Wiosna to czas budzenia się przyrody, niestety dla wielu dzieci oznacza również początek sezonu alergii. Co uczula wiosną? Jakie symptomy daje alergia wziewna oraz co należy zrobić gdy podejrzewa się, że dziecko jest alergikiem? Na te kilka pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy!
Na co możemy być uczuleni wiosną?
Wczesną wiosną, a w zasadzie to jeszcze na koniec sezonu zimowego, czyli od połowy lutego pyli leszczyna i olsza. W marcu budzi się topola, w kwietniu dołącza do niej brzoza, a w maju zaczyna pylić dąb. Od połowy maja, przez cały czerwiec, i pierwszą połowę lipca intensywnie pylą trawy. Dodatkowo brak zimowych przymrozków sprzyja namnażaniu zarodników grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium. Ponadto grzyby te występują w naszych mieszkaniach, szczególnie lubią miejsca wilgotne (kuchnia, łazienka) oraz ziemię kwiatów doniczkowych.
Objawy alergii u dzieci
Objawy alergii u dzieci mogą być różne i warto zwracać uwagę na wszelkie zmiany w ich samopoczuciu, szczególnie w okresie pylenia roślin. Najczęstsze objawy alergii to:
- katar: kichanie, wodnisty katar, swędzenie i zatkany nos;
- alergiczne zapalenie spojówek: łzawienie, zaczerwienienie oczu, swędzenie i pieczenie, uczucie piasku w oczach;
- kaszel: suchy, męczący kaszel, czasem z towarzyszącą dusznością;
- skórne objawy alergii: swędzenie skóry, wysypka;
Objawy nie muszą występować wszystkie na raz, a ich nasilenie również bywa różne i niejednoznaczne. Niekiedy kaszel występuje jedynie rano, a oczy swędzą tylko podczas spacerów. Zdarza się, że alergia na pyłki drzew daje także mniej typowe symptomy jak: bóle głowy, pogorszenie węchu, słuchu czy ból gardła.
Leczenie i łagodzenie objawów alergii
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na alergię, koniecznie notuj swoje obserwacje dotyczące objawów z nią związanych. Lekarz alergolog podczas pierwszej wizyty będzie miał dzięki temu lepszy obraz sytuacji. W zależności od nasilenia objawów alergolog może przepisać doustne leki przeciwalergiczne (dla mniejszych dzieci w formie syropu), sterydy wziewne, krople do nosa lub krople do oczu.
Jak zadbać o otoczenie małego alergika, by zmniejszyć objawy alergii na pyłki drzew?
Choć podstawą w leczeniu alergii sezonowej, jest podawanie leków przeciwalergicznych, to nie bez znaczenia jest również odpowiednie zadbanie o otoczenie dziecka cierpiącego na alergię. Co zatem może złagodzić objawy alergii u dziecka?
- regularne sprzątanie i odkurzanie mieszkania: dobrym pomysłem jest kupno odkurzacza z filtrem HEPA;
- pranie pościeli co tydzień w wysokiej temperaturze (min. 60°C): pomoże to pozbyć się roztoczy kurzu domowego. Pamiętaj o regularnym praniu także wypełnień pościeli.
- zakup pościeli antyalergicznej: ogranicza kontakt dziecka z alergenami dzięki użyciu do jej uszycia odpowiednich materiałów, oraz jest odporna na pranie w wysokiej temperaturze;
- rezygnacja z dywanów i chodników: ułatwia utrzymanie czystości i zmniejsza ilość kurzu w mieszkaniu;
- usunięcie kwiatów doniczkowych: w ziemi panuje wilgoć, która sprzyja namnażaniu zarodników pleśni i grzybów. Jeśli nie chcesz rezygnować z roślin w domu, wynieś je, chociaż z miejsca, w którym śpi dziecko i zadbaj o jakość podłoża w doniczkach;
- zastosowanie preparatów neutralizujących roztocze kurzu domowego: na ryku dostępne są różne spraye na roztocza, którymi warto spryskać np. materac, pluszowe zabawki, zasłony i dywany, zgodnie z zaleceniami producenta;
- używanie oczyszczaczy powietrza: umożliwia oczyszczenie powietrza w mieszkaniu z alergenów i smogu, zmniejszając odczuwane objawy alergii;
- częste mycie twarzy i rąk dziecka: szczególnie po powrocie ze spaceru;
Pamiętaj! Lepiej nie używać nawilżaczy powietrza, gdyż może się w nich rozwinąć pleśń, której zarodniki również uczulają.
Będąc pod stałą opieką alergologa, warto również porozmawiać z nim na temat możliwości odczulenia dziecka. Odczulanie to długotrwały proces, ale może przynieść znaczną poprawę jakości życia dziecka.
Z własnego doświadczenia wiemy, ze alergie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Dzięki odpowiedniej opiece lekarskiej i wymienionym wcześniej domowym sposobom łagodzenia objawów można pomóc dziecku przejść przez ten trudny czas. Ważne jest, aby je obserwować i reagować na wszelkie niepokojące objawy.
U nas dziewczyny ok,robiliśmy testy.Mąż za to alergik okropny.
U nas alergia pojawiła dopiero w wieku nastoletnim. Warto to obserwować.
To prawda że grzyby i pleśnie lubią wilgotne miejsca jak kuchnia czy łazienka, piwnica… niestety trzeba uważać i dbać by nie sprwiały problemu