdjęcia i pamiątka 🙂

 6. Małgorzata Ostrowska says:

  Piękne miejsce, uwielbiam z Wami podróżować. Wprawdzie tylko w necie, ale pięknie sie to ogląda.

 7. Widzę, że podróżnicze z Was dusze 😉

 8. Muzeum Bombki Choinkowej bomba! Chętnie bym zobaczyła. Jak w końcu będziecie koniecznie zdaj relacje 😉

 9. WOW! Nigdy tak daleko się nie zapuszczaliśmy! Piękna fontanna, genialny plac zabaw!!!!! a TO MUZEUM BOMBKI………cudo 🙂

 10. Bardzo ładne i klimatyczne miejsce – a muzeum bombek po prostu zachwyca! 🙂

 11. Rzeczywiście śliczne miejsce aż naprawdę chciało by się tam wybrać ☺

 12. Jakie piękne miejsce, aż chciałoby się tam pojechać:)

 13. Fajna podróż.. Sama uwielbiam wracać do miejsc z dzieciństwa i pokazywać moim dzieciom ważne dla mnie miejsca.

 14. Jeeeju jak tam pięknie! Jestem zachwycona fontanną i placem zabaw, a muzemu z miłą chęcią bym odwiedziła.

 15. Świetnie tam. Muzeum bombki choinkowej – to coś dla mnie – kocham Boże Narodzenie w każdej odsłonie <3
  Fajowe place zabaw, szkoda, że u nasz takich nie ma 🙁

 16. Jestem fanką podróży, a w tej części Polski jeszcze nie byliśmy. Przedstawiłaś sporo atrakcji w pięknych zdjęciach 🙂 Uwielbiam posty typu” podróżnicze” 🙂

 17. Interesująca miejscowość te bańki super,zielonocudnie

 18. Jeszcze nigdy nie dotarłam w tak odległe dla nas rejony i raczej się nie zapowiada żebym kiedykolwiek tam pojechała

 19. Jakie przepiękne widoki. 🙂
  W Muzeum Bombki – musiało być niesamowicie, sama bym się tam wybrała.

  Pozdrawiam 🙂

 20. Jowita Puzio says:

  Warto tu zajrzeć 😉 Szczególnie zapraszamy na Militariadę 10-11 czerwca 😀

 21. ana says:

  spróbuj tu pomieszkać dłużej to będziesz chciała stąd uciec jak najdalej. korupcja, zakłamanie, nepotyzm. w kinie jeden dobry film na rok, na basen niewielu stać, planty były kiedyś zielone teraz są betonowe, na każdym rogu pijana młodzież bo z nudów browarek za browarkiem. największy ruch jest w MOPSie po darmowe obiady i zasiłki. połowa mieszkańców nie ma pracy bo bezrobocie na wysoką skalę a jak już ktoś ma pracę to czuje się jakby złapał Pana Boga za nogi bo zarabia 1300 zł. na militariadę chodzi się ze swoim piwem bo taniej niż na stoisku. jedyne naprawdę warte polecenia miejsce to plac zabaw dla dzieci gdzie dziadkowie mogą zabrać przyjezdne wnuki bo młodych to tu już prawie nie ma. zapraszamy do nas nie raz w roku a na zawsze , wtedy szybko przestajesz za tym miejscem tęsknić. pieknymi widokami rodziny nie nakarmisz. pozdrawiam. nowodębianka

  1. Otóż widzisz, ja za Nową Dębą nie tesknię bo wiem jak jest. Dlatego mnie tam nie ma, nie żałuję i nie mam zamiaru wracać :). 14 lat temu postawiłam wszystko na jedną kartę i wyjechałam, właśnie by nie stać po zasiłek do mopsu. Korupcja i kolesiostwo jest wszędzie, tylko w dużych miastach aż tak tego jednostka nie odczuwa. A czy pięknymi wiodokami rodziny nie nakarmisz? Są tacy, którzy karmią np. otwierając agroturystykę czy inwestując w turystyczny potencjał miejsca, w którym mieszkają. Czasem to tylko kwestia odwagi i wyobraźni by zrobić pierwszy krok ku lepszej przyszłości.

   1. Joanna says:

    Wychowałam się w Nowej Dębie i jest w tym miejscu coś niezwykłego.Również wyjechałam. W tym roku w okolicach Świąt. Narodzenia byłam na koncercie Sagitariusa-miejscowego zespołu który został po latach reaktywowany i to samo mówił Robert Lubera- wokalista, że jest to takie miejsce ,o którym wciąż się mówi i którego nikt się nie wstydzi. Z Nowej Dęby pochodzi wokalista zespołu Partita Andrzej Frajndt(,,Jak się masz kochanie…”) i wielu zdolnych artystów jak np.Wspomniany Robert Lubera czy mój kolega Piotr Adamczyk oraz jego brat bliźniak,kolejny to Tomasz Futyma i długo jescze można by wymieniać.

  2. Noname says:

   Wszystko jest prawdą lecz na bardzo przesadzone
   To miejsce jest świetne jeśli przyjeżdżasz tam rekreacyjnie raz na jakiś czas
   I nikt nie każe ci tam siedzieć i gnic
   Pani nowodebianko

   1. A kto Ci każe tam „gnić”?

 22. AgnieszkaW says:

  Bardzo fajne miejsca n spędzanie czas z rodziną. przyznam ze nie znałam 🙂

 23. Z tego co tu pokazałaś to bardzo piękne miejsce :). Uwielbiam takie leśne okolice 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *