MAMA Zdrowie i Uroda

Ochroń się przed rakiem piersi!

Każdego roku na raka piersi zapada ponad 10 000 mieszkanek Polski. Niestety połowa z nich umiera. Okazuje się, że pacjentami onkologicznymi z tego zakresu są przede wszystkim kobiety po 50 roku życia. Czy da się zapobiec występowaniu tej podstępnej choroby, która nigdy nie daje pewności wyleczenia? Jak walczyć z rakiem piersi, który uśmierca każdego dnia nawet 13 Polek?

rak piersi

Rak piersi – ogólna charakterystyka

Czy wiesz, że to właśnie rak piersi jest najczęściej diagnozowaną chorobą onkologiczną w naszym kraju? Do tej pory niestety nie odkryto jednoznacznej przyczyny tego schorzenia. Wiadomo na pewno, że wpływ mają tutaj czynniki dziedziczne, ale coraz częściej raka piersi rozpoznaje się również u kobiet, u których nie stwierdzono żadnych symptomów, jakie mogłyby wywołać tego rodzaju chorobę.

Rak piersi jest nowotworem złośliwym, który atakuje gruczoł piersiowy, ale niestety szybko daje przerzuty na inne organy, jak węzły chłonne płuca, wątroba, mózg czy kości. To dlatego tak ważna jest jego diagnostyka we wczesnej fazie rozwoju, kiedy rokowania są najlepsze. Rak piersi najczęściej występuje u kobiet, które są mieszkankami krajów wysoce cywilizowanych. Najrzadziej rozpoznaje się go w Azji oraz w Afryce.

Główne czynniki ryzyka

Nie można mówić o jednym czynniku, który wywołuje chorobę. Wiadomo na pewno, że ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem pacjentek – najwięcej kobiet zapada na raka piersi po 50 roku życia. Mówi się też o czynnikach dziedzicznych oraz tych hormonalnych. Udowodniono na przykład, że rak rozwija się częściej u pań, które stosują terapię antykoncepcyjną. Ważny jest także styl życia. Niestety choroba dopada kobiety, które stosują nieodpowiednią dietę, najczęściej tą wysoce kaloryczną. Ryzyko wzrasta też wraz z piciem alkoholu w nadmiarze oraz paleniem papierosów.

Szczególną ostrożność powinny zachować też pacjentki, które już w przeszłości zmagały się z chorobą nowotworową, w tym z rakiem jajnika czy trzonu macicy.

Skuteczna profilaktyka

Jedynym sposobem na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium rozwoju jest wykonywanie regularnych badań. W przypadku raka piersi ważne jest comiesięczne samobadanie – kobiety powinny być poinstruowane w tym zakresie przez lekarza ginekologa.

Panie po 20 roku życia przynajmniej raz w roku muszą wykonywać usg piersi. Warszawa i inne duże miasta w naszym kraju na szczęście mogą pochwalić się sporą ilością gabinetów, w których takowe są wykonywane bezinwazyjnie i całkowicie bezbolesne. Badanie tego rodzaju można wykonywać wielokrotnie, nawet w krótkich odstępach czasu. Panie, u których w rodzinie odnotowano już występowanie nowotworu piersi, powinny takie badanie wykonywać częściej, średnio raz na 6 miesięcy.

Kobiety po 35 roku życia powinny zaś wybierać mammografię. Ta dużo lepiej obrazuje gruczoł piersiowy w przypadku zwiększonej tkanki tłuszczowej. Wykrywa nawet kilkumilimetrowe zmiany, zupełnie tak samo, jak badanie usg.

Pamiętajmy, że każda wykryta zmiana, również ta rozpoznana w wyniku samobadania, powinna podlegać szczegółowej analizie.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową centrum medycznego Krajmed.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *