Dbanie o zdrowie swoje i najbliższych
Zdrowie i Uroda

Troska o zdrowie nie jest kaprysem, zadbaj o swoich najbliższych już dziś!

logo samoZdrowie osób dojrzałych –czwarty, ostatni etap kampanii edukacyjnej DIAGNOSTYKI poświęconej profilaktyce zdrowotnej

Jestem kobietą i dbam o rodziców tak nazywa się czwarty, ostatni już etap trwającej dwa lata ogólnopolskiej kampanii poświęconej profilaktyce zdrowia. Jej głównymi adresatami są kobiety – strażniczki ogniska domowego, które dbają o zdrowie całej rodziny.

Rozwój cywilizacji przyniósł nam dobrobyt – pożywienia zwykle mamy pod dostatkiem, często jemy mięso, a zdobycie pokarmu nie wymaga większej aktywności fizycznej. Dodatkowo wiele osób deklaruje, że najlepiej i najczęściej odpoczywa przed telewizorem lub komputerem. Otyłość, nieprawidłowa dieta i siedzący tryb życia, a więc czynniki, których wpływ nasila się z biegiem lat, prowadzić mogą do tzw. chorób cywilizacyjnych, z których najistotniejszymi są cukrzyca i miażdżyca. Rozwój tych schorzeń może prowadzić do poważnych powikłań. Niekontrolowana cukrzyca skutkować może m.in. chorobami nerek, zaburzeniami widzenia i neurologicznymi, przyczynia się też do rozwoju miażdżycy. Konsekwencjami miażdżycy mogą być poważne choroby sercowo-naczyniowe, takie jak choroba wieńcowa czy zawał serca.

U podłoża wymienionych chorób cywilizacyjnych leżą zaburzenia gospodarki energetycznej organizmu, które ocenić można oznaczając we krwi glukozę na czczo. Glukoza jest niezbędnym źródłem energii dla naszego organizmu, a jej nieprawidłowe wykorzystanie (wzrost stężenia tego cukru w surowicy) świadczyć może o obecności tzw. stanów przedcukrzycowych lub nawet rozwiniętej cukrzycy.

Zmiany stłuszczeniowe można stwierdzić już w naczyniach krwionośnych dwulatków, ale to w piątej – szóstej dekadzie życia zapadalność na choroby układu krążenia jest największa.

Kolejną chorobą cywilizacyjną powoli staje się również rak. Coraz częściej wykrywany jest u naszych bliskich za późno dlatego naprawdę warto poświęcić kilka chwil na wykonanie kompleksowych badań, które mogą dać sygnał o tym, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie.  Sama osobiście jestem w grupie ryzyka, z rakiem mam bliską styczność od pewnego czasu, jestem częstym bywalcem Oddziału Onkologicznego w Poznaniu i ze smutkiem oglądam co ta okrutna i przebiegła choroba robi z ludźmi.

Dbanie o zdrowie swoje i najbliższychDlatego bez wahania dołączyłam do kolejnej akcji Laboratoriów Diagnostyka, z których usług korzystamy, dotyczącej akcji promocyjnej na bony zniżkowe dla osób dojrzałych. Przy okazji można połączyć przyjemne z pożytecznym, każda rejestracja i zgłoszenie bierze udział w konkursie, w którym do wygrania są naprawdę wartościowe nagrody. Rejestracji wraz z możliwością pobrania bonu zniżkowego można dokonać tutaj KLIK

IV etap kampanii potrwa do 30 listopada, przez cały okres trwania kampanii można pobrać vouchery z pakietem 15 badań dla kobiet 50+ oraz 12 badań dla mężczyzn 50+ w cenie obniżonej o 70% o wartości 70 zł każdy. Vouchery na badania może pobrać każdy, także osoby bezpośrednio zainteresowane, a wykonać je będzie można do końca 2015 roku, może to być zatem świetny prezent mikołajowo-gwiazdkowy dla seniorów rodzinie.

Dodatkowo rejestrując się i odpowiadając na proste pytanie bierzemy udział w konkursie, w którym można wygrać bardzo atrakcyjne nagrody: tygodniowy pobyt w wybranym przez siebie kraju Europy (fundator: NOVASOL Domy wakacyjne), niezwykle atrakcyjne vouchery na 13-dniowy pobyt wraz z wyżywieniem, konsultacją lekarską i 5 zabiegami dziennie w Hotelu Słoneczny Zdrój Medical SPA&Wellness w Busku Zdroju, 3 tablety Ipad Air 2 4G 16 GB od Plus –lidera technologii LTE, 20 luksusowych zestawów naturalnych kosmetyków Secret Soap Store.

Polecam również krótki wywiad z Danutą Kozłowską, dyrektorem ds. medycznych sieci laboratoriów DIAGNOSTYKA, która opowiada o istocie samej akcji oraz o oferowanych badaniach i ich istocie.

Zachęcacie Państwo do badań analitycznych osoby dojrzałe, które ukończyły co najmniej 50 lat. Czy tą grupę wiekową trzeba w ogóle przekonywać do wykonywania badań?

Chciałabym odpowiedzieć na to pytanie twierdząco, że nie musimy nikogo zachęcać, bo wszyscy z tej grupy wiekowej się badają, ale to niemożliwe. W porównaniu z mieszkańcami Europy Zachodniej u nas wykonuje się za mało badań refundowanych, do których zachęcają programy związane np. z wiekiem, dlatego w Polsce analityka medyczna nie spełnia swojej profilaktycznej roli. Pacjenci indywidualnie także zbyt rzadko korzystają z analiz laboratoryjnych, a to bardzo cenna informacja dla lekarza o stanie naszego zdrowia. Cała kampania DIAGNOSTYKI, podzielona na cztery etapy, wskazuje i podpowiada jakie badania warto wykonać w jakiej grupie wiekowej, płciowej. Przez całą jesień do zbadania się będziemy zachęcać osoby po 50-tce. Zasada promocyjna jest taka sama w każdym etapie kampanii – zestawy badań laboratoryjnych wartych, 200 lub 300 zł można wykonać z 70% zniżką.Dbanie o zdrowie swoje i najbliższych

Do jakich badań Państwo zachęcacie?

Proponujemy zestaw 16 badań diagnostycznych, które przeglądowo pokażą stan zdrowia kobiety i mężczyzny po 50-tce. Obniżona cena pakietu ma dodatkowo zachęcić do skorzystania z akcji. W Polsce lekarze średnio zlecają 1-3 badań laboratoryjnych, dlatego te umieszczone w pakiecie, pozwolą się zorientować lekarzowi, któremu pacjent przedstawi otrzymane wyniki, w jego sytuacji zdrowotnej. W pakiecie znalazły się badania ogólne takie jak: morfologia krwi, OB, mocz, glukoza, ale też próby wątrobowe, parametry wydolności nerek, tarczycy, cholesterol poszerzony w przypadku mężczyzn do pełnego lipidogramu, wskaźniki osteoporozy, czyli wapń, fosfor, badania hormonalne, a także najczęściej występujące markery nowotworowe.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę po 50-tce?

W pewnym momencie życia procesy kataboliczne zaczynają przeważać nad anabolicznymi. My naszą akcją chcemy pokazać, że po 50-tce jeszcze długo można się cieszyć dobrym zdrowiem i dobrym życiem, warto jednak zadbać o to, co standardowo, z racji wieku się zmienia. Zmianom ulega nasza gospodarka hormonalna – kobiety przechodzą menopauzę, mężczyźni andropauzę. Standardowo już stosuje się u kobiet Hormonalną Terapię Zastępczą, co znacznie poprawia komfort życia pań, bo hormony mają wpływ na nasz układ odpornościowy, samopoczucie, także na to, czy nadal czujemy się atrakcyjni. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn właściwie wdrożona suplementacja hormonalna może zniwelować uciążliwe objawy niedostatku hormonów, jak i zapobiec rozwojowi takich chorób jak osteoporoza, cukrzyca i miażdżyca.Dbanie o zdrowie swoje i najbliższych

A zwapnienie kości? Można mu jakoś zapobiec?

Czasu nie zatrzymamy, jednak polecam – w naszej szerokości geograficznej – regularnie badać poziom witaminy D3 oraz wapnia i fosforanów. Według najnowszych tendencji w medycynie raz stwierdzony niedobór D3 w wieku powyżej 40 lat powinien skutkować włączeniem na stałe suplementacji wspomaganej preparatami mineralnymi takimi jak wapń, fosfor, bo to związki wprowadzające witaminę D3 do organizmu. Wapń i fosfor biorą także udział procesie regeneracji kostnej i zabezpieczają przed osteolizą. Osteoporoza zwykle dotyka kobiety po menopauzie i mężczyzn po 70. roku życia. Dodatkowe badanie jakie warto wykonać to denzytometria kośćca, którą przeprowadza lekarz reumatolog, jest to badanie instrumentalne.

W jaki sposób badania proponowane przez Diagnostykę mogą się przydać osobom dojrzałym?

Wykonanie w/w badań samodzielnie skróci osobom starszym drogę do specjalistów – na podstawie wyników lekarz ogólny będzie mógł od razu podjąć decyzję lub wskazać pacjentowi właściwego dla niego lekarza specjalistę. Warto wspomnieć, że osoby starsze często mają przekonanie, że badania zleca lekarz, że nie wykonuje się ich samodzielnie. My pokazujemy inny kierunek, który skraca drogę do podjęcia właściwego leczenia lub suplementacji. Przykładowo rzadko są zlecane badania hormonalne, tymczasem to one właśnie charakteryzują typowe dla wieku zmiany. Hormony w diagnostyce nazywamy markerami witalności – dają wiele istotnych informacji o tym, że nadchodzi zagrożenie zachwianiem kondycji zarówno fizycznej jak
i psychicznej danej osoby.

W zestawie informującym o ogólnej kondycji zdrowotnej znalazły się także markery nowotworowe, dlaczego?

Mutacje, będące potencjalnym początkiem nowotworu, pojawiają się u każdego z nas. Prawie wszystkie są jednak naprawiane przez różnorodne mechanizmy komórkowe. Z wiekiem mechanizmy te stają się zawodne, stąd zwiększa się też zapadalność na choroby nowotworowe – większość zachorowań na nowotwory złośliwe występuje po 60. roku życia. Do trzech najczęstszych należą nowotwory płuc, jelita grubego (u obu płci) oraz piersi i prostaty (odpowiednio u kobiet i mężczyzn). Podstawą skutecznego leczenia nowotworów jest ich wczesne rozpoznanie, kiedy to większość jest uleczalna! Opiera się ono na regularnych badaniach lekarskich i obrazowych, ale medycyna laboratoryjna również ma swój udział w diagnostyce
i leczeniu chorób nowotworowych. To taki punkt wyjścia dla lekarza, on będzie decydował niezależnie, czy wynik badania laboratoryjnego będzie prawidłowy czy nie, co dalej. Czy skieruje pacjenta na badanie USG po dodatkowym opisie objawów przez badanego. Zawsze do analizy oprócz badań laboratoryjnych lekarz analizuje także badania instrumentalne – może to być punkcja, może być rezonans magnetyczny, zdjęcia z kontrastem, kolonoskopia etc. Nasza propozycja badań laboratoryjnych ma ośmielić pacjenta i zmobilizować go do wizyty u lekarza.

Dziękuję za rozmowę.

 

mjkama logo poziome2 na zlecenie i we współpracy z Laboratoriami Diagnostyka.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. ZOSIA says:

    Bardzo fajny program, bardzo się ucieszyłam, że tym razem skierowany do osób starszych. Już nawet zarejestrowałam swoich rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *