Odparzenia jest to potoczne określenie pieluszkowego zapalenia skóry. To dość powszechny problem, z którym boryka się większość rodziców maluchów korzystających z pieluch. Charakteryzuje się pojawieniem się zaczerwienienia oraz wyprysku na skórze w okolicach przylegania pieluszki do ciała. Skóra w tych miejscach piecze, jest obrzęknięta, wrażliwa na dotyk i przypomina poparzoną. Delikatna skóra dzieci, która nie posiada w pełni rozwiniętej ochronnej warstwy lipidowej, jest jedną z przyczyn występowania odparzeń.
Jakie są przyczyny powstawania odparzeń?
Pieluszkowe zapalenie skóry najczęściej występuje między siódmym a dwunastym miesiącem życia. Głównym czynnikiem sprawczym tej choroby jest wilgoć, która uszkadza naturalną barierę skóry i przyczynia się do nadmiernego przenikania w głąb substancji drażniących, alergizujących oraz mikroorganizmów. Oprócz wilgoci drażniące jest także stałe pocieranie pieluszki o skórę. Dodatkowo substancje zawarte w moczu i kale także powodują uszkodzenie skóry. Co ciekawe, starodawne pieluszki tetrowe nie powodują zmniejszenia częstości występowania pieluszkowego zapalenia skóry, ponieważ nie są aż tak chłonne jak te nowoczesne, przez co narażają skórę na stały kontakt z czynnikami drażniącymi. Samo pieluszkowe zapalenie skóry może powstawać na podłożu alergicznym wywołanym uczuleniem na tworzywa, z których wykonana jest pieluszka lub środki stosowane do mycia i pielęgnacji. Między innymi dlatego nie zaleca się stosowania chusteczek nawilżanych, które mogą przyczyniać się do wystąpienia reakcji alergicznej. Zamiast tego podczas zmiany pieluszki należy obmywać tę okolicę bieżącą wodą oraz dokładne ją osuszać.
Czy można zapobiec odparzeniom?
Odpowiednia pielęgnacja okolicy pieluszkowej pomaga zapobiec odparzeniom. Oprócz utrzymania prawidłowej higieny tej okolicy i regularnym zmienianiu pieluszek należy pamiętać o ochronie delikatnej skóry. W tym celu dobrze sprawdzą się maści ochronne na odparzenia u dzieci np. Bepanthen Baby, które powinny być stosowane przy każdej zmianie pieluszki. Bepanthen Baby ma lekką konsystencję, dzięki czemu pozwala skórze oddychać, a jednocześnie zawiera prowitaminę B5, która wspomaga regenerację skóry i wzmacnia jej barierę ochronną. Dodatkowo nie zawiera tlenku cynku, który według najnowszych doniesień stosowany przewlekle może upośledzać naturalną mikroflorę skóry.
Kiedy udać się do lekarza?
Jeśli pojawią się objawy pieluszkowego zapalenia skóry, należy zastosować dostępne w aptece maści przeznaczone do leczenia tego schorzenia oraz w miarę możliwości wyeliminować potencjalne czynniki mogące spowodować alergie. Ulgę przyniesie wietrzenie zajętych okolic poprzez jak najczęstsze pozostawianie dziecka bez pieluszki. Jeśli dotychczasowe leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, a objawy stają się bardziej nasilone, pojawiają się żółte strupy oraz znamiona infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, należy udać się do lekarza rodzinnego bądź pediatry, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu okolicy przepisze właściwe leczenie.