Podróże z dziećmi

Moje ulubione zakątki w Poznaniu – Ostrów Tumski

Mam w swoim mieście ulubione zakątki. Miejsca, które są zarazem piękne i klimatyczne. Lubię do nich wracać, bo wiążą się nie tylko ze wspomnieniami. Są również urokliwymi miejscami do spacerów i spędzania czasu wspólnie z rodziną. Jak również okolicznością do poznania historii miejsca swojego urodzenia.

Ostrów Tumski.

Miejsce, gdzie rozpoczęła się historia Polski, a czas płynie własną, niespieszną miarą. To dawna wyspa katedralna, która obecnie jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania. Oddzielony widłami Cybiny i Warty, z dominującą nad całością katedrą, niedużym i zgrabnym kościołem Najświętszej Marii Panny, brukowanymi ulicami biegnącymi po narysie dawnych wałów obronnych i stojącymi w ogrodach zabytkowymi domostwami kanoników katedralnych zachwyca mieszkańców i turystów.

Miejsce to jest mi bliższe niż Stary Rynek, to tu czas zwalnia swój bieg. Historia podaje, że od początku gród na Ostrowie Tumskim składał się z dwóch powiązanych z sobą części – leżącej na północ od dzisiejszej ulicy prymasa Stefana Wyszyńskiego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się katedra i inne budynki kościelne. Oraz na południe od tej ulicy, w miejscu dzisiejszej dzielnicy Zagórze. Od drugiej połowy X wieku, wraz ze wzrostem znaczenia państwa Polan, północną część tego zespołu grodowego na Ostrowie Tumskim rozbudowywano, najpierw składała się ona z dwóch, potem trzech połączonych części, z których każda była otoczona wałem. Część zachodnia (w miejscu obecnego kościoła NMP) o wymiarach 80 x 100 m stanowiła siedzibę księcia z jego rezydencją – dwukondygnacyjnym kamiennym palatium, z którym połączona była kaplica grodowa. Kaplica powstała prawdopodobnie jako dom modlitwy dla Dobrawy (Dąbrówki), żony Mieszka I i jej czeskiego dworu przybyłego z nią do Polski. Po przyjęciu przez Mieszka chrztu stała się też miejscem sprawowania liturgii dla władcy i jego najbliższego otoczenia (była to więc najstarsza świątynia chrześcijańska w Polsce, starsza od poznańskiej katedry, która zwykle błędnie za taką jest uważana). W części wschodniej grodu mieszkali dworzanie księcia, znajdowała się tam również stacja misyjna pierwszego biskupa Polski Jordana, na miejscu której zbudowano później obecną katedrę.

Most Biskupa Jordana

Most istniejący w przeszłości zwyczajowo nazywano Cybińskim lub Śródeckim. Nowy most otrzymał imię biskupa Jordana – pierwszego biskupa diecezji poznańskiej i Polski. Przeprawa w tym miejscu istniała od wczesnego średniowiecza. W 2007 odkryto relikty mostu z X wieku (wydobyto wówczas 37 elementów dębowych). Znany jest opis drewnianego mostu z połowy XIX wieku: była to wsparta na pięciu filarach konstrukcja o długości 46 metrów. W momencie ustanowienia Twierdzy Poznań stał się on wąskim gardłem w systemie komunikacji. Był to jedyny cywilny wjazd do miasta od wschodu, w którym łączyły się szlaki komunikacyjne wiodące do bram Warszawskiej i Bydgoskiej.

Na poręczach mostu można zaobserwować formę wyrażania miłości w postaci kłódek miłości. Jest ich już całkiem pokaźna ilość, a nasza starsza córka była nimi żywo zainteresowana :). Most jest również popularnym miejscem sesji zdjęciowych nowożeńców i jak widać nie tylko ;).

Spacerując uliczkami Ostrowa Tumskiego napotkacie klimatyczne knajpki, które zapewnią strawę dla ciała. Zaś koneserom sztuki ulicznej mogą spodobać się ciekawe murale, zdobiące niektóre ściany starych kamienic. Widać też, że coraz więcej się tam dzieje, szczególnie powiązanego z kurturą, sztuą oraz historią (Brama Poznania – centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach Państwa Polskiego).

Katedra

A dokładnie Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu. To jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Obecna gotycka katedra powstała w XIV – XV w., częściowo odbudowana i regotyzowana po zniszczeniach II wojny światowej. Bazylika wchodzi w skład zabytków i atrakcji trasy turystycznej Traktu Królewsko-Cesarskiego. W jej otoczeniu znajdziecie pięknie zadbane ogrody, niewielką kawiarnię oraz sklep z pamiątkami.

Jest to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku, dzięki temu zachwyci Was za każdym razem coś innego. W naszych wycieczkach, w mieście i poza nim od kilku miesięcy dzielnie towarzyszy nam wózek Amelis Supersix, hybryda, o której możecie poczytać TU.

 

Źródła: 

wikipedia.pl, bramamapoznania.pl

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. pieknie tam macie i tam miło;) świetne zdjęcia:)

  2. Śródka to moje miejsce 🙂 Wychowałam się tam, biegałam po tych uliczkach jako dzieciak bawiąc się w podchody 🙂

  3. I enjoyed your wonderful blog.

    Thank you for the very hard work done.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *