Dbam o rozwój

Nowe technologie a przedszkolak. Zaznajamiać czy chronić?

Smartfony, tablety, laptopy są nieodłączną częścią naszej codzienności. Nastały czasy nowych technologii, które są przy nas praktycznie w każdej chwili naszego życia. Czy nam się to podoba czy nie. W tych czasach wychowujemy nasze dzieci, które chłoną jak gąbka otaczającą je rzeczywistość.

Zaznajamiać czy chronić?

Dla mnie odpowiedź zawsze była prosta – zaznajamiać. Izolowanie dziecka od urządzeń, które są w codziennym użyciu dorosłych jest według mnie bez sensu. Zakazany owoc smakuje najlepiej i można przypadkiem się nim zadławić. Dlatego jestem zdania, że dziecko powinno mieć możliwość poznania, jednak z głową i pod kontrolą rodziców.

W naszym domu są smartfony, jest tablet, notebook i laptop. Córka (3,5 roku) niedawno otrzymała okrojonego smartfona do własnego użytku czyli oglądania bajek i grania w gry oraz używania aplikacji, które dla niej wybieramy. Przez ostatnie pół roku korzystała z naszych sprzętów i może dlatego, że miała do nich swobodny dostęp, wbrew pozorom nie potrzebuje ich zbyt często. Po telefon sięga zwykle wieczorem przed snem, by obejrzeć ulubioną bajkę, a w ciągu dnia czasem pogra sobie w dostępne gry lub zmierzy się z zadaniami edukacyjnymi w ściągniętych przez nas aplikacjach.

Co zrobić, by nowe technologie miały dobry wpływ na dzieci?

Prawda jest taka, że jesteśmy na takim etapie rozwoju świata, że nie uciekniemy już od nowych technologii, a liczba ich wytworów coraz bardziej dominujących codzienność, będzie tylko wzrastać. Przed dużym wyzwaniem stoi dziś każdy z nas, szczególnie my rodzice i osoby zajmujące się dostarczaniem nam produktów, które są wykorzystywane przy wychowywaniu czy edukowaniu naszych pociech.

Na odpowiednim etapie rozwoju, media cyfrowe mogą wspierać rozwój dziecka. Wszystko zależy od prezentowanych treści, czasu i sposobu, w jaki maluch ich używa. A nad tym panujemy my – rodzice. Warto zatem rozejrzeć się na rynku aplikacji mobilnych i wybrać coś, co będzie pozbawione reklam, będzie także nie tylko bawić, ale również, a może przede wszystkim uczyć. Myśląc przyszłościowo dobrze wybrać aplikację, która „rośnie” razem z dzieckiem, czyli posiada propozycje gier i zabaw na różne etapy rozwoju.

A może platforma edukacyjna dla dzieci?

Od kiedy córka zaczęła aktywnie korzystać z tabletu i smartfona, z większą uwagą zaczęliśmy przyglądać się temu, co oferuje rynek aplikacji mobilnych dla dzieci. Tym sposobem, całkiem niedawno odkryłam platformę edukacyjną dla dzieci Squla, która pozwala uczyć się dzieciom poprzez zabawę. Squla to program, który obejmuje prawie 40 000 zadań w postaci quizów, misji i gier o różnym poziomie trudności. Przeznaczonych dla uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej oraz dla dzieci w wieku przedszkolnym. Czyli „rośnie” razem z dzieckiem.

Squla to skarbnica wiedzy nie tylko tej typowo szkolnej – dziecko może uczyć się i utrwalać materiał szkolny ze wszystkich przedmiotów oraz klas. Interaktywne quizy Squli są w pełni zgodne z nową podstawą programową MEN na 2016/2017 rok. Ale również wiedzy praktycznej np. dzięki Squli dzieci powtarzają podstawowe zasady dotyczące ruchu drogowego (piesi na drodze), pierwszej pomocy czy ochrony środowiska. Natomiast jeśli chodzi o przedszkolaków to doskonałe narzędzie do ćwiczenia literek, cyferek, liczenia oraz przyswajania języka angielskiego.  Wszystkie zadania dla przedszkolaków są czytane przez lektora oraz zobrazowane są pięknymi ilustracjami.

To jednak nie wszystko! Squla proponuje nam nawet jogę dla dzieci i wspólne ćwiczenia. Po grze na komputerze czy tablecie zaplanujmy na przykład pół godziny wyciszenia się głowy i ciała naszego dziecka. Ta platforma to ogrom możliwości, a rozsądna cena abonamentu pozwoli cieszyć się naszym pociechom edukacją poprzez zabawę bez ogłupiających reklam, które zewsząd nas bombardują. Dzięki formie odpłatnej mamy również pewność, że platforma będzie się rozwijać w dobrym kierunku. Zanim jednak zdecydujemy wykupić abonament możemy przetestować ją bezpłatnie przez 30 dni, co jest świetnym rozwiązaniem. Sama nie lubię kupować kota w worku. Chociaż już po przejrzeniu strony Squli jestem pod wrażeniem.

Warto wykorzystać Internet i nowe technologie w kształtowaniu harmonijnego rozwoju dziecka.

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Moje zdanie znasz na ten temat jeśli byłaś na moim blogu, bo ja w piątek tez się wypowiedziałąm 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *