opowiedz mi babciu
DZIECKO Książki MAMA Porady

Opowiedz mi Babciu, opowiedz mi Dziadku… książki do przechowywania wspomnień.

Styczeń to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o naszych Babciach i Dziadkach. Co roku szukamy inspiracji na podarunki, które ucieszą i wzruszą. Zwykle są to prezenty personalizowane z dodatkami wykonanymi własnoręcznie przez wnuczki. W tym roku trafiło do mnie coś, nieco innego, a mianowicie książki do przechowywania wspomnień.

opowiedz mi babciu 

Opowiedz mi Babciu, Opowiedz mi Dziadku…

Opowiedz mi babciu i Opowiedz mi dziadku to niezwykłe albumy, zilustrowane zdjęciami z minionego stulecia w Polsce. Książki prezentują piękną ideę gromadzenia i pielęgnowania wspomnień rodzinnych. Są idealnym pomysłem na prezent świąteczny czy z okazji Dnia Babci i Dziadka. To także świetna propozycja wspólnego spędzania czasu dla całej rodziny, ponieważ zawierają dużo miejsca na rodzinne zdjęcia, wycinki i własnoręczne rysunki i opisy. Są bezcenną pamiątką dla dzieci, która z pewnością pomoże im w kształtowaniu własnej tożsamości.

Myślę, że każdego z nas ciekawi nasze pochodzenie. Ja niestety nie mam nic po swoich dziadkach, jednak moje córki po swoim dziadku będą miały całkiem sporo pamiątek z jego młodości, które dla nich zachowałam. Drugiego dziadka nie znają, jednak myślę, że jak będą dociekliwe to kiedyś odkryją korzenie swojego nazwiska.

Bardzo żałuję, że nie wpadłam na nie kilka lat temu, kiedy jeszcze żył Dziadek dziewczynek. Byłaby to dziś, z perspektywy czasu wspaniała i niezwykła pamiątka po nim, tym bardziej, że naprawdę potrafił pięknie opowiadać i wspominać. Niestety czasu nie cofnę, jednak Wam polecam uwadze. Może to być również dodatek do prezentu, który wnuczki będą wypełniać wspólnie z Dziadkami, przysłuchiwać się historiom z przeszłości, uczyć i doświadczać.

Jaka jest rola dziadków dziadków w kształtowaniu życia rodzinnego? Czy rodziny wielopokoleniowe są bardziej otwarte na siebie i na życie?

Każdy człowiek ma swoją historię, ale dla każdego najbardziej interesująca jest historia jego rodziny. Gdzie są nasze korzenie? Jacy byli nasi przodkowie? Czego doświadczyli ci, dzięki którym jesteśmy na świecie? Co ich cieszyło, a co martwiło? Jaka z ich  życia płynie nauka dla nas i dla przyszłych pokoleń? To pytania, które stawia autorka książki Monika Koprivova. Książka prowokuje do „pogrzebania” w historii naszego rodu i stworzenia drzewa genealogicznego. Pobudza ciekawość tego, kim byli siostry i bracia naszych dziadków i pradziadków, jakie były ich losy, gdzie mogą być obecnie ich wnuki. Podczas snucia rodzinnych wspomnień wychodzą często na jaw różnego rodzaju sekrety, wtedy pilnie strzeżone, dziś nieszkodliwe jednak wciąż pobudzające wyobraźnię.

Trochę zazdroszczę wielopokoleniowym rodzinom, które pielęgnują tradycje wspólnych spotkań. Seniorzy rodów, którzy dbają o to, by rok rocznie z kolejnymi pokoleniami spotykać się przy różnego rodzaju okazjach. Którzy, mimo trudnch czasów, w jakich przyszło spędzić im dzieciństwo i młodość, mają piękne wspomnienia, którymi chętnie się dzielą. Prezentowane albumy są nietypowe ze względu na to, że ich współautorem za każdym razem jest konkretnie wybrana babcia, czy dziadek, a ich rodzinna lektura możliwa jest dopiero po wypełnieniu stron (napisaniu książki) przez dziadków. Opowiedz mi babciu, Opowiedz mi dziadku to zawsze inna, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju opowieść, to przewodnik po świecie i życiu naszych babć i dziadków.

Albumy te pielęgnują najcenniejsze wartości rodzinne i służą podtrzymaniu tradycji  przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Idea książek zmusza do refleksji i odpowiedzi na pytania: Jaką rolę mogą pełnić wspomnienia dziadków w życiu dzieci, jaka jest ich wartość i czy nasze społeczeństwo ceni sobie doświadczenie starszych? Jak się zrozumieć, kiedy dzielą nas lata i doświadczenia i jak nauczyć wzajemnego szacunku w kontaktach dziadkowie-dzieci? Jak ważne jest to, by kolekcjonować wspomnienia po to, aby w przyszłości móc taką książkę bogato wypełnić dla swoich własnych wnuków.

To świetna propozycja jako dopełnienie prezentu dla Babci i/lub Dziadka, pięknie i elegancko wydane będą cieszyć oko i przetrwają długie lata. Więcej na http://moidziadkowie.pl/

Drzewo rodowe naszej rodziny

To pięknie wydany, ciekawie opracowany album, który umożliwia odtworzenie  drzewa rodowego Twojej rodziny.
Jeśli pragniecie  zapisać to, co ulotne, utrwalić najpiękniejsze, rodzinne wspomnienia.

Książka jest tak opracowana, żeby można było  w prosty sposób wprowadzać do niej zarówno dalekich przodków
jak i swoich potomków.

______________________________________________________________________________

Aranżacja zdjęć Galeria Klamotki Poznań ul. Międzychodzka 7A/107

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Magdalena Szymańska says:

    Cudna forma pamiątki 🙂

    1. Tak, żałuję że nie wpadłam na to rok temu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *