materac i poduszka dla dziecka rodzicielnik.pl
Fizjoterapeuta

Materac do łóżeczka, poduszka pod główkę – pytamy Fizjoterapeutkę.

shutterstock_100837750

Czy to, gdzie dziecko śpi od urodzenia ma wpływ na jego kręgosłup? Jaki materac do tradycyjnego łóżeczka jest najlepszy? Czy kładzenie dziecka w koszach wiklinowych, łóżeczkach turystycznych, łóżkach rodziców (wersalka, narożnik) czy innych miejscach zastępujących tradycyjne łóżeczko z dobrym materacem jest dla noworodka/niemowlaka niekorzystne i dlaczego?

– Kręgosłup kształtuje się przez całe życie, bardzo duże znaczenie mają pozycje w jakich dziecko przebywa, ale nie tylko podczas snu głównie podczas aktywności, kiedy kształtują się nawyki ruchowe oraz wzmacniają  mięśnie.  Materac na którym dziecko śpi powinien być dość twardy by ułatwić dziecku zmiany pozycji podczas snu, ale równocześnie dość elastyczny by podeprzeć fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Jeżeli chodzi o inne miejsca do spania znaczenie ma tylko jakość materaca, który nie powinien być przede wszystkim dzielony co czasem zdarza się na fotelach lub rozkładanych sofach, ponieważ nie spełni swojej funkcji.  Co do samego spania z rodzicami, czy w koszach zamiast standardowych łóżeczek to tylko kwestia wyboru stylu wychowania rodziców. Prywatnie jestem za rodzicielstwem bliskości, ale to każdego indywidualna sprawa.

W zestawach pościeli dla niemowląt są dołączane cienkie poduszki, kiedy można bezpiecznie zacząć je stosować? Czy można od urodzenia kłaść dziecko na poduszce typu klin?

– Przez pierwsze co najmniej 3 miesiące ze względów na ryzyko podduszenia przez zatkanie dróg oddechowych nie polecam poduszek. Jeżeli dziecko ze względów medycznych powinno spać z główką wyżej powinno podłożyć się coś pod cały materac by ustawiony był pod skosem.  Poduszkę tak naprawdę można dać dziecku gdy zauważymy że się samo nią zainteresuje, zacznie układać główkę na podwyższeniach, zazwyczaj nie występuje to wcześniej niż po pierwszym roku życia. Zaczynamy od poduszek dość niskich i powinny podpierać tylko samą główkę i szyję nie wchodząc na plecy, by nie zaburzyć krzywizny w docinku piersiowym kręgosłupa.

 

Joanna Henzel-Trawińska

Fizjoterapeuta, terapeuta NDT-Bobath Baby

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *